kerstmis ió Het Tranendal is de bijnaam van vakantiepark IJsselheide in de buurt van Zwolle. Terwijl heel Nederland gloeit van kerstvreugde, dobbert daar het menselijke wrakhout rond. Door een verbroken relatie, een verloren baan, een nieuwbouwhuis dat nog niet klaar is, of de drank. Zaterdag 22 december 2012 door Jelle Boonstra foto Freddy Schinkel akantiepark IJsselheide ligt in het bos tussen Hattem en Wezep bij Zwolle. Tussen de naaldbomen en Amerikaan se eiken liggen open plekken met ande re begroeiing. De bewoners van het park hebben een opmerkelijke voor keur voor de conifeer. Zoals Vinexwij- ken volstaan met Gammaschuttinkjes, zijn de huisjes daar omringd door coniferen. In veel van de 125 huigjes wonen tijdelijk 'mensen alleen', zoals dat heet. Mensen die hier belandden nadat hun huwelijksbootje lek sloeg. Of omdat ze huis en haard moesten verlaten. Omdat ze hun huis al verkochten, terwijl het nieuwe nog niet klaar is. Dat zijn nog de bofkonten op Vakantiepark Tranendal. Kratjes bier, bordjes naast de deur met 'Heinekenplein' erop zijn aanwijzingen dat de grote butsen in het leven niet altijd zonder hulpmiddelen worden verwerkt. Voor één van de huisjes staat een schilderij van een doodskop op een ezel, uitgevoerd in in giftig wit, gitzwart en diepgrijs. Zo zit ie dereen hier in kennelijk in één van de vijf rouwfases: ont kenning, woede, hoop, verwerking en het pure verdriet. In het huisje met de doodskop woont Henk Kisjes (46). Om precies te zijn al sinds 21 maart, de verjaardag van z'n zus. „Mijn huwelijk was plotseling over. We waren 28 jaar bij elkaar. Voor het eerst in mijn leven ben ik helemaal al leen, best heavy." Het park maakt z'n bijnaam waar, het was voor Kisjes een tranendal, vooral in de eerste maan den. Nadenken over hoe het zo mis kon gaan. „Wat mij betreft had het huwelijk nog lang mogen duren. Maar ja, we waren uit elkaar gegroeid." Zij koos een carrière, hij kreeg een depressie, die nog niet •is uitgewoekerd. „Al gaat het beter, dankjewel." Zie die doodskop niet als schreeuw om hulp, zegt hij. „Ik heb het geschilderd voor mijn dochter Maaike. Die is 11 en zit in de periode dat ze geesten en spoken helemaal te gek vindt. Dit is de Mona Lisa. Als geest dan." In het piepkleine huisje, met verhuisdozen in de hoek, hangen ook fleuriger schilderijen. Van zijn woonplaats Zwolle bijvoorbeeld, waar hij dolgraag een huurhuisje wil hebben. „Maar de urgentieregeling is afgeschaft. Je moet bij nul beginnen. Voor een wenswoning moet je 2.200 punten vergaren. Ik geloof dat je elke dag 1 punt krijgt. Dan ben je dus jaren verder. Met de spoedmodule gaat het sneller, maar dan moet je alles accepteren. „In het begin dacht ik nog: op sommige plekken wil ik echt niet wonen. Daar ben ik nu vanaf." De eerste weken woonde Kisjes bij z'n ouders. „Heel aardig en heel lief, maar ze zijn oud. Dat kon niet lang duren." Daarna volg den een paar weekjes bij zijn broer. Het vakantiepark was de oplossing. Alleen zijn blijkt toch ook fijn: „Je bent even helemaal alleen met je gedachten." In de hoek staat de tv de hele dag aan. Het internet is hier helaas zo traag als stroop. Er is geen wasmachine, daarom doet hij handwasjes met Biotex. Het is behelpen, maar dat zijn de ergste dingen niet. Een geluk is dat zijn dochter het prachtig vindt in het bos. „Als je stil doet, staat er zo een ree op het pad, of kegelen wilde zwijnen je omver." Hij piekerde zich het hoofd suf wat hij op tweede kerstdag moet doen als zijn dochter bij hem is. Het huisje is te klein voor een kerstboom. Tot hij vlak voor zijn luifel die enorme dennenboom zag, alsof hij er nog maar net stond. Een kerstboom van 10 meter hoog, wat lampjes er in en klaar. Soms moet je van je nood een deugd maken. Even verderop woont Astrid Woustra (haar naam is op verzoek gefingeerd). Ze is een gescheiden vrouw en wacht op IJsselheide tot haar huis is verkocht. Daar woont haar man nog. De verkoop vlot niet zo en toch is er al een hal ve ton van de vraagprijs af Eerst zat ze op een camping met heel veel Polen, die in een distributiecentrum van de Albert Heijn 12 uur per dag melk en vla moesten verzame len in de kou van de zuivelhal. 's Avonds zochten ze met een fles wodka ontspanning. Een cliché, zegt Astrid, en zeer waar. Ze voelde zich niet bepaald senang als vrouw al leen in een huisje, omringd door Poolse mannen, die met z'n vijven net zo'n vakantiehuisje als zij deelden. Af en toe stond er eentje ongevraagd voor de deur. Met veel en thousiasme. Ze schampert: 'alsof ze het leuk zou vinden om een dronken Pool in haar armen te sluiten'. Met kerst waren ze als bij toverslag verdwenen, dat was fijn. „Katholiek hè. Ze werken het hele jaar door, ook alle weekeinden als het moest, maar met kerst willen ze alle maal naar huis." Deze camping, waar ze nu woont, is ver stoken van Polen. Het staat zelfs in de reglementen: geen verhuur aan seizoenswerkers. Niet veel mensen willen met hun ziel en zaligheid in de krant Het is al half drie, maar in een huisje waarvan de schoorsteen dampt, doet een ongeschoren man in pyjama broek open. Met een drankkegel, die de gezonde boslucht van de Veluwe met gemak verdringt. „Joh, het is erg ge noeg, even niet." De deur wordt met een klap gesloten, maar gaat weer open. „Ik beschouw dit als een uitgesteld leven." Elders woont Arie Maas, gepensioneerd fysiotherapeut. Géén slachtoffer, zegt hij direct - meer een hulpverlener. Al jaren wordt hij gedreven door 'een persoonlijk evange lie' eii schenkt de eenzamen van hart graag wat koffie en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 76