Wegdromen in j|| ||00||| tijdloze schoonheid uit! n donderdag 27 december 2012 www.pzc.nl/uit Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. Veere draagt het imago van pittoresk oud vissers plaatsje mèt verve uit. Maar wie vandaag de dag Veere bezoekt ziet een door toerisme bepaald stadje met een drukke jachthaven, volle terrasjes en leuke winkeltjes. De kunste naars die er tot aan de afsluiting van het Veerse Gat in 1961 werk ten en woonden of logeerden zou den zich er nu niet meer thuis voe len. Juist het verval van weleer en de eenvoud van de bevolking, waren met de statige en betaalbare monu mentenpanden ooit trekpleisters voor wie artistiek begaafd de luw te zocht. Want waar Domburg de vernieuwing zag, droomde Veere weg in tijdloze schoonheid. Dat is prettig. Je kunt ook als gelouterd kunstliefhebber niet altijd de gren zen opzoeken van je esthetische ge weten. Ik vind het af en toe fijn om ge woon te genieten van een lekker geschilderd landschap of een sub tiel grafisch lijnenspel. En dan kom ik in Hart voor Veere in het Zeeuws Museum prima aan mijn trekken. De moeite die ik me vaak moet getroosten om onbekende wegen van beeldende zoektochten te volgen wordt hier vervangen door fysiek bukken, rekken en strekken vanwege de diverse hoog ten waarop kunstenaar/gastcura- tor Michiel Paalvast de schilderijen en prenten aan de wand heeft bë- vestigd. Jammer dat je voor sommige wer ken een ladder nodig hebt om ze goed te zien. Voor een stevig gebor steld havengezicht van Daan de Vries (1895-1959) zou dat te overko men zijn. Maar voor de subtiele en glasheldere sfeerbeelden van mijn all-time Veerse favoriet Jan Heyse ligt dat anders. Zijn 'zicht op het Veerse Gat vanaf de Grote Kerk' is van grote hoogte weergegeven, van hoog niveau verbeeld, maar ik wil dat dan wel kunnen zien! Overigens doet de keuze van Michiel Paalvast uit de collectie-Bakker recht aan wat er werd gemaakt en is de combinatie met zijn wandschilde ring van witte en diepgroene vlek ken visueel spannend. Ik zag er eerst - toen het diepgroen zich als zwart voordeed - een verwijzing in naar koeienhuid. Later werden het bomen en bossen, andere na tuur dus, en dat raakt voor mij aan het adagium dat zowel op het werk bij Paalvast op dat van zijn Veerse voorgangers slaat, namelijk 'natura artis magistra'(de natuur is de leermeesteres van de kunst). Waarnemen en volgens de regels van perspectief, stofuitdrukking en evenwichtige verhoudingen weergeven, dat konden de Veerse schilders - die overigens geen 'club' waren - goed. Dus leidt het panorama van Walter Vaes me in fijne lijntjes naar de nog preciezer door Franz Melchers getekende molens van Zanddijk, om me te la ten stilstaan bij de virtuoze hout gravure die Dirk van Gelder van de toren van de Grote Kerk maak te, die dan weer in de verte op doemt in een charmant winters schaatsgezicht van tekenaar Hen drik Willem van Loon. Die kerk was ook voor de impressionistisch schilderende Lucie van Dam van Isselt een aantrekkelijk onder werp, net zoals voor haar ietsje ste viger penselende collega Paul Art- zenius. De tentoonstelling neemt me ver der mee en laat me achtertuinen zien en de haven in alle jaargetij den. De zeer met Veere verbon den, legendarische Dirk Koets brengt me in zijn expressieve 'Ploe gend paardenspan' zelfs even bui ten het stadje. Enkele sfeervolle stillevens ontbreken niet. Te zien t/m 8/9 2013. Zeeuws Museum, Abdij, Middelburg. Geopend: di. t/m zo. 11.00-17.00 uur. Gesloten op nieuwjaarsdag. Bakker Paalvast Voormalig uitgever Bert Bakker verzamelde schilde rijen, tekeningen en prenten van 'De Veeristen', vaak kleur rijke figuren die een grote liefde voor het stadje ge meen hadden. Hij schonk zijn collectie van 92 kunstwerken aan het Zeeuws Museum. Kunstenaar Michiel Paal vast woont in Veere, selec teerde de werken en richtte de tentoonstelling in. De volledige collectie is te zien op schildersvanveere.nl. André Smits André Smits toont een duizeling wekkende hoeveelheid foto's van kunstenaars in hun atelier. Hij por tretteert hen steevast vanaf de rug gezien. Je ziet een wereld van con centratie en creativiteit, waarin kunstenaars oog in oog staan met hun uitdaging: iets van waarde toe voegen aan de werkelijkheid. T/m 30/12. De Willem3, Oranjestraat, Vlissingen. Do. t/m zo 13-17 uur. Kleintje Kunst 2012 Zeeuwse Kunstkring Kleintje Kunst is een tentoonstel ling van twaalf kunstenaars uit Zeeland. Zij tonen figuratieve schil derkunst, expressieve tekeningen en monoprints, speelse grafiek, ge raffineerde collages, ingetogen én uitbundige keramiek. T/m 2/1 2013. Kunstuitleen De Bevelanden, Singelstraat 13, Goes. Ma. t/m vr. 11-17 uur, za. en zo. 12-16 uur. 31/12 en 1/1 gesloten. De Zeeuwse Kunstkring toont tij dens haar winterexpositie geva rieerd werk in de moderne tradi tie: ruim honderd schilderijen, te keningen, foto's en sculpturen van kunstenaars uit heel Zeeland. Het aardige van de expositie is dat er verschillende benaderingen van één onderwerp te zien zijn. T/m 2/1 2013, Vleeshal, Markt, Middelburg. Dagelijks 12-17.00 uur. Lys Vosselman Lys Vosselman schildert vooral jon ge mensen, vaak aan de rand van de zee of in het bos. Ze roepen ver halen op over leven, dood, liefde, eenzaamheid en hoop. Mooi inge houden geschilderd. Ook met ver stilde landschappen van Wout Ko- le en knap decoratiewerk van Bar re Verkerke. T/m 9/1 2013. Covra, Spanjeweg 1, Nieuwdorp. Werkdagen 8.30-17 uur. Lucie Simon Lucie Simon brengen met Sce nes of Life een unieke, verticale kijk op de wereld. Intieme familiemo menten worden geënsceneerd vast gelegd. In de reeks 'Silent World' vinden ze in steden als New York en Parijs vervreemdende momen ten van stilte en eenzaamheid. T/m 27/1 2013. Fotomuseum, Waalsekaai 47, Antwerpen. Di. t/m zo. 10-18 uur, behalve 31/12 t/m 2/1. Michiel Paalvast combineerde zijn keuze uit de collectie-Bakker met een wandschildering van witte en diepgroene vlekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55