'Spoedcursus volwassenheid' mensen van. |2 2 20 2012 fl3 donderdag 27 december 2012 Robert Cesink Na de dood van zijn vader Dick in de herfst van 2010 en de gebroken heup in het jaar erop, moest 2012 voor wielrenner Robert Cesink vooral het seizoen van weer op staan worden. Dat valt niet mee in een wereld vol gevaren op de weg en in een sport met een taai do- pingverleden. 'Ik ben blij dat ik niet in die tijd fietste. Ik had geen platte prijs gereden.' door Ad Pertijs Waar hij een jaar gele den was en stond? De vraag tovert op een zonnig terras op het Spaanse eiland Fuerteventu- ra een glimlach op het gelaat van Robert Gesink. „Ik was thuis in Aalten, supertrots met mijn pasge boren dochter Anne." Daarnaast was hij aan het bijkomen van een heupbreuk. „Ik zat halverwege de eerste stapjes in het revalidatiepro- ces. Eigenlijk was het de tweede ra re winter nadat mijn eerste jaren als prof heel rimpelloos waren ver lopen." Wat volgde was een seizoen waar in Gesink eerst sneller dan gedacht weer terug leek te zijn op het hoog ste niveau. Tot hij viel in de Tour. Toen had de halve wereld weer zijn mening gereed over de breke been uit de Achterhoek. „Ach, het hoort er bij", zegt hij rustig achter over leunend. „Als bekende Nederlander, heb je nu eenmaal ook een publiek le ven. Iedereen heeft een mening over je. Dat vind ik niet erg. Dit is de eerste keer even wennen, maar dan heb je dat ook weer eens mee gemaakt Als je ouder bent, kun je Robert Cesink daar wat beter mee omgaan. De wielersport is nu eenmaal een spoedcursus volwassen worden." Maar toch. Je breekt je heup, je komt terug en dan is er alsnog die kritiek. „De eerste keer voelde het alsof me onrecht werd aangedaan om dat niet gekeken werd naar de si tuatie waar ik vandaan kwam. Ie dereen is echter vrij om daar een mening over te hebben. Achteraf gezien heb ik daar zelf ook fouten in gemaakt. Omdat ik mezelf een beetje voor de gek hield. Dat moet je soms doen als topsporter, maar als het daarna tegenvalt, is de klap direct groter. In een kritisch land als Nederland moet je dan op de blaren zitten. Ik dacht ook dat ik al snel weer mijn beste niveau zou hebben. Van helemaal niks kun nen naar best wel goed zijn, gaat heel snel. Die laatste stapjes zijn echter veel moeilijker en die heb ik mogelijk pas in de Vuelta of zelfs nu pas gezet." Kritiek is een lastig gegeven in het leven van een topsporter. Soms slaat het volgens Gesink nergens op. „Maar ik sluit me er ook niet voor af Je staat in de schijnwerper en dan is daar een mening. Dat is al- foto Rene Bouwman/HH I tijd al zo geweest. In tegenstelling tot vroeger kunnen vooral mensen met een afwijkende mening die nu via de social media veel gemak kelijker de wereld in slingeren. Ik kijk er ook naar. Soms kun je zelf verbeteren door de mening van een ander. Er zijn ook periodes dat ik bijna niets lees en alleen zelf mijn verhaal vertel. Via diezelfde social media." Geamuseerd geeft hij een voor beeld dat ook vriendelijke mensen er vaak geen benul van hebben van wat zijn leven als topsporter inhoudt. „Loop je in deze periode met "TOOS^N HEMK Ml— verblijf in 4-sterren hotel Crowne Plaza Brugge in het hart van de stad ontbijtbuffet voucher met 20% korting op een lunch of diner in het Plaza Café Zie: www.kras.nl waarom zou je meer betalen rn BOEK ONLINE of bel 0900-9697 xscpm M Prijzen zijn p.p., tenzij anders vermeld Prijzen zijn exclusief reserveringshosten en Calamileitenlonds. vrouw en dochter door de Albert Heijn, vraagt er iemand: 'Hoe is het? Een beetje vakantie nu zeker.' Weet die man veel dat je er dan bij vier graden Celsius vijf uur trai nen op hebt zitten." Het kan ook irritanter. Zoals in de Tour na de beruchte valpartij op 1veg naar Metz. „Het is allemaal maar net hoe je het wilt bekijken. We hadden een verdomd sterk ploegje om ons te beschermen, maar als na Sanchez en Tjallingii nog meer jongens wegvallen, blij ven er maar weinig over om jou uit de wind te houden. Mensen die denken dat je dan maar zelf vol met je kop in de wind moet gaan rijden weten niet veel van wielrennen." Of hij zich dan moet beheersen om er niet verbaal tegenin te gaan? „Je kunt het niet verande ren. Ik heb wel eens het idee dat het kwam omdat mensen het na zeventien jaar moe waren om die zelfde ploeg bezig te zien. De good will was voor een groot gedeelte verspeeld. Daarom is het goed dat er nu een volledig nieuwe ploeg staat." Dat team Blanco is er gekomen omdat Rabo na de onthullingen van het Usada-rapport rond Lance Armstrong geen zin meer had in het sponsoren van de ploeg. „Ik vind het vooral lastig om te lezen dat mensen zich door de dingen die er in staan zo bedrogen voelen. Ik ben absoluut niet naïef, maar er stonden ook voor mij een paar ver halen in die ik niet voor mogelijk had gehouden. Eigenlijk ben ik blij .dat ik in die tijd niet gefietst heb. Ik had geen platte prijs gewon nen." De nieuwe tijd, is vooral zijn tijd. „Daarom heb ik af en toe moeite met uitspraken van mensen als Jan Janssen. Het enige wat zijn sport met de mijne overeen heeft, is dat het op twee wielen gebeurde en dat de Tour de belangrijkste koers was. Verder zijn er heel wei nig gelijkenissen. Als oud-profin deze wereld moet je dingen kun nen loslaten. Er is de laatste jaren al heel veel veranderd." PARAMARIBO 'Chauffeur Surinaamse bus reed veel te hard' De bestuurder van de bus met Ne derlanders die dinsdag over de kop is geslagen in Suriname reed 120 ki lometer per uur op een weg waar 40 was toegestaan. Dat zegt Bart van de Ven, een van de Nederland se inzittenden van de bus. „De chauffeur reed als een dwaas." Een Nederlander werd opgenomen in het ziekenhuis. NIEUWEGEIN Databank verloren OV-chipkaarten Trein- en busreizigers kunnen op de nieuwe website OVkwijt.nl zien of hun verloren chipkaart is terug gevonden. De website is een dienst van het reisinformatiebedrijf TotalOV. Ini tiatiefnemer Clemente Valli schat dat 15.000 mensen per maand hun OV-chipkaart kwijtraken. Voor 3,50 euro kunnen zij hun kaart terug krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4