kerstmis 12 Daan Smit en Marijke Hillebrandt, beiden doodziek, hebben hun laatste thuis gevonden in hospice Rozenheuvel in Rozendaal. Marijke: „Je weet dat het vandaag of morgen gebeurd is. Er gaan hier namelijk voortdurend mensen dood." Zaterdag 22 december 2012 door Hamis GuSpemi foto's Marina Popova arijlce Hillebrandt - longkanker met. uitzaaiingen naar de herse- nen - rookt graag en veel. Dat kan. In de gezellige serre van hos pice Rozenheuvel met uitzicht op een royale voortuin mag wor- .fii:-: den gerookt. Onlangs vierde Marijke haar 70ste verjaardag in het hospi ce. Met bloemetjes en slingers ,ën veel bezoek. Familie, vrienden en bekenden, ze kwamen allemaal langs om haar, zeer waarschijnlijk laatste, verjaardag bij te wonen. De verpleegkundige in ruste verblijft sinds half augustus als gast in het hospice van het Leger des Heils, nu al zo'n maand of vier dus. Toen ze in de zomer haar kamer betrok, dacht ze dat het niet voor lange duur zou zijn, misschien een paar weken, hooguit een maand. Tot haar verbazing ging het leven ge woon door. Even sloeg haar de schrik om het hart. Stel dat ze niet snel dood zou gaan, wat dan? Moest zë dan weg omdat een ander haar kamer dringender nodig had? Maar de directie van het hospice heeft haar gerustgesteld. Ze mag tot haar laatste ademtocht blijven. In Rozenheuvel sterven jaarlijks 120 tot 130 gasten. Gemid deld wonen ze er drie weken. Gemiddeld - want de ene gast overlijdt al na een paar uur of binnen een dag en de andere woont er nog enkele maanden. Een enkeling ver bleef er zelfs een jaar, steeds omringd door 24 uurs ver pleegkundige en medische zorg en begeleid door een team van zo'n 80 vrijwilligers. Voor Marijke, inmiddels afhankelijk van een rolstoel, speelt tijd nu niet meer zo'n rol. Ze leeft in het moment, een toekomst bestaat niet meer en het verleden is ver vaagd. De tumor in haar hoofd pleegt roofbouw op haar herinneringen. Feiten en 'weetdingetjes' doen er niet meer toe, naar woorden moet ze steeds vaker zoeken. Vandaag heeft ze geen goede dag. Ze oogt afwezig. Toch breken er nu en dan inzichten door. „Je weet dat het van daag of morgen gebeurd is", zegt ze na enig nadenken. „Er gaan hier namelijk voortdurend mensen dood." Van de tien gasten aan wie het hospice onderdak kan bie den, zijn er altijd wel een paar die verkiezen zoveel moge lijk op zichzelf te zijn. Ze leven de laatste dagen of weken van hun leven in de beslotenheid van hun kamer, waar toe alleen partner of kinderen en, uiteraard, het verzorgen de personeel toegang hebben. De kamers mogen naar ei gen inzicht en smaak worden ingericht, ongeacht de duur van het verblijf, want dat weet niemand van tevoren. Het bed moet blijven staan, maar verder mag het hele meubi lair worden vervangen en mag je van huis alles meene men wat je lief is. Voor naasten kan een stretcher worden geplaatst. Familieleden kunnen ook elders in het hospice gebruik maken van een logeerkamer. Marijke Hillebrandt bewoont een van de kleinere kamers van het hospice. Dat vindt ze niet erg, ze is toch zelden op haar kamer te vinden. Ze geniet met volle teugen van het sociale leven in Rozenheuvel en maakt met iedereen con tact. De eerste maanden bemoeide ze zich met alles, ook met het huishouden, en leverde volop commentaar op dingen die in haar ogen niet lekker liepen. Wie niet beter wist, dacht dat ze er werkte. Ze voelde zich van meet af aan thuis, omgeven door alle aandacht, zorg en warmte die ze zich maar kon wensen. Ook op dit moment, nu ze nog maar moeilijk uit haar woorden kan komen, noemt ze het hospice 'een hemel op aarde'. Ze prijst het personeel en de vrijwilligers die waar mogelijk haar wensen vervullen. „Je wordt hier echt verwend", vindt ze. Daan Smit (40), moeder van de tweejarige Yolée en echt genote van Raymond, arriveerde begin juli in Rozendaal. In het ziekenhuis hadden ze haar meegedeeld dat ze was uitbehandeld. Een tumor achter de linkerlong was wegge haald, maar weer teruggekomen. Niets; meer aan te doen. Toen ze nog bejaardenverzorgster was,, had zë wel eens ge hoord van het hospice in Rozendaal. Daar wilde ze naar toe. Naar huis terug gaan, leek haar niet verstandig. „Thuis ben je 24 uur per etmaal bij elkaar. Dat is veel te druk. Voor Yolée leek het me ook niet goed: zo'n moeder in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 72