Op eigen benen kerstmis is De Foyer de Jeunesse in Vlissingen biedt jongvolwassenen de mogelijkheid een jaar een kamer te huren als tussenstap van het ouderlijk huis naar zelfstandige woonruimte. Voor nagenoeg alle bewoners is de Foyer de Jeunesse hun eerste eigen 'thuis'. Zaterdag 22 december 2012 door Ondine van Vleuten, Moha: „Gezellig een biertje drinken, jongens onder elkaar en allemaal stoer doen natuurlijk." Foyer de Jeunesse Foyer de Jeunesse is een woonvorm voor jongeren van 17 tot 23 jaar, die het risico lopen maatschappe lijke buiten de boot te vallen. De Foyer in Vlissin- gen biedt onderdak aan 24 jongeren met verschil lende achtergronden en verschillende problemen. Voor het goed functioneren is een juiste 'mix' in de groep belangrijk. Werk of studie zijn verplicht. Van de jongeren was 20 procent eerder dakloos. Iedere bewoner heeft in de Foyer een eigen kamer, waar voor huur moet worden betaald. Allemaal kunnen ze terugvallen op begeleiders van Jeugd- en Opvoedhulp Juvent. In de gezamenlijke keuken op de eerste verdie ping roert Vivian (22) in een geurige Nigeri- aanse stoofpot. African hot pepper soup, de geur van thuis, zegt de tengere Afrikaanse ge nietend. Even later mogen we proeven, van de Afrikaanse gastvrijheid en de pittige pep per soup. In haar volgestouwde, maar keurig opgeruimde kamer haalt ze een bord uit de koelkast. Vanonder het bed haalt ze een grote tas tevoorschijn, vol exotische specerijen: og- bono, vispoeder, punkin en andere ingrediënten voor de Afrikaanse peppersoup. Alles gaat na gebruik weer netjes onder het bed. Hoe hier nog een kerstboompje bij moet, is een raadsel, maar dat het er komt, is zeker. Vivian is overtuigd christen. Ze schikt de mooie, witte sprei op haar bed en lacht. Dat doet ze niet vaak, maar als het gebeurt, breekt de zon door en lijkt de temperatuur een paar graden te stijgen in de kamer. „I love my room. Als ik al mijn spullen in de kamer om me heen heb, voel ik me ok. Just okay." Vooral als ze naar haar muziek luis tert, Nigeriaanse gospels. Praise the lord„Op zondag draai ik altijd deze muziek. Het maakt mij blij." Vandaag is er extra reden om God te danken. Er is een brief gekomen, over het inburgeringsexamen. „Ik ben ge slaagd!" Drie jaar geleden verliet Vivian haar geboorte land. Ze kijkt echter niet meer om, maar vooruit. „Men sen hebben me gekwetst. Maar ik haat niemand. In mijn land zeggen ze: 'Water kan je doden. Je kunt erin verdrin ken. Maar dat is geen reden om te zeggen dat je nooit meer water wil drinken'. Zo is het met mensen ook. Er zijn slechte mensen, er zijn goede mensen. Mensen zijn erg belangrijk voor me." Nederland is haar nieuwe thuis. En in de Foyer de Jeunesse heeft ze haar eigen plekje. „Ik mis mijn kamer als ik bij anderen op bezoek ben", zegt Vi vian. De buurman komt even binnen, om Vivians kapotte la mellen te repareren. In de Foyer ben je nooit echt alleen, Johan (19), sinds zeven maanden Foyer-bewoner, vindt dat prettig. „Eigenlijk ben ik een gezelligheidsmens, maar ik ben ook autistisch. Ik heb Asperger. Daardoor vind ik het moeilijk zomaar op mensen af te stappen en een ge sprek aan te knopen. Er is een periode geweest dat ik geen vrienden wilde hebben. Dat was veel te moeilijk voor me. Hier in de Foyer heb ik geleerd hoe je vriend schap sluit en wat vrienden voor je kunnen betekenen. Johan heeft veel spullen op zijn kamer. „Soms houden we hier een brandweeroefening", vertelt hij. „Ik heb er over nagedacht wat zou ik willen meenemen als er brand uit breekt. Maar alles is vervangbaar, alleen de mensen niet. Als nu het brandalarm gaat, denk ik niet meer wat neem ik mee, maar waar is iedereen?" Op Johans kast hangen briefjes met spreuken. „Ze hebben allemaal iets met mij te maken." Hij leest voor: 'Elke fanta sie heeft een kern van waarheid'. Die heb ik zelf verzon nen. En: 'What doesn't kill you, makes you stronger'. Heel mooi, die. Maar de mooiste is 'Iedereen is vreemd, maar ik heb een excuus: autisme'." Een deur verder. In de kamer van Samantha (20) branden overal waxinelichtjes. In de vensterbank staat een enorm (vooralsnog leeg) roze spaarvarken en een minikerst- boom, versierd met paarse linten en zilveren balletjes. Overal hangen foto's van familieleden. Samantha houdt van paars en roze, van tierelantijntjes en gezelligheid. En van Nick en Simon. Haar favoriete num mer: 'Wat je leven je brengt'. „Als ik hier zit, en ik luister naar Nick en Simon, de kaarsjes aan, dan ben ik gelukkig. Maar ook samen eten met de anderen vind ik heel gezel lig. Ik heb hier echt een nieuw thuis gevonden." Deze avond konden alle Foyerbewoners aanschuiven voor een bord nasi. Eens per week kunnen ze voor 3 euro mee-eten in de gezamenlijke ruimte op de begane grond, maar vaak ook eten groepjes bewoners samen. Op de tweede verdieping hebben vier bewoners een hecht groep je gevormd. „Vaak gaat één van ons boodschappen halen en ik kook dan", zegt de 18-jarige Moa. De geboren Somaliër heet eigenlijk Mohammed, maar hij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 78