i5 kerstmis Harald Doornbos: „Al mijn bezittingen zijn opgeslagen in een loods in Beiroet, 150 dozen vol spullen." hangt niets aan de muur. Er staat niets waaraan hij ge hecht is. Het appartement is gemeubileerd, maar daar houdt de gezelligheid dan ook op. „Mijn koffer staat hier, dat is het meest persoonlijke voorwerp dat ik hier heb." Toch beschouwt hij Dubai momenteel als zijn thuis. Niet omdat hij zijn hart verloren heeft aan het Golfstaatje; hij is er niet ingeburgerd, noemt zijn contacten in het land 'supervluchtig' en vindt het een tamelijk klinisch land. Maar: „Als ik in Dubai ben, is mijn vrouw er ook. En mijn kat. Mijn kat geeft me wel een thuisgevoel. Als ik hier in Dubai ben, kan ik een paar dagen tot rust komen en me voorbereiden op een volgende trip. Als ik op reis ben, breng ik mijn kat naar een kattenhotel. Maar dat kost me handenvol geld. Toen ik vorig jaar naar Libië ging, bleef ik veertig dagen weg. Eenmaal thuis ging ik de kat ophalen. Een rekening van 1000 dollar! Haha, hij heeft ee-n eigen hok met een privé-tuintje. Die kat heeft het beter dan ik. Een hotel in Pakistan kost mij 15 euro per nacht." Doornbos is, schat hij, niet meer dan anderhalve maand per jaar in in Dubai. Zijn leven speelt zich overal en ner gens af Zijn vrouw gaat met hem mee. Een groot deel van hun tijd bevinden ze zich op vliegvelden of in hotels. Begin van deze maand reisden ze samen naar Aleppo, een van de steden in Syrië die het zwaarst door oorlogsgeweld zijn getroffen, 's Nachts zaten ze in de schuilkelders. Ze sliepen met kogelvrije vesten aan en helmen op, voortdu rend in angst voor de overvliegende straaljagers. Dat is zijn echte leven, het leven dat hij altijd nastreefde. Een le ven op de plek zijn waar de wereldgeschiedenis wordt ge maakt. Als zijn vrouw niet ook oorlogscorrespondente was, zou zijn relatie vermoedelijk geen stand kunnen houden. „Je zou elkaar anders nooit zien. Het is te link voor een vrouw om daar alleen rond te reizen. Dus reizen we sa men. Maar het is wel uitermate stressvol in oorlogssitua ties. Als het mis gaat met een collega, is dat verschrikke lijk. Maar als het mis gaat met je vrouw..." Inmiddels heeft hij Syrië verlaten en verblijft hij in zijn ap partement in Islamabad. Daarheen vergezelt zijn vrouw hem maar zelden. Haar werkgever heeft weinig interesse in Pakistaans nieuws. „En Pakistan is sowieso geen top- land voor vrouwen." Dat maakt Pakistan voor hem min der gezellig. En toch. Toch vindt hij Pakistan het boeiend ste land om in te wonen. „De combinatie van traditie en moderniteit is fascinerend." Hij komt nog geregeld in Beiroet, de Libanese hoofdstad waar zijn echtgenote vandaan komt. Daar staan zijn bezit tingen, die hij tijdens zijn omzwervingen over de aarde vergaarde. Opgeslagen in een loods, 150 dozen vol spullen. Toen hij van Libanon naar Dubai verhuisde, nam hij zijn spullen niet mee. Te veel gedoe en te duur. En zo concludeert hij dat zijn virtuele thuis, zijn compu ter, dus toch zijn meest echte thuis is. „Sinds de opkomst van internet ben ik veel beter op de hoogte van wat zich in Nederland afspeelt. Toen ik in de jaren negentig op de Balkan zat, was ik van alles afgesneden en wist ik soms wekenlang niet wat elders gebeurde. Nu ben ik voortdu rend verbonden." Maar waar internet hem dichter bij Nederland heeft ge bracht, bedreigt het ook zijn toekomst. „Ik denk dat de re gio waarin ik werk, met de Arabische lentes, nog geruime tijd journalistiek zeer interessant blijft. Het zou dom zijn om nu weg te gaan. De vraag is alleen of het haalbaar is. Ik merk dat er minder interesse is voor verhalen ter plekke. Je kunt ze overal van internet plukken en kopiëren. Bo vendien is het een kostenverhaal. Ik moet het allemaal wel kunnen betalen." Ooit haalt hij zijn dozen in Libanon op en pakt hij ze uit om zich ergens te nestelen. In Dubai of in Islamabad zal dat niet zijn. Het is niet uitgesloten dat dat in Nederland is. Maar de kans is groter dat de dozen in Libanon blijven. „Het is een prettig landje om te wonen. Je kunt er met drie talen terecht: Engels, Frans en Arabisch. Als we ooit nog kinderen krijgen, kunnen die daar prima opgroeien." Politieke ontwikkelingen kunnen zijn keus dwarsbomen. „Het is echt niet zo dat je voor 15.000 euro een paleis koopt in het Midden-Oosten. Je bent al gauw 400.000 tot 500.000 euro kwijt. Dat geld ga ik niet uitgeven als ik het risico loop dat de boel volgende week door een straaljager aan gort geschoten wordt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 75