i3 kerstmis 'Soms heb je ook ioi. Je kunt hier vreselijk lachen. Het is niet -alleen maar Zaterdag 22 december 2012 - In hospice Rozenheuvel in Rozendaal brengen gemiddeld tien gasten de laatste periode van hun leven door. 111 een bed in de huiskamer. Dat beperkt een kind maar." Om nog een andere reden wilde ze niet meer naar huis. „Je kunt wel thuiszorg krijgen, maar als er iets is, duurt het toch even voor ze er zijn. Hier hoefje maar op de bel te drukken." Daan heeft een ruime kamer die minimaal is ingericht. Een bed, een zitje, een kast, aanrechtje, koelkast, meer is er niet. Wel zijn er veel bloemen en staat er een enorme verzameling wenskaarten. In de kast liggen puzzelboekjes en een bundel met spreuken van Loesje. De eerste drie maanden in Rozenheuvel was ze zo ziek en zwak dat ze alleen maar op bed lag. Van die tijd kan ze zich niet zo veel herinneren. Eind september knapte ze gelukkig wat op. Zoveel zelfs dat ze 's ochtends, nadat ze is gewassen en aangekleed, 'naar de 'hal' kan gaan om te puzzelen. Aansluitend drinkt ze koffie met andere gasten, gaat ze nog een halfuurtje puzzelen of rijdt ze zomaar wat rond door het huis om hier en daar een praatje te maken. 's Middags, als ze heeft gerust, komen eerst haar ouders, dan haar man en dochtertje en schoonmoeder, 's Avonds is haar man er ook, tot een uur of negen. Zo gaat dat elke dag. En dan komen er ook nog dagelijks andere bezoe kers, familieleden, vrienden. Ze heeft een agenda, waarin ze al haar afspraken vastlegt en het bezoek in goede ba nen leidt. >,Ik zeg altijd: 'hier woon ik nu, dit is mijn huis'." Wekelijks is er in hospice Rozenheuvel een hobby uurtje. Daan doet er ook aan mee. Ze beplakte een hart vormig doosje, bedoeld voor het opbergen van een ket ting en een armbandje. Voor Yolée, als mama er straks niet meer is. Aan de muur hangt een foto van haar doch ter, daarnaast twee vrijwel identieke schilderijtjes die ze heeft gemaakt. Daarop staan een grote en een kleine ster tegen een helderblauwe lucht. Zo stelt Daan zich de toe komst voor, na dit leven. De grote ster is zijzelf, de kleine ster is haar eerste dochtertje, Yara, dat in 2007 werd gebo ren, maar niet langer dan een paar uur mocht leven. Straks staan ze naast elkaar in de hemel te stralen. Als Daan een rotdag heeft, met veel pijn, vraagt ze zich af waarom het zo lang moet duren. „Anderen gaan veel snel ler. Waarom ben ik er nog? Wat is de zin?" Maar er zijn ook dagen, zoals vandaag, dat ze hoopt dat ze nog even mag blijven. „Soms heb je ook lol. Je kunt hier vreselijk lachen, hoor. Het is niet alleen maar ellende." Ze is nog één keer thuis geweest. Toen ze zich wat beter voelde en een dag geen pijn had heeft de Stichting Ambu lance Wens haar naar Arnhem gebracht. Om afscheid te nemen van haar huis. Het was een vreemde ervaring, zegt ze. „Omdat je er al maanden niet geweest bent, lijkt het of het je huis niet is. Niet meer." Marijke Hillebrandt en Daan Smit zijn inmiddels overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 73