13 Van anoniem en massaai naar persoonlijk en betrokken donderdag 27 december 2012 Toenemende vraag naar nieuwe economische oplossingen als Return to Sender en Thuisafgehaald Weg met de cultuur van kortetermijn-winstbejag. De nieuwe economie, waarin meer rekening wordt gehouden met mens en natuur, lonkt. door Ans Bouwmans Elkaar helpen is de eerste stap naar vooruitgang. Kennis delen is macht en noodzaak." Michiel Drijber, initiatiefnemer van het platform Iedereen Elke Dag Plezier, gelooft er heilig in. De len is nu nog niet hip, maar begint het wel steeds meer te worden. Nederland zucht onder het juk van de economische recessie. Men sen zijn pessimistisch over hun fi nanciën, de arbeidsmarkt en de huizenprijzen. Het moet anders, denken velen. Maar hoe? Je moet durven dromen van een andere economie, zegt Drijber, en hij is niet de enige. In 2020 willen we betere bedrijven en instellingen, die meer samen werken en elkaar wat gunnen, klonk het onlangs op zakencon- gres Change in Business. Begin bij jezelf en doe wat voor een ander, luidde het advies. Die gedachte is zo gek nog niet, zegt Richard Lamb, futuroloog van Trendwatcher.com en spreker op het congres. „We gaan van wel vaart naar welzijn. De waardering die we krijgen wordt straks min der uitbetaald in geld en meer in voldoening." Drijber ziet al een onderstroom van andersdenkenden in ons land. Zelf zit hij in een geleend kantoor, omringd met meubilair dat hij deels via het deeleconomieplat- form 'Durf te vragen' heeft be machtigd. „Het is nog maar klein maar de Nieuwe Economie is aan het ontstaan." We snakken naar een nieuw ver haal, waarin bedrijven weer dienst baar zijn, waar de lokale onderne mer wordt verkozen boven de ano nieme, slecht bestuurde kolos, waar de emotie echt is en niet be dacht door een marketingman, schreef econoom Hans de Geus on langs. „Uiteindelijk gaat het om de NEW YORK Groei kerstverkopen VS valt sterk terug De kerstverkopen in de Verenigde Staten zijn dit jaar 0,7 procent ho ger uitgevallen dan in 2011. Dat blijkt uit onderzoek van creditcard maatschappij MasterCard waarvan de resultaten gisteren zijn gepubli ceerd. Een jaar eerder bedroeg de omzetgroei nog 2 procent. Volgens MasterCard drukten de dreigende belastingverhogingen per 1 januari de winkelverkopen. Ook orkaan Sandy, die in oktober delen van de Amerikaanse oostkust trof, ver stoorde de kerstinkopen. Return to Sender is een voorbeeld van een bedrijf dat voldoet aan de eisen van de Nieuwe Economie: duurzaamheid en betrokkenheid staan centraal. Oprichtster Katja Schuurman toont hier nieuwe feestversiering en pihata's uit de onlineshop. foto ANP vraag: hoe wil je leven, hoeveel geld heb je nodig", legt hij uit. Economie is niet meer en niet minder dan het collectieve verhaal dat rondgaat, aldus de commenta tor van RTLZ. Er leek geen einde te kunnen komen aan de groei. „We hebben onszelf jarenlang voor de gek gehouden." Het verhaal dat we elkaar nu vertel len is er eentje van crisis en ellen de. De schuldenberg - van hypo theken tot staatsleningen - hangt als een molensteen om onze nek. De Geus denkt dat het allemaal nog veel erger moet worden, voor er een nieuwe evenwichtiger eco nomie kan ontstaan. „De neb- zucht gaat gewoon door. Net als de roofbouw op personeel en na tuurlijke bronnen." NEW YORK 'Met voorkennis handelen onbestraft' De financiële markten lijden aan een gebrek aan transparantie. Uit wassen als handel met voorkennis blijven daardoor vaak onbestraft. Dat stelt oud-belegger Bernard Ma- doff, die een celstraf van 150 jaar uitzit wegens fraude en oplichting. Handel met voorkennis is volgens Madoff van alle tijden. „Men zou gezien de recente golf aan vervol gingen kunnen denken dat het een recente ontwikkeling is. Dat klopt niet. Het is er altijd al geweest, maar zelden vervolgd." Futuroloog Lamb denkt dat het een jaar of zeven, acht zal duren voor Nederland een 'balansecono mie' heeft, waarin duurzaamheid en maatschappelijke betrokken heid zwaarder wegen. De eerste scheuten van een meer betrokken bedrijfsleven zijn wel al te zien. Bij Return to Sender van Katja Schuurman krijg je te horen wat het verhaal is achter het baby dekentje uit Ecuador dat bij de HEMA te koop ligt. Via Thuisafge haald worden maaltijden gedeeld met de buurt. Buurtzorg levert thuiszorg op menselijke maat. In lokale collectieven wekken men sen samen energie op. En crowd- fimding wordt ingezet om allerlei projecten van de grond te krijgen. Er lijkt een hang te zijn naar het lo Bernard Madoff kale product en naar dienstverle ning op menselijke maat, maar on dertussen reizen wé nog rustig naar Thailand voor een vakantie, kopen we massaal in China ver vaardigde tablet-computers en rij den we echt niet om, naar een an dere super vanwege hun goede per soneelsbeleid. „We hebben idealen, maar gedra gen ons daar lang niet altijd naar", zegt econoom De Geus. „Hebben we een zuinige auto, gaan we er meer mee rijden." Maar het begint ermee dat we elkaar het verhaal vertellen dat het ook allemaal an ders kan, zegt Dè Geus. Er is vol gens hem een herbezinning nodig op het begrip groei. „Als de winter koud is, stook je de kachel hoger op. Dat is economische groei, *VS economisch lichtpunt in 2013' De VS zouden komend jaar wel eens het 'lichtpuntje' in de wereld wijde economie kunnen worden. Dat zegt Huang Guobo, de Chinese functionaris die de scepter zwaait over de Chinese buitenlandse valu ta-reserves van zo'n 3,3 biljoen dol lar, circa 2,5 biljoen euro. Over Ja pan en Europa heerst weinig opti misme, maar de groei van de ener giesector in de VS maakt het land 'de belangrijkste kracht voor de sti mulering van de wereldwijde eco nomische groei in de toekomst'. maar dan tel je de uitputting van de grondstoffen niet mee. Als jij morgen tegen een boom rijdt, is dat ook groei. Want dan is er een takelwagen nodig, en moet je een nieuwe auto kopen." We moeten terug naar de menselij ke maat, zegt Drijber. „We hebben de regie over ons eigen leven te veel uit handen gegeven. Alles is ingewikkeld geworden, vervat in protocollen en regels. Er wordt niks aan mensen zelf overgelaten waardoor zingeving ontbreekt. Er is liefde, aandacht en betrokken heid nodig om je werk goed te kunnen doen, niet alleen in de zorg maar ook als je auto's ver koopt. Mensen moeten de 'gelegen heid krijgen weer zelf na te den ken en initiatief te nemen." CAIRO Egypte wil stop op wegvloeien geld Reizigers van en naar Egypte mo gen vanaf nu niet meer dan 10.000 dollar in buitenlandse valuta het land uit- en invoeren Zo probeert de overheid de geldvlucht te stop pen. Veel bemiddelde Egyptenaren brengen hun geld onder in het bui tenland na de politieke onrust in ei gen land. Die is ontstaan nadat pre sident Mursi vorige maand meer macht naar zich toetrok. Mursi on dertekende gisteren de nieuwe grondwet nadat 64 procent van de Egyptenaren die goedgekeurd had.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13