De ultieme kick op een schans BS 3ireizen Is schansspringen voor iedereen weggelegd? Dat niet. Na de cursus Skispringen für Jedermann in het Duitse Lauscha weet je in ieder geval of het je ligt om te worden gecatapulteerd op een stel onbestuurbare ski's. Silvan Schoonhoven waagde de sprong. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 22 december 2012 Daar sta je dan, je ski's in de sneeuwgroeven die in een 17 meter lang, 36 graden steil spoor naar beneden lopen. In de diepte staat de instructeur vriendelijk te wenken: de baan is vrij, alle ogen zijn op jou gericht. Je hangt alleen nog aan je handen, die zich achter je rug aan een metalen hekje vastklampen. Loslaten be tekent onverbiddelijk gaan. Beginnen met skiën is leuk, maar niet ra zend spannend. Eerst wat glijden op een vlak stuk en dan voorzichtig sneeuwploeg end je eerste flauwe helling af Beginnen met skischansspringen is een ander verhaal. Als je bovenaan de schans eenmaal hebt los gelaten, is er geen stoppen meer aan. Na een ochtend droogoefenen, weet je hoofd wat je lichaam straks moet doen. Hek je loslaten, dan met de schouders tegen de knieën in schusspositie terwijl de zwaarte kracht zijn werk doet, de armen langs het lichaam naar achteren, kop in de wind. De ski's in godsnaam parallel houden. Na 17 meter vlakt de helling af: dan komt de afsprong. Daar moet het lichaam zich afzet ten, uitstrekken, gewicht naar voren, ski's plat houden in de wind. Niet, vooral niet je- benen intrekken. En dan de landing. Armen zijwaarts voor het evenwicht, ski's rechthou den, niet te veel willen sturen. Ja, je hoofd weet wel wat er moet gebeuren. Maar het lichaam verzet zich terwijl je daar staat te treuzelen. Onrust kruipt omhoog. Er zit een knoop in je buik en dan begin nen de aderen in je hals ook nog te klop pen. Alles voelt zwaarder aan. De instruc teur beneden wenkt. Hij roept nu ook dat je moet loslaten. De skischansen torenen hoog boven het dorp Lauscha in de Duitse deelstaat Thüringen uit. Een beetje schansspringen kan niet, maar als je beneden voor het amfi- Met de schouders tegen de knieën in schusspositie van de schans af. En houd de ski's in godsnaam parallel. foto GPD theater staat, blijken er toch gradaties te be staan in gruwelijkheid. Helemaal links loopt de niet al te indrukwekkende tienmeter- schans, rechts staat de monsterlijke wed strijdschans van 109 meter. Die lijkt zo hoog en steil dat je je evengoed met ski's uit een vliegtuig kunt laten vallen. Tussen begin nershelling en schans des doods staan nog vier banen in opklimmende mate van on menselijkheid. „Dat iemand tijdens de cursus domweg wei gert los te laten, gebeurt zelden", zegt Jens Grainer-Hiero. Hij is zesvoudig wereldkam pioen schansspringen bij de senioren. Hij staat aan het hoofd van het klasje dat in één dag wordt klaargestoomd voor de sprong. Sinds 2009 kunnen bezoekers hier een dag in de huid van een schansspringer kruipen. „Wie heeft besloten dat hij meedoet, die gaat er meestal ook voor." Wat ook helpt te gen angst is competitiesfeer. In het klasje ontstaat die al tijdens de eerste voorberei dende evenwichtsoefeningen. Groot is de bewondering voor degene die van de in structeurs als eerste echt 'omhoog' mag naar de tienmeterschans. Jarenlange ski- of snowboardervaring blijkt ineens geen voordeel. Het zijn vooral jonge gasten die het beste presteren. „Die gaan ge woon", moppert een oudere deelnemer met zeker twintig jaar wintersportervaring op zak. „De gedachte 'wat als het fout gaat' komt niet eens bij ze op. Dat is ons pro bleem. Wij'denken te veel na." Ook tech niek kan een nadeel zijn. Juist wie gewend is soepele bochten te carven, staat weer als een beginner te stuntelen op zijn dikke springski's. Die zijn gebouwd om rechtdoor te gaan en anders niet. Ze zijn onhandig lang en als ze uit koers raken, heb je niets meer in te brengen. Laat staan als ze krui sen. Dan lig je. Hoe gevaarlijk is schansspringen eigenlijk? Blauwe plekken, zegt Jens Grainer-Hiero, die zijn aan de orde van de dag. „Soms springen mensen te ver en dan vallen ze. Maar verder valt het mee. Op 120 cursussen met 1.500 deelnemers hebben we 2 keer een gebroken arm gehad."- Het gebeurt niet elke dag dat je 's ochtends denkt: 'dit kan ik niet' en er 's middags je hand niet meer voor omdraait. In Lauscha gebeurt dat. Na een keer of tien van de schans worden de sprongen steeds verder, je houding wordt beter, het zelfvertrouwen groeit. Je begint zelfs verlangende blikken te werpen naar de 25-meterschans. Maar Jens kijkt zuinigjes. „Misschien na nog eèn dag trainen", zegt hij. „Vergis je niet. Die schans 1 is echt wat anders. Sneller, hoger, steiler. Bo vendien merk je niet dat je moe bent en dat je concentratie minder wordt." De cursusdag eindigt met een wedstrijd, compleet met commentaar via de mega foon en precieze afstandsmeting. De angst voor een crash is weg, alleen de prestatie telt nog. Maximaal vaart maken, maximaal afzetten. Alsof je het al jaren doet. De af stand: 8,5 meter! Slechts 1 meter minder dan de eerst gemeten skisprong ooit: die van Olaf Rye in 1808 in Trysil, Noorwegen. Tussen die prestatie en de 246,5 meter van zijn landgenoot Johan Remen Evensen - het huidige wereldrecord - zitten ruim twee eeu wen. Vooruitgang boeken kost tijd. Reageren? reizen@dec reizen@depersdienst.nl SJa Lauscha ligt ruim 600 kilometer verwijderd van Utrecht. De cur sus Skispringen für Jedermann kost 99 euro voor een dag (kin deren betalen 79 euro), voor een weekeinde springen (zonder overnachting) betaal je 169 euro (129 euro voor kinderen). De schans heeft borstels dus je kunt ook middenin de zomer sprin gen. Zie ook: www.skisprin- gen-lernen.de. Het heuvelachtige omgeving van Lauscha is aantrekkelijk, maar niet in de eerste plaats voor adrenalinejunks. Er is een be roemd wandelpad, Bach werkte in de buurt, Nietsche, Lizst en Schiller waren er ook. Er is een glasblaasmuseum. Prachtig alle maal, maar meer wat voor rust- zoekers. Voor meer informatie, zie: www.lauscha.de. Berlijn DUITSLAND TSJECHIË THÜRINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 91