Een angstige kerst Zomers genieten in het Zillertal! 8| Syrische Lente 'Eerst wordt het ellendiger' .i.A^vv*-.-,Ëttéj&ÊBk 8-daaeSe All Inlui'ive- an tub All inclusive genieten in de 'actiefste vallei ter wereld'. In heiTiroler Zillertal krijgt u veel vakantie voor uw geld! Maakt u een romantisch boottochtje over de Achensee? Gaat u met een stroomtrein door het Zillertal? Ook een bezoek aan de Krimmler watervallen is een bijzondere ervaring. Of geniet u samen van een mooie wandeling op de alm? Dankzij de hoge kinderkortin gen is deze vakantie ook voor gezinnen zeer aantrekkelijk! Uw verblijf Hotel Jörglerhof bij Zeil am Ziller is een comfortabel en gastvrij hotel, meto.a. wellnesscentrum met sauna, stoombad, in- fraroodcabine en relaxruimte. Het hotel ligt op de groene Hainzenberg, dicht bij de Ger- lospas, en biedt uitzicht over het prachtige Zillertal. Op ca. 35 km ligt de Achensee. Uw nette en vriendelijk ingerichte kamer is voorzien van radio, tv en kluisje. Badkamer met bad of douche, toilet en föhn. Syrische christenen overleven na de vlucht in Libanon zaterdag 22 december 2012 door Brenda Stoter Boscolo SYRIË Damascus Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900-365 65 65 (20 cpm, max. 10,- per gesprek) met zoek boekcode 81000 of ga naar een van de reisbureaus van VakantieXperts. 8 dagen Oostenrijk zoek boekcode 81000 Inbegrepen 7x overnachting met ontbijtbuffet 7x lunchpakket 7x driegangen-keuzemenu met saladebuffet dagelijks drankjes, zoals sap, frisdrank, bier en wijn (10-22 uur) dagelijks koffie met lekkernij deelname activiteitenprogramma en gebruik wellness Prijzen 2/3-pk 4-pk 04/05-17/05 339 379 18/05 07/06 319 359 08/06 14/06 259 289 15/06 28/06 289 319 29/06 05/07 339 379 06/07 16/08 369 409 17/08 13/09 339 379 14/09 27/09 319 349 28/09 19/10 249 289 Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reser- veringskosten, toeristenbelasting en kosten Calamiteitenfonds. Ongeveer 10 procent van de Syriërs is christen. Een groot deel is de oorlog ont vlucht. In het Libanese Zah- lé gaat een deel van hen een trieste kerst tegemoet. door onze correspondent Fernande van Tets WASHINGTON Obama bevestigt: Kerry nieuwe minister SEOUL Gangnam Style een miljard keer bekeken BERLIJN Kwart Duitsers: 'meer camera's op straat' De Amerikaanse president Obama draagt senator John Kerry voor als minister van Buitenlandse Zaken. Kerry wordt de opvolger van Hilla ry Clinton. Zij vertrekt zodra Oba ma op 20 januari aan zijn tweede termijn begint. Kerry was in 2004 de Democratische presidentskandi daat Hij verloor toen de verkiezin gen van president George W. Bush. De voordracht van Kerry werd alge meen verwacht, nadat Susan Rice, de ambassadeur bij de VN, zich had teruggetrokken. De kleurige video van het nummer Gangnam Style van de Zuid-Ko- reaanse rapper Psy is meer dan een miljard keer op YouTube bekeken. Geen enkel nummer heeft dat ooit gehaald. Gistermiddag rond vijf uur (Neder landse tijd) werd het aantal be reikt. Gemiddeld is de clip per dag door zeven tot tien miljoen men sen bekeken. Psy overvleugelde vo rige maand de tot dan meest beke ken video: het nummer Baby van de Canadees Justin Bieber. Eén op de vier Duitsers wil meer bewakingscamera's in openbare ruimtes en treinstations. Dat blijkt uit een representatieve enquête die publieke omroep ARD hield onder 1008 mensen. De omroep hield de enquête naar aanleiding van de vondst van een bom in het treinsta tion van Bonn, vorige week maan dag. De politiek is echter zeer ver deeld, mede omdat meer over heidstoezicht herinneringen kan opwekken aan de politiestaten Oost-Duitsland en nazi-Duitsland. euro p.p. Er staat een massabegrafè- nis op het programma. „Voor de slachtoffers die niet begraven konden wor den", duidt Issam John Darwish, aartsbisschop van Zahlé en Forzol voor de Melkitischq Grieks-katho lieke Kerk. De leden van deze kerk wonen vooral in Libanon, de Pales tijnse gebieden en Syrië. Veel christenen moesten dat laat ste land ontvluchten zonder dat ze tijd hadden om hun doden te be graven. Vandaar de symbolische massabegrafenis. Het gaat om meer dan driehonderd doden, al dus Darwish. Broertjes, zusjes en ooms van de vierhonderd families die zich in zijn bisdom bij kerken hebben geregistreerd. Voor Kerst mis kregen zij brandstof voor hun kachels, en kleren. Straks volgen nog de voedselpakketten. De doelgroep, Syrische vluchtelin gen, heeft vooral deze laatste kerst cadeaus hard nodig. Ninwa Cha- moun is helaas te laat voor de dis tributie. Tweeënhalve maand gele den vluchtte ze uit Syrië. „Terroris ten vielen ons huis aan", vertelt ze, terwijl haar i-jarige zoon Theo doras met grote ogen om zich heen kijkt. „Ze lieten folders ach ter waarin stond dat als je niet je hoofd bedekte, je vermoord zou worden. We zijn gevlucht voor ons leven." Momenteel woont ze met haar twee kinderen en man in een gehuurd appartement in de Libanese stad Zahlé (320.000 inwo ners) en wordt onderhouden door een broer die in Zweden werkt. Talej Hallak (24) zegt dat kerst dit jaar niet hetzelfde is. Ze is hier sinds maart. Afkomstig uit Qusayr in Syrië, vlak over de grens. 2012 brengt een kerst zonder familie. Haar vader overleed 'tijdens de oorlog', zoals ze de opstand in Sy rië noemt. De rest van de familieleden is Qusayr, waar dit voorjaar hevig werd gevochten, eveneens ont vlucht. Ze zitten verspreid over Li banon, vertelt Talej terwijl achter haar televisiebeelden flikkeren van beschietingen in haar thuisland. Aartsbisschop Issam John Dar wish maakt zich grote zorgen over alle christenen in Syrië. Hij vreest een herhaling van wat er in Irak ge beurde, waar nu bijna geen christe nen over zijn. De aartsbisschop noemt in dat verband Jabhat Nus- ra, een extreme moslimorganisatie die tegen het bewind van Assad vecht in Syrië en die door de Vere nigde Staten op de lijst van terro ristische organisaties is gezet. „De Christenen zijn hun doelwit. Ter wijl er vroeger nooit een pro bleem was. Christenen en mos lims in Syrië leefden vredig sa men." Ongeveer 10 procent van de Syri sche bevolking is christen. Dege- 'In folders stond dat als je je hoofd niet bedekte, je vermoord zou worden' nen die daar de middelen voor hadden, hebben inmiddels hun thuisland verlaten. Duizenden vluchtelingen zijn sinds de aan vang van het conflict in Syrië de grenzen overgestroomd. UNHCR, de VN-vluchtelingenorganisatie, spreekt van meer dan een half mil joen mensen. Verwacht wordt dat daar de komende maanden nog een miljoen mensen bijkomen als de strijd doorgaat. Veel vluchtelingen laten zich overi gens niet registreren, uit angst of onwilligheid. „Ik ben vóór het regi me", zegt Tony Hanna, een voor malige chemisch ingenieur. Regis tratie bij de VN voelt voor hem als of hij de oppositie steunt. Libanon, dat moet koorddansen tussen verschillende politieke en religieuze groepen, erkende deze week voor het eerste de omvang van het vluchtelingendrama. Pre mier Miqati sprak na een noodses- sie van het kabinet van een 'groot humanitair probleem' dat alleen maar groter zou worden vanwege De Arabische Lente heeft grote in vloed gehad in Noord-Afrika en het Midden-Oosten. Jonge mensen vertel len wat het voor hen heeft betekend. Vandaag aflevering 6 (slot): Salam Rizk (31) journalist uit Syrië. Hij woont en werkt nu af wisselend in Turkije en Syrië, maar is geboren in laatstgenoemd land. Salam Rizk, journalist bij het Fran se persagentschap AFP, woonde in Damascus toen de Syrische protes ten in maart 2011 begonnen. Eerst was hij activist bij het Vrije Syri sche Leger, maar toen dit te gevaar lijk werd, gooide hij na een half jaar het roer om. Nu werkt hij bij de grens als jour nalist en als bemiddelaar voor bui tenlandse journalisten. „De muh- kabarat (Syrische veiligheids dienst) kreeg al snel te horen dat ik protesteerde. Mijn leven was in Damascus niet zeker en ik besloot te vluchten naar Aleppo", vertelt Salam. „Het regime is gevaarlijk en accepteert niets. Als ik toen opge pakt was, had ik niet meer ge leefd." De grensposten tussen Sy rië en Turkije ziet hij wekelijks, omdat hij andere journalisten het land in smokkelt en zelf ook wel eens een camera ter hand neemt. Dat gaat niet altijd goed. Zijn fami lie woont nog steeds in Syrië. Tot nu toe maken ze het goed. Wel geeft Salam toe dat het zwaar is om constant in de oorlog te zitten. „Ik heb zo veel levenloze lichamen gezien. Volwassenen die je amper meer kunt herkennen en dode kin deren die onder het puin vandaan worden gehaald. Nee, dat went nooit. Ik zou ook geen mens meer zijn als dat ooit zou wennen." De hoop die Salam in het begin nog koesterde, veranderde al snel in pessimisme. De toekomst van Syrië ziet hij somber in, zelfs als president Assad aftreedt of het Vrije Syrische Leger op den duur 'wint'. „De rebellen hebben ver schillende ideologieën. Die vere nig je niet zomaar. De komende tien jaar zal de situatie nog ellendi ger worden dan die al is." Een nieuw leven opbouwen in Turkije, wil Salam niet. De Syriërs en de buitenlandse journalisten hebben hem nodig. Mensen be wust maken, is zijn voornaamste doel. Op de vraag of hij wel eens bang is tijdens zijn werk, lacht hij zachtjes. „Bang? Nee. Hoe kan ik nou bang zijn voor mijn eigen land?" Kinderen t/rrt 11 iaar v daar al 'ns ^ivee-st? A phaTOS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8