Aan de barre voor een strak danslijf gezondheid 135 OPHEFFINGS UITVERKOOP SLUITEN WIJ DEFINITIEF ■MP DE DEUR g donderdag 27 december 2012 De nieuwe workout VBarre belooft ons het lichaam van een danser. Basisoefeningen uit klassiek ballet zorgen voor sterke rompspieren en een goede houding. Maar er uit zien als prima ballerina? Daar is toch net wat meer voor nodig. door Ingrid Beckers Dames van middelbare leef tijd doen pliés (kniebuigin gen) terwijl ze zichzelf, kaarsrechte rug, met één hand vast houden aan de barre. De houten leuning uit de klassieke ballet school is pure noodzaak om het lichaam in evenwicht te houden. Zeker bij een oefening als de attitu de. Dan buig je met beide handen aan de barre voorover, terwijl je met één opgetild been, bal in de knieholte geklemd, zestien keer omhoog en omlaag gaat Een gestroomlijnd danslichaam krijg je niet vanzelf. Op YouTube staan talloze filmpjes van barre workouts waarmee vrouwen hun lichaam proberen te beeldhouwen zoals dat van een danser. De groepslessen zijn gebaseerd op de basistraining van klassieke balletge zelschappen. In Amerika is deze vorm van bodyshapé een rage sinds de film Black Swan (2010). Rank en slank worden zoals prima ballerina Natalie Portman, dat wil len alle vrouwen wel. En daar sprongen sport- en dansscholen dan ook gretig op in. Aalo, marktleider in fitnessoplei dingen, introduceert de workout VBarre nu in Nederland. VBarre is een van de vele barre-workouts in Amerika; deze werd ontwikkeld door ex-danseres en Pilates-autori- teit Veronica Combs. De workout bestaat uit klassieke balletoefenin gen, fitness en Pilates met als be langrijkste doel: sterke rompspie ren, èen mooie houding en lenig heid. De afgelopen maanden zijn dertig Vbarre-instructeurs opgeleid; in dansscholen in Zwolle en Hilver sum staat de les inmiddels op het rooster. „We staan nog echt aan het begin", zegt Michel Looye, commercieel directeur van Aalo. „OfVBarre hier net zo groot wordt als in Amerika weet ik niet, maar wij geloven absoluut in de potentie van deze nieuwe fitness- vorm. Dankzij tv-programma's als Ultimate Dance Battle zien wij een groei in dansfitness. Mensen zien op tv hoe dansers gebouwd zijn; dat motiveert hen zelf naar de sport- of dansschool te gaan. VBar re biedt de mogelijkheid om te trai nen zoals dansers, maar zonder dat er pasjes of choreografieën aan te pas komen. In hoog tempo train je kracht, lenigheid, balans en uit houdingsvermogen van de spie ren." DIFF Dancemasters in Zwolle geeft sinds kort VBarre onder lei ding van Claudia de Rijter. „We Vbarre-docent Claudia de Rijter. „Ik dacht: je kunt niet zomaar iedereen aan een barre zetten; dat is gevaarlijk. Het kan dus wel, omdat de oefenin- gen heel laagdrempelig zijn gemaakt." merken al langer dat steeds meer volwassenen graag iets met dans willen doen", zegt ze. „Deze trai ning is heel laagdrempelig en ge schikt voor iedereen die gewoon lekker een uurtje wil sporten in een leuke danssetting." Tutu en spitzen heb je niet nodig. Uit de speakers van de sportzaal klinkt ook geen klassieke muziek, maar een stevige house- of popbeat. Maar pas op: sommige oefeningen komen wel écht uit het klassiek ballet. De Rijter: „In het begin was ik daarom sceptisch. Ik dacht: je kunt niet zomaar iedereen aan een barre zetten; dat is gevaarlijk. Het kan dus wel, omdat de oefeningen heel laagdrempelig zijn gemaakt." Voorbeeld: een grande plié in een VBarre-workout hoef je niet uit te voeren met de benen volledig in uitgedraaide positie, zoals dansers plegen te doen. Desnoods houd je die knieën gewoon naar voren en maak je er een squat (buiging door je knieën) van. Ook tijdens de atti tude is het al best als je het been maar een klein stukje omhoog en omlaag beweegt. En niet, zoals de foto's Tom van Dijke profs, vanuit een hoek van 90 gra den. Zo'n milde trainingsvorm le vert je natuurlijk niet gelijk dat goddelijke danslijf op, zoals de pro motiefilms van VBarre wel heel op timistisch voorspiegelen. Leila Kes- ter, Pilates-instructeur van het Ne derlands Dans Theater: „Het lichaam van een danser moet aan zo veel eisen voldoen. Dansers zijn van nature al uitzonderlijk lenig en sterk. Daar begint het mee. En je moet niet vergeten dat ze van kinds af aan 4 uur per dag trainen. Vanaf 17 jaar worden dat 8 tot 9 uur. In combinatie natuurlijk met een speciaal voedingsprogramma. Dat alles maakt dansers zo mooi om naar te kijken." Neemt niet weg dat de VBarre workout volgens Kester heus effec tief en leuk kan zijn. „Als je twee, drie keer per week een VBarre workout doet, zul je spieren ont wikkelen en dat ga je ook zeker zien. Maar dan moet je geen vijf oliebollen per dag gaan eten." reageren? gezondheid@depersdienst.nl ZATERDAG 29 DECEMBER OM 17.00 UUR gj |pj GRIJP UW LAATSTE KANSpg| VAINAF DONDERDAG 27 DECEMBER* burg. erasmusstraat 14 oostburg tel 0117-452303

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71