Delta versmelt internet en huis Erkenning voor hulp burenruzie betalen WALCHEREN 3 halen Op de gehele I winter collectie* almanak Knopjes Op eerste vakantiedag toch naar school fyiljoe* DONDERDAG 27 december 2012 21 Serious request 'gaaf en 'emotioneel' 22 en 23 Een duidelijke hang naar authenticiteit 24 en 25 Met nieuwe digitale diensten wil het energiebedrijf achterstand op concurrentie versneld inlopen door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Via smartphone of tablet naar een ander tv-program- ma kijken, films huren en via een app het energieverbruik meten, de thermostaat regelen of de op brengst van zonnepanelen aflezen. Delta maakt de komende tijd een inhaalslag. Delta begint in januari met 'se cond screen'. Via een app (iOS of Android) of website kan op tele foon of tablet een tweede televisie programma worden bekeken. Het kost kabelabonnees niets extra. Wel is een internetverbinding bij Zeelandnet nodig. Komende week komt de techniek al beschikbaar en krijgen de eerste klanten van Delta een brief waarin wordt uitge legd hoe het werkt. De tweede stap volgt vanaf maart. Dan kunnen kabelabonnees films huren. De gesprekken daarover met de online filmaanbieders Vi deoland en Pathé zijn in een verge vorderd stadium. Delta onder zoekt nog of ze bestaande deco ders (laat) ombouwen of dat er een omruilactie komt. Ook heb ben mensen een internetverbin ding van Zeelandnet nodig. Vi- deo-on-demand wordt aangebo den als extra pakket, waarvoor extra moet worden betaald. Afgere kend wordt via de Delta-rekening. Video-on-demand is een onder deel van een nieuwe televisie-om geving die Delta zal aanbieden. Wie een aangepaste decoder heeft, kan vanaf medio maart ook Uit zending Gemist kijken, internet ten of ervaringen delen in commu nities. Met een druk op de knop verschijnt op de tv een keuze- scherm. Ook nieuwssites zullen er te bekijken zijn. Ook op het gebied van energie maakt Delta een inhaalslag. Medio maart biedt Delta een energiema- nagement systeem aan. Via een kastje kan (via apps op smart phone, tablet of internetsite) het energieverbruik per apparaat of de opbrengst van zonnepanelen wor den gemeten. Ook kan een slim me thermostaat op afstand wor den bediend en kunnen lampen aan en uit worden gezet. Wie al zonnepanelen heeft, kan het kast je los aanschaffen. Wie geen pane len heeft, kan ze bij Delta kopen. Ook op het gebied van zorg, onder wijs en toerisme zet Delta ko mend jaar stappen. Met onderwijs instellingen praat Delta over het bieden van onderwijs op afstand. Met zorgaanbieders wordt gespro ken over digitaal bloeddruk me ten, elektronisch toezicht op inna me van medicijnen en het bij el kaar brengen van betaalde en man telzorg. In het toerisme volgt al snel een proef met digitaal registre ren en het openen van vakantie huisjes met de telefoon. Commer- cieel-directeur Jaap Rieter: „Kleine kinderen volg je via een tracking-systeem, grote kinderen vinden via een community vriend jes, spreken met hen af of spelen spelletjes. En straks zien mensen dat ze eerder in hun huisje kun nen omdat het is schoongemaakt" MIDDELBURG - Zo'n 750 leerlingen van scholenge meenschap CSW aan de Elzenlaan in Middelburg moesten op de eerste dag van de kerstvakantie terugkomen. Niet om les te volgen, maar om kluisjes te legen. In het noodlokaal waar vrij dagnacht brand woedde, staan 750 kluisjes. Om dat de directie bezorgd was over brand- of water schade, werd de leerlingen gevraagd maandag hun kluisje leeg te halen. De leerlingen kwamen gewillig opdraven en keerden in de meeste-geva- 2 SPIJKERHARD DE BESTE! MIDDELBURG - Buurtbemiddeling in Middelburg is officieel erkend door het Centrum voor Criminali teitspreventie en Veiligheid (CCV). Het project is opgezet door Stichting Welzijn Middelburg. Via het project worden bemidde laars ingezet waneer er sprake is van er een conflict of meningsver schil is tussen buren. De bemiddelaar zorgt niet voor de oplossing, maar helpt beide par tijen wel om weer met elkaar in ge sprek te komen, zodat zij zelf een oplossing kunnen vinden. Uit de toetsing door het CCV blijkt dat de hele procedure in or de is bevonden, van aanmelding, intakes, bemiddelingsgesprekken tot nazorg. Ook de begeleiding en opleiding van de vrijwillige bemid delaars is deskundig en professio neel. www.buurtbemiddelingmiddelburg.nl len met rugzakken en plastic tassen vol boeken weer huiswaarts. De sfeer was gemoedelijk. Vol gens de schooldirectie viel de schade mee. CSW helpt leerlingen die hun aantekeningen door brandschade zijn kwijtgeraakt, foto Lex de Meester Tip? redactie@pzc.nl Bijna tien maanden is David nu. De Middelburgse jongen legt een grote belangstelling aan de dag voor tech nische apparaten. Hij vermaakt zich kostelijk met een speelgoedtelefoon, waaruit vrolijke liedjes klinken als hij op één van de vele knopjes drukt. Het andere apparaat waar hij met zijn grijpgrage vingertjes niet vanaf kan blijven, is de afstandbediening van de televisie. Om hem lekker te la ten spelen en zelf ongestoord een pro gramma te kunnen kijken, gaven zijn ouders hem de oude afstandsbe diening, die immers kapot was. In de handen van David bleken sommige knopjes het echter toch nog te doen. Nu hebben papa en mama er ook de batterijtjes maar uitgehaald. Oudejaarstrekkmg 31 december Staatsloterij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 21