'Weggezet als betweter' ap> W' II donderdag 27 december 2012 telligent en geëngageerd vooral ook als controversieel te boek stond. De hindoestaan van Stand was een duizendpoot. De colum nist, essayist, romanschrijver en tv-presentator kende een trouwe schare fans, maar voor zijn - vele - critici bleef hij de politiek correcte multiculti-intellectueel met dat op geheven vingertje. Volgens Ombre volkomen onte recht. „Hij is door te veel mensen respectloos behandeld. Hij werd te vaak weggezet als betweter. Ook door in Nederland gewaardeerde schrijvers. Vernederend. Anil pro beerde mensen met een andere blik naar zaken te laten kijken. Ho pelijk is dat gelukt, maar ik denk dat als hij een donkere, langbeni ge, half zo intelligente vrouw was geweest er voor zijn denkbeelden en werk veel meer waardering was geweest." Ramdas, geboren in het Surinaam se district Nickerie, kwam in 1977 naar Nederland waar hij later cum laude afstudeerde in de sociale geo grafie. Ombre: „Hij geloofde in een civili satieproces dat onderhouden moest worden, iedere dag weer. Hij dacht als jonge jongen juist in Nederland in een uiterst beschaaf de maatschappij te komen, dat werd gaandeweg een illusie. Hij had bewondering voor Nederland maar zag op een gegeven moment ook dat er een soort hufterigheid ontstond. De PW kwam op. Ook de groeiende anti-islamstemming vrat aan hem." Nu Ramdas er niet meer is, mis sen volgens zijn vriend Amar Soekhlal migranten in Nederland een stem. „Dat zie je terug in de discussie over bezuinigingen op migranten- en kunstorganisaties. Naar Anil werd geluisterd. Hij had als columnist een podium. Anil hield Nederlanders én migranten een spiegel voor. Soms was er door Joost de Poel Op 16 februari vierde Anil Ramdas zijn 54ste verjaardag. Juist op die dag besloot de schrijver-presentator uit het leven te stappen. Nu, tien maanden la ter, spreekt de bevriende Suri- naams-Nederlandse schrijfster El len Ombre nog altijd met moeite over Ramdas in de verleden tijd. „Het was een genot met hem op te trekken. Hij was belezen, wist veel. Hij was uniek in zijn opinies. Over persoonlijke zaken spraken we niet veel, - daar ben ik niet zo goed in - wel over het werk en dat mooie, maar aparte land Surina me. Anil kon goed observeren. Had een grote begaafdheid. Ook als schrijver. We konden eindeloos doorzeuren over het thema identi teit." Maar Ombre weet ook dat haar vriend in Nederland behalve als in- Anil Ramdas foto GPD boosheid over zijn observaties. Ook bij mij. Maar bijna altijd moest je later toegeven: hij had ge woon gelijk." Naar de reden om uit het leven te stappen wil Soekhlal niet gissen. Ook Ombre heeft geen idee. „Wat weetje werkelijk van elkaar?" Natuurlijk wisten intimi dat Ram das' leven al vaker een worsteling was geweest, dat hij soms in de knoop lag met zichzelf, een con trast dus met zijn zelfverzekerde tv-optredens. Een dag voor zijn dood had hij nog opnames voor het VPRO-programma ZOZ. Ombre: „Hij werd overal voor ge vraagd en zei ook op veel dingen 'ja'. Hij was ooit directeur van de batcentrum De Balie. Goed be doeld zo'n positieve actie, maar een uitstekende schrijver is nog geen uitstekende manager. De druk was te groot. Ik had het hem gegund als hij in zijn leven minder onrust had gehad." Rutger Kopland (77) 11 juli. Rutger Kopland (pseudoniem van Rudi van den Hoofdakker), Nederlandse dichter, schrijver en psychiater, weigerde Dichter des Vaderlands te worden. Neil Armstrong (82) 25 augustus. Amerikaanse astronaut, op 20 juli 1969 eerste mens op de maan, was piloot voordat hij in 1.955 ging werken bij NACA, de voorloper van de NASA. Joop van Tellingen (67) 13 september. Nederlandse fotograaf, belichaming Nederlandse paparazzo, foto grafeerde sterren voor vrijwel alle roddel bladen. lÈlÉ Theo Olof (88) 9 oktober. Violist, was met Herman Kreb- bers tientallen jaren concertmeester, eerst van Residentie Orkest en daarna van Con certgebouworkest, medeoprichter Radio 4. Sylvia Kristel (60) 17 oktober. Actrice die doorbrak in de soft-erotische film 'Emmanuelle', speelde in meer dan vijftig films, had een relatie met de Belgische schrijver Hugo Claus. Joop Stokkermans (75) 1 25 oktober. Nederlandse pianist en compo nist, schreef muziek voor 'Kunt U mij de weg naar Hameien vertellen meneer', 'Tita Tovenaar', 'Peppi en Kokki' en 'Q Q'. Bernlef (75) 11 29 oktober. Pseudoniem van Hendrik Jan Marsman, schreef verhalen, gedichten, es say's en toneel, bekendste boek 'Hersen schimmen' over dementerende man. Hetty Blok (92) 6 november. Actrice en cabaretière, be kend van rol zuster Klivia in tv-serie 'Ja zus ter, nee zuster' van Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink. sjL Larry Hagman (81) 23 november. Amerikaanse acteur, wereld beroemd door rol manipulatieve, egocentri sche oliebaron J.R. Ewing in tv-serie 'Dallas', speelde in alle 357 afleveringen van serie. Simeon ten Holt (89) 25 november. Nederlandse componist, vooral bekend van 'Canto Ostinato', een pia nostuk van 3 uur waaraan hij jaren werkte, schreef ook 'Lemniscaat'. Richard Nieuwenhuizen (41) 3 december. Grensrechter bij amateurwed strijd tussen Buitenboys uit Almere en Nieuw Sloten uit Amsterdam, werd mishan deld door spelers en stierf een dag later. Jeroen Willems (50) 3 december. Acteur en zanger, schitterde in stuk 'La Musica' (1991was te zien in tv-serie 'De Troon', overleed tijdens repeti tie galavoorstelling 125 jaar Carré.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11