Stad van de overtreffende trap reizenzó Kerst Iets te vieren? Doe het in pretparadijs Las Vegas. De bomen groeien er tot in de hemel, ook zonder te gokken. Willemijn Bos vierde er met haar zoon diens 21e verjaardag. Zaterdag 22 december 2012 reizen@wegener.nl 1024-3650360 Het is half december en New Orleans schittert in de zon. Het is vochtig en warm, bijna zomers. Ik was nog nooit in de parel van Louisiana, maar slente rend door het wereldberoemde Vieux Carré, het oudé cen trum met de huizen in Franse, koloniale stijl, ben ik blij dat ik er eindelijk eens rond kan kijken. Na de vernietigende or kaan Katrina in 2005 zou de stad rigoureus veranderd zijn, maar ik kan me dat hier bijna niet voorstellen. De prachtige Victoriaanse huizen met houten of gietijzeren balkonnetjes staan er stevig bij. Het is op deze warme ochtend rustig in de straten. Verderop staan de hoge gebouwen van het Busi ness District, maar in het pittoreske wijkje loop je als door een rustig stadje op een Frans-Caribisch eiland. Trouwens, veel plaatsen in Amerika claimen een echt 'historie district'. Meestal betreft het niet meer dan één straat waar men een decor heeft opgebouwd gekopieerd van een oude foto. Alles lijkt echt, maar is nep. Het French Quarter van New Or leans lijkt mij behoorlijk origineel. We logeren vlakbij de beroemde Bourbon Street die net wordt schoongepoetst door de gemeentereinigingsdienst. De stoere mannen met waterspuiten hebben op de vroege ochtend al iets te drinken meegenomen. Ik kan nog net het merk lezen op de aluminium blikjes die uit de bruine zakjes steken. Het zijn halve liters Bud- weiser. Bier dus. Tja, zo kun je de dag ook begin nen. Met een beetje fantasie kun je het een volko ren drinkontbijt noemen. Alle etablissementen in de straat zijn nog gesloten, maar gezien het karak ter van de gelegenheden, cafés, muziektenten en stripclubs, zal dat tegen de avond wel veranderen. Dat blijkt te kloppen. Wanneer ik na een dagje fil men buiten de stad opnieuw Bourbon Street kruis, is de situatie volledig veranderd. Van het stille, vriendelijke karakter is niets meer over. De muziek, volume orkaankracht, knalt uit alle deuren. Er is veel volk op de been en er wordt gezopen dat het een lieve lust is. De stemming is feestelijk, maar de aanblik van een en ander is weinig verheffend. Midden in het centrum is iets feestelijks gaande. Het heeft met kerst te maken, want iedereen is ver kleed in kerstmanpakken. De jaarlijkse kerstoptocht blijkt vanavond plaats te vinden. Leuk, kerstliederen zingen en pakjes uitdelen, denk ik dan. Niet in New Orleans. Ik zie grote hoeveelheden straalbezopen Santa's naar hun verza melplek toezwalken. Er zijn ook kerstvrouwen. Die doen in kennelijke staat niet onder voor de mannen en zijn boven dien over het algemeen nogal schaars gekleed. De kerstge dachte zit hier voornamelijk in een fles bourbon en silico- nenborsten. Het plaatje heeft wel iets van een Breugheli- aans schilderij. Dat beeld wordt versterkt door de aanwezig heid van straatmuzikanten van diverse kwaliteit. Van zó goed dat je niet snapt waarom ze hier op straat spelen, tot zó slecht dat je niet kunt begrijpen waarom het spelen hen niet verboden wordt. Het tableau vivant wordt gecomple teerd met zwervers en bedelaars. Slapend tegen een muur tje met een bekertje munten in de hand of knock-out op de stoep in een plas goedkope whisky. Een paar honderd kerstmannen zijn aan hun optocht be gonnen. Als toeschouwer moet je oppassen, want menig be nevelde kerstvrouw doet pogingen een manspersoon mee te trekken in haar deplorabele staat. En eenmaal gevangen, vrees ik dat het enige moeite zal kosten je te bevrijden. De dames zijn namelijk niet alleen rondborstig, maar ook nog eens van reusachtig formaat. Slalommend van jazzclub naar jazzclub kom ik de avond zeer aangenaam door. De variatie in muziek is groot en re gelmatig sta ik versteld van de, naar mijn bescheiden me ning, hoge kwaliteit. Omdat in New Orleans alles mag wat in de rest van Amerika is verboden, gaan de bars en clubs nog lang niet dicht. Rond middernacht heb ik het wel ge zien. Vlakbij het hotel staat een kerstman met een cocktail in zijn hand tegen een houten muurtje te kotsen. Hij boert er nog net een merry Christmas uit. Het zweet gutst van zijn voorhoofd. Ineens besefik dat het half december is. De ther mometer van het supermarktje op de hoek wijst 22 graden. Ik loop nota bene rond in m'n T-shirt. Verderop lonkt een terrasje. Eén wijntje nog dan? Proost! Vrolijk kerstfeest! Eindredactie Marcha van Schijndel rèizen@depersdienst.nl Vormgeving Mariëtta de Boer/Erna van Eerdewijk Advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl In het vliegtuig werd hij 21. Dus als we uitstappen in Las Vegas is onze zoon ook voor de Amerikaanse wet volwas sen. We waren hier een paar jaar gele den ook al, maar toen werd hem ieder glaasje alcohol geweigerd en mocht hij niet in de casino's. Ja, erdoorheen lopen. Dat was toe gestaan. Dat was maar goed ook, want het is een prima manier om aan de hitte op straat te ontsnappen. Las Vegas ligt midden in de woestijn van de Amerikaanse staat Nevada. In de zomer wordt het er ruim 40 graden. De casino's aan The Strip liggen, vrijwel aaneen geschakeld, allemaal op de begane grond van de grote hotels. Zo verplaats je je dus: binnen door. Als het de klamme hitte niet is die ons de casino's binnenjaagt, dan zijn er nog de rolpaden die ons vanaf de straat zo de casi no's in willen rollen. Eenmaal binnen komt er nu geen beveiliger meer op ons af om te melden dat een minder jarige niet in het casino mag stilstaan. Dus staan we nu wel stil, uitvoerig. Want hier ge beurt het. Baccarat, blackjack, dobbelen, po ker, roulette wordt er gespeeld, rijen gokauto maten, fruitautomaten. Wat opvalt is dat ach ter de gokautomaten vooral oudere mensen zitten. Een man met lange grijze baard heeft een volle emmer fiches op z'n schoot. Het is zijn rantsoen voor vandaag, zegt hij. Zijn vrouw is via een kettinkje verbonden met haar creditcard in de fruitmachine. Als een soort omgekeerd infuus. Ze hoopt geld voor de-studie van haar kleinkinderen te winnen. Dit zijn de entertainmentgokkers, samen met dè pasgetrouwden en de toeristen. Het grote, serieuze gokken, dat vindt plaats achter gesloten deuren en dichte gordijnen. Wie wint, gaat onder escorte terug naar zijn auto. Wie verliest, vertrekt alleen en gaat naar een van de vele pandjeshuizen die 24 uur per dag open zijn. Veel trouwringen belanden er, want je kunt hier net zo trou wen als scheiden. Alles wat je nodig hebt, is je paspoort. Wie geen zin heeft om voor zo'n razendsnel huwelijk de auto uit te komen, sluit aan in de rij bij een van de drive-in huwelijkskapellen. San Francisco NEVADA Stille Oceaan Las Vegas J Los Angeles VERENIGDE STATEN Trouwen in de Graceland Wedding Chapel is ook populair, want daar is het Elvis Presley 'zelf die de formaliteit verricht en de zegen uitspreekt. "Wie voor 400 dollar het pakket Viva Las Vegas Special heeft besteld, krijgt er een Elvis- imitator bij die drie nummers naar keuze zingt. Elvis is in Las Vegas werkelijk overal te vinden. Tegen de avond op straat bij voorbeeld. DanTokr hij mensen naar z'n Elvis-show. Onze 21-jarige heeft niets met Elvis. Liever gaat hij de lucht in. Helaas zijn we een paar maanden te vroeg in Las Vegas voor een ritje in een enorm reuzenrad. Er wordt langs The Strip al druk gebouwd aan het Skyvue Las Vegas Super Wheel. Dit reuzenrad, de ope ning staat gepland op 4 juli 2013, moet maar liefst 150 meter hoog worden. Op die hoogte moet je de hele Strip kunnen zien, de bergen van Nevada en de woestijn. In het hart van het rad worden niet te missen ledschermen gemonteerd met een oppervlakte van 15.240 vierkante meter. Je moet ze straks zelfs vanuit het vliegtuig al kunnen zien. Big, big ger, biggest, zoals zoveel is bij de Amerikanen. Je zou denken dat Las Vegas met het Skyvue Las Vegas Super Wheel wel een tijdje uit de voeten kan. Maar Las Vegas is de stad van de overtreffende trap. Dus wordt later in 2013 ArkeFly vliegt twee keer per week vanuit Amsterdam non-stop naar Las Vegas. De vlieg- tijd is ongeveer 11 uur. Zie www.arkefly.nl. Slaapplekken zijn er vol op, met name natuurlijk aan The Strip. Slapen in hotels, motels of casi no's die niet aan deze hoofdstraat liggen, kan de kosten flink drukken. Info over Las Vegas: www.lvcva.com en www.visitlasvegas.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 86