I kijktip Kerstrevue met Mike en Thomas A GOfeo 'De Top 2000 is een feest der herkenning' zaterdag, 21.35 uur kijken luisteren Top 2000 a gogo is een van de programma's op televisie en radio waarin aandacht wordt besteed aan 'de lijst met eeuwigheidswaarde', de Top 2000. Een aaneenschakeling van hits houdt vanaf eerste kerstdag miljoenen mensen aan Radio 2 gekluisterd. Eind vorig jaar luisterden 8,2 miljoen muziekfans naar de Top 2000, een record. De reden van het succes? VanVelzen: „De Top 2000 is het muzikaal geweten van Nederland." door Nico Postma Rijen dik staan de fans van de Top 2000 straks weer voor het Top 2000 Café in Hil versum. Ook op televi sie en internet kun nen we niet om het evenement heen, met verschillende program ma's die op het succes van de lijst meeliften. In totaal bereikt het eve nement meer dan 11,2 miljoen mensen. Zo hoort het fenomeen steeds meer bij het 'feestdagenge- voel' van december. De NTR pakt uit met de Top 2000 a gogo en de spin-off Best of Top 2000 a gogo, met Matthijs van Nieuwkerk en Leo Blokhuis. Pop professor Blokhuis kan de groeien de belangstelling voor de muziek wel verklaren: „De lijst wordt uit gezonden in precies de goede tijd van het jaar, een tijd met een hoog nostalgisch karakter. De Top 2000 in oktober uitzenden, zou niet werken, dan heeft iedereen nog an dere dingen aan het hoofd. Tussen kerst en oud en nieuw loopt alles wat minder hard. Mensen zijn vrij en genieten van de feestdagen. Dat alles draagt bij aan de sfeer. Het is een lijst met eeuwigheidswaarde en veel luisteraars bewaren mooie herinneringen aan de muziek die wordt gedraaid. En het is een ma rathonuitzending. Mensen hebben door de lengte van de lijst veel tijd om in te haken en mee te doen." Rapper Gers Pardoel staat voor het eerst in de lijst, met twee num mers nog wel. Zijn eigen hit Ik neem je mee staat-op positie 515. De hit Nergens zonder jou van Guus Meeuwis en Gers Pardoel staat op 720. „De lijst bevat leuke nummers en minder leuke nummers", zegt Pardoel. „Er komen nummers voorbij die je eigenlijk niet meer wilt horen. Maar dan wacht je maar even tot het volgende num mer. Iedereen ontdekt wel een paar nummers in de lijst die een gevoel oproepen van 'oh ja, weet je nog... Toen leerde ik haar voor het eerst kennen... Toen gingen we voor het eerst met z'n allen op va kantie'." Zangeres Trijntje Oosterhuis heeft een andere uitleg voor de groeien de schare luisteraars. „Veel men sen hebben een mening over wat ze leuk vinden of niet. Door te stemmen, kunnen ze hun steentje bijdragen aan de volgorde van de lijst", beredeneert Oosterhuis. Ze staat dit jaar zelf op nummer 489 met Knocked out, maar ook De zee (1102), Better think twice (1275) en Nu dat jij er bent (1992) le verden haar genoeg stemmen op voor een plek in de lijst. Ze is er naar eigen zeggen best trots op. Marco Borsato is al jaren hofleve rancier van de Top 2000, met dit jaar 13 noteringen, waarvan Doch ters het hoogst staat: nummer 47. In aantal werd Borsato dit jaar voorbijgestreefd door de Zeeuwse band Blof, die nu met zeventien songs aanvoerder is van de nationa le artiesten. Borsato: „De Top 2000 is een optelsom van de grootste hits van de afgelopen decennia en de wereldhits die niet meer dage lijks te horen zijn bij de radiosta tions. Zij komen in volle glorie weer voorbij. Het is een mix van nostalgie en de muziek van nu. Zelden of nooit komt er een liedje voorbij dat je niet kent. Zeker als je mijn leeftijd hebt bereikt, zit er aan steeds meer muziek een herin nering vast. Al luisterend komt je hele leven voorbij, ongeacht welk uur je aanhaakt. Ik denk dat dat het geheim ervan is, dat de Top 2000 je meeneemt naar hon derd plekken." „Feest der herkenning", vat Lee To wers de animo voor de Top 2000 samen. „Dat is de kracht van mu ziek." Hij is de vertolker van You'll never walk alone, dit jaar op plek 1337. Zelf bewaart hij goede herin neringen aan zijn grootste hit uit 1976, waarmee hij voor de tiende keer de oudejaarsuitzending op tv, Top 2000 in concert, mag afsluiten. „Toen ik het nummer voor het eerst hoorde, was ik gelijk al weg van die song. Je hebt een groot be reik nodig om het lied te kunnen zingen en dat lag me. En de tekst vond ik geweldig, met zo weinig woorden zo veel zeggen. Muziek herinnert je aan emotionele mo menten en verdrietige tijden." Roel van Velzen omschrijft de Top 2000 als een jukebox. VanVelzen staat dit jaar in de Top 2000 op plek 825 met Baby get higher en op nummer 1823 met When summer ends. „Ik heb het geanalyseerd. Voor mij is de Top 2000 een soort platenkast met het muzikaal gewe ten van Nederland. De mensen die stemmen, die de lijst samenste- len, geven een soort luisteradvies voor de komende generaties. Zo van: 'Dit beschouwen we als alge meen cultuurgoed'. En dan op gro te schaal", zegt VanVelzen. Top 2000 Vanaf eerste kerstdag (dinsdag 25 december), Radio 2. Best of Top 2000 a gogo Vanaf eerste kerstdag, Nederland 3,19.25 uur. Top 2000 a gogo Van woensdag 26 tot en met maandag 31 december, Nederland 3,19.25 uur. Reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 93