i9 kerstmis Zaterdag 22 december 2012 Van linksaf. Lester, Nieky, Dylan, Samantha, Johan en een medewerkster tijdens een gezamenlijke maaltijd. is - zegt buurman Erwin lachend - compleet 'verkaast'. Moa lacht breed. Over de banken in zijn kamer heeft hij geplisseerde foulards van smaragdgroen brokaat gedra peerd, met gouden takjes erop. Van de zwarte markt in Den Haag. De banken vormen het kloppende hart van Moa's 'nestje'. Goed, de koelkast met de biertjes erin en de friteuse erbovenop voor de vette hap zijn ook niet on belangrijk. En het leven zou een stuk minder aangenaam zijn zonder de muziekinstallatie, de tv en spelcomputer. Een kast heeft Moa momenteel even niet - wel schulden, geen geld. Maar het allerbelangrijkste zijn toch de twee comfortabele banken, waarop Moa's maten kunnen han gen. „Ik ben gastvrij. Ik hou er niet van alleen te zijn. Ik heb graag mensen om me heen." Weer die brede glim lach, die witte tanden, die glinsterende ogen. Moa leunt ontspannen achterover. Op de muur tegen over hem hangt een poster. Shit happens, staat in grote letters boven een lange opsomming van allerlei narighe den die kunnen gebeuren. Hij zegt: „Soms zitten we hier in de weekeinden een biertje te drinken, jongens onder elkaar, allemaal stoer doen natuurlijk, en dan begint er opeens iemand over vroeger: 'Ik heb het wel kut gehad, man...' Een ander: 'Ja, ik ook...' En dan gaan we dingen voorlezen van die poster en lachen ons helemaal stuk." Hij staat op en begint te lezen. 'Advocaten: voor genoeg geld helpen we je uit de stront' en 'Einstein: stront is rela tief. Het is gezellig op de tweede verdieping van de Foyer de Jeunesse. Soms zelfs een beetje té gezellig, vindt de lei ding. Want er moet ook gedacht worden aan serieuze za ken in het leven. Aan studie of werk, bijvoorbeeld. Maar sinds Moa erbij kwam, een halfjaar geleden, is het een stuk leuker geworden, vindt Erwin (18) in de kamer er naast. „Feestje bouwen met z'n allen, lachen." Meestal zit hij bij Moa. Zijn eigen kamer is minder geschikt. „Daar vlieg ik eigenlijk alleen in en uit, om te slapen of om me om te kleden of zo." Het bed in Erwins kamer is bedekt met een laag kleren van een halve meter dik. Er win, lachend: „Ik kleed me best vaak om op een dag. Vier keer, of zo." Afgelopen week is Erwin als leerling-kok ontslagen. Shit happens, inderdaad. „Ik weet ook eigenlijk niet of ik wel verder wil in het koksvak. Wat dan wel?" Erwin haalt zijn schouders op. Buurman Moa kijkt zorgelijk. „Je moet een beroepskeuzetest doen, man. Bij het ROC. Heb ik ook gedaan. Je moet echt een diploma halen." Nieky (19) vindt het fijn om alleen te zijn. Maar dan wel in een huis waar ze mensen om zich heen weet Die com binatie heeft ze hier gevonden. Haar kamer op de tweede verdieping, hoe rommelig ook, is haar thuis. Als ze op ruimt, kan ze niks meer vinden. Dus ruimt ze niet op, zegt Nieky pragmatisch. „Chaos hoort bij mij. Ik stoor me er zelf ook niet aan." Aan de muur, verheven boven alle wanorde, hangen goed in het zicht haar dierbare herinneringen: twee inge lijste kinderjurkjes en foto's, kriskras boven haar bed. Ze heeft haar doopjurkje en het trouwjurkje dat zij als peu ter droeg, toen haar ouders trouwden, ingelijst. Nieky's moeder maakte het jurkje zelf. Ze is negen jaar geleden overleden. Een schilderijtje op een andere muur heeft Nieky zelf ge maakt. Het stelt een zee voor, met erboven een regen boog. „Mijn moeder zei tegen me: 'als je later de zee ziet, of een regenboog, dan zie je mij'. Het is geen meester werk. Maar waar dat schilderijtje is, daar ben ik." Op de begane grond zit Vincent, een flinke, blonde kerel in werkkleren, aan de keukentafel, met begeleider Bas. Even vertellen hoe het gaat. Vincent woont niet meer in de foyer, al twee maanden niet meer, maar zo nu en dan komt-ie even buurten, gewoon voor de.gezelligheid. Hij is nog maar net verdwenen of er komt een hoogge hakte blondine binnenstormen: „Ik ben geslaagd voor mijn diploma verzorging!" En weg is ze. „Alberdien. Ze woont hier al een halfjaar niet meer", zegt Bas met een grijns. „Sommigen blijven nog jaren komen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 79