Beatrix gaat met tijd mee Zorgen over soepele 61 binnenland HANS KLOKs Leegloop asielcentra stokt Relletjes rond kersttoespraken Vuurwerk. Er mag dit jaar veel meer voor zowel particulieren als handelaren. Het brengt direct de discussie op gang of veiligheid niet in het geding is. VIER DE FEESTAGEN MET MAGISCHE KERSTSHOW THE HOUDINI EXPERIENCE - NOG T/M 6 JANUARI - CHASSÉ THEATER BREDA donderdag 27 december 2012 Toon kersttoespraak steeds 'kritischer' Het duurde een half uur tje maar toen twitterde Geert Wilders, net als in de afgelopen jaren, toch nog zijn reactie op de kerst toespraak van koningin Beatrix. „Klein foutje in kersttoespraak ko ningin: 'Europa, dat zijn we zelf had natuurlijk moeten zijn 'Euro pa, dat betalen we zelf." De majesteit had vlak daarvoor op eerste kerstdag in haar toespraak juist een lans gebroken voor Euro pa. Ook PvdA-leider Diederik Samsom was snel met zijn reactie: „De toespraak van de koningin treft de juiste toon voor 2013. Euro pa en vertrouwen worden de cru ciale termen komend jaar. Hope lijk in samenhang." En zo was er ook dit jaar, net zoals in 2011 toen de koningin een lans brak voor duurzaamheid en in 2007 (toen de grofheid van de PW indirect een 'veeg uit de pan kreeg) toch weer wat gedoe-rond de kersttoespraak van Beatrix. Hadden de heren Wilders en Samsom in 1980 al in de politiek gezeten, dan hadden ze weinig te twitteren gehad. Want wie de al lereerste kersttoespraak die konin gin Beatrix hield, in 1980 dus, erbij haalt, ziet dat ook de vorstin en haar toespraken de afgelopen 32 jaar een duidelijke ontwikkeling hebben doorgemaakt. Die toespraak (toen nog uitgezon den via de radio-zenders Hilver sum 1, 2 en 3) was een stuk korter, een stuk.religieuzer en een stuk minder politiek geladen. Beatrix sprak in 1980, toen Nederland aan de vooravond van een economi sche crisis stond over 'Jezus Chris tus als het licht dat schijnt in de duisternis'. „Zijn licht kan ons ook de weg wijzen in het donker van deze tijd. Hij is de weg van de lief de." Dit jaar gebruikte Beatrix het ge loof vooral in relatie tot het ski-on geval dat haar zoon Friso over kwam. „Het medeleven van velen is ons daarbij tot grote steun." Waar de maatschappij-kritische blik van de toen net aangetreden koningin in 1980 niet veel verder ging dan 'soms lijkt het of wij ons zo laten verlammen door het grote gebeuren in de wereld, dat wij nau welijks oog hebben voor onze ei gen mogelijkheden in kleiner ver band', gaat de gepokt en gemazel de Beatrix tegenwoordig verder. Ze schaarde zich op eerste kerst dag openlijk achter Europese sa menwerking, terwijl 'Europa' de af gelopen maanden een zeer omstre den politiek onderwerp is ge weest. „De Europese gemeenschap heeft welvaart gebracht Maar er is meer dan geld alleen; bovenal biedt Europa ons vrede." DEN HAAG/BRUSSEL - De kersttoe spraken van de Europese monar chen zorgen ieder jaar wel voor een relletje. In Nederland was de rel van 2012 het uitlekken van de toespraak. Een slimme internetgebruiker ver anderde op kerstavond wat cijfers in het webadres van een oude toe spraak van Beatrix en vond de nieu we rede, die pas om 13.00 uur op eerste kerstdag zou worden uitge zonden. De video stond al klaar op de website van rijksoverheidvi- deo.nl. De Rijksvoorlichtingsdienst onderzoekt waarom de toespraak zo makkelijk te vinden was. In België was het koning Albert n die voor rumoer zorgde. Hij waar schuwde in zijn toespraak voor de gevaren van populisme. „Altijd zoe ken ze naar zondebokken voor de crisis", zei hij over die populisten. „Ofwel zijn het de vreemdelingen, ofwel landgenoten uit een ander landsdeel. De crisis van de jaren '30 en de populistische reacties die ze teweegbracht, mogen niet wor den vergeten." Daarmee leek hij te verwijzen naar de nationalistische partij N-VA. Die partij en een aantal vooraanstaan de hoogleraren leverden forse kritiek op de toespraak. De bijna traditionele discus sie over vuurwerk wordt dit jaar gevoed door versoepe ling van de regels. Volgens tegenstanders is een tweede 'Enschede' in de maak. door Freke Remmers en Hans Goossen We mogen veel meer vuurwerk kopen. Tweeënhalf keer zo veel als vorig jaar. Of in kilo's: 25 in plaats van tien. Ook de handelaren hoeven niet meer op een kilootje te kijken. Bij het uitstallen van hun waar bij voorbeeld (500 kilo in plaats van 250 kilo). En voor de opslag vol staat tot 10.000 kilo een meld plicht, waar vorig jaar al voor meer dan 1.000 kilo een vergun ning aangevraagd diende te wor den. Nog een verandering: ook de ver koop via tankstations is sinds 1 juli van dit jaar officieel toegestaan. Op die datum wérd het aangepas te vuurwerkbesluit van kracht, een rits voorschriften ooit in het le ven geroepen om herhaling van de vuurwerkramp van 2000 in En schede te voorkomen. Dit doel dreigt de overheid nu zelf voorbij te schieten met de versoepeling van 2012. Dat is althans de mening van de Stichting Staakt het Vuren, pleitbe zorger van een verbod qp consu mentenvuurwerk. De stichting is niet vies van een woordspeling en stelt in een persbericht dat het nieuwe vuurwerkbesluit 'een bom onder onze samenleving' legt. Zo wel consument als handelaar kan nu over veel meer vuurwerk be schikken, zo luidt de redenatie. De vraag naar vuurwerk zal volgens de stichting alleen maar toenemen en die groei zal zich niet alleen be perken tot legaal vuurwerk. Staakt het Vuren staat niet alleen in zijn zorgen. Ook Daniel Rietveld en Arno Bon te, respectievelijk Groen- Links-raadslid in Den Haag en Rot terdam, vrezen dat het aantal slachtoffers door de nieuwe regels toeneemt. Het tweetal stond aan de wieg van een burgerinitiatief voor een vuurwerkverbod. Ook richtten ze mede het recent gelan ceerde Meldpunt Vuurwerkover- last op. Rietveld en Bonte zijn met name ongerust over het toestaan van de verkoop van vuurwerk op tanksta tions. „Er worden twee explosieve goedjes op dezelfde plek opgesla gen. Er hoeft maar iets verkeerd te gaan en het is niet alleen vuur werk wat de lucht ingaat." Tijd voor tegengas. Van de BPN bij voorbeeld, een belangenvereniging voor de vuurwerkbranche. Naar mening van woordvoerder Kees van de Beek is de branche juist na de vuurwerkramp in Enschede enorm geprofessionaliseerd. OOK OP 1 JANUARI 14.30 UUR RESERVEREN 076 530 31 32 WWW.CHASSE.NL WWW.STARDUSTCIRCUS.COM 3ieS(ltgnMf door Paul Bots RIJSWIJK - Drie van de vier asielzoe kerscentra die per 1 april 2013 zou den sluiten, blijven voorlopig toch open. De centra in Almelo, Goes en Sint Annaparochie blijven no dig omdat vooral gezinnen langer in de opvang blijven. De sluiting van het centrum in 's-Gravendeel en de campus in Baexem gaat wel gewoon door. Volgens staatssecretaris Fred Tee- ven (WD, Justitie) is het besluit onder meer het gevolg van het in het regeerakkoord aangekondigde kinderpardon. Gezinnen zijn min der snel bereid terug te keren naar het land van herkomst nu dat par don in zicht is. Het kabinet be sloot votige week dat kinderen die langer 'dan vijf jaar in Nederland zijn, onder voorwaarden kunnen blijven. Ook een uitspraak van de Hoge Raad, die verbiedt om uitge procedeerde gezinnen op straat te zetten, zorgt dat de asielcentra meer plaatsen nodig hebben dan verwacht. Teeven zegt te blijven proberen mensen terug te krijgen naar het land van herkomst. Het feit dat een deel van Somalië door Teeven als veilig is aangemerkt, zal ook tot extra opvang leiden. Min der Somalische asielzoekers krij gen een verblijfsvergunning. Ze zullen -in het asielzoekerscentrum blijven tot hun terugkeer. Het Centraal Orgaan Opvang Asiel zoekers (COA) kondigde in sep tember de sluiting van de vier cen tra aan. Daarmee zouden 135 ba nen verdwijnen. De sluiting was nodig vanwege het al jaren teruglo pende aantal opgevangen asielzoe kers. Sinds het hoogtepunt in 2001, toen ruim tachtigduizend mensen opvang kregen, daalde dat aantal tot dertienduizend in sep tember dit jaar. Vlak na het besluit om vier centra te sluiten, groeide de bezetting onverwacht. De groei zet volgens de laatste prognoses nog tot april 2013 door. Daarna wordt alsnog een afname ver wacht, als tenminste in de tussen liggende maanden niet ergens op de wereld een nieuwe brandhaard ontstaat. Het COA beslist in april welke centra alsnog sluiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6