kerstmis io Ze zijn thuis in verschillende landschappen. Dat is het leven van een schippersechtpaar. „Als je met 10 kilometer per uur de wal aan je voorbij ziet trekken, lijkt het alsof je alles intenser beleeft." door Peter Ullenbroeck foto's Gerrit Boer Fotostudio cheepswerf De Vlijt in Coevorden, weg gestopt onder een donker Drents wol kendek. Decor van vuistdikke stalen ka bels, snijbranders en lasapparaten. Toe vluchtsoord voor binnenvaartschepen en jachten die wachten op een onder houdsbeurt of reparatie. Waar vind ik de MS Franto, vraag ik. Een lasser kijkt ver stoord op en wijst in de richting van een metershoge zwarte scheepsromp die verderop uit het water getakeld is en nu hoog en droog op de werf staat. „Zie je de trap die tegen het schip opstaat. Klim daar maar op, ze zullen wel thuis zijn." Achttien treden later sta ik in de stuurhut. „Kom binnen", lacht schipper David Twigt (59) terwijl hij me voorgaat naar de woonkamer, de roef zoals die in schipperskringen heet. Een weliswaar knusse, maar amper 3 bij 3 meter gro te ruimte met daarin maar net plaats voor een tafel, kast met boeken en een cd-rek. Twigts partner Sunniva Fluitsma (52) kijkt bedenkelijk naar haar vloerbedekking. Overal vieze voetstappen. Ik be grijp de hint en loop snel terug naar de stuurhut om mijn schoenen uit te doen. „Geeft niks", lacht ze desondanks. „Had David je oük wel even kunnen vertellen. Hier doen we altijd de schoenen uit voordat we de roef instappen. Anders hou je het nooit schoon." Zeven jaar geleden be sloot Sunniva haar bestaan als docente in het beroepson derwijs op te geven en de wal te verruilen voor het water. Ze wilde varen met David, haar vriend, telg uit een echte schippersfamilie en al vanaf zijn derde op het water te vin den. Zijn schippersbestaan werd alleen onderbroken door school. Het stel heeft geen kinderen. Ze vertelt: „Mijn tijd op schoonwas in het begin geweldig. Kleinschalig, ik had heel vèel contact met de leerlingen. Maar uiteindelijk ging de school op in een ROC en werd ik afdelingsmanager. Ik merkte dat ik steeds minder geluk kig werd en heb op een gegeven moment de knoop door gehakt Precies, het water op." Ofschoon de ruimte niet groot is, is het in de roef goed toeven. Eigenlijk net zo huiselijk als in een gewoon huis, maar dan wel met een magnifiek uitzicht. „Het mooie van het leven aan boord is dat het je leven verlangzaamt. Als je met 10 kilometer per uur de walkant aan je voorbij ziet trekken, lijkt het alsof je alles veel beter ziet. Niet dat gehaaste wat ik vroeger had. Je leeft intenser." Toch zijn David en Sunniva nauwelijks in de roef te vin den. De meeste tijd brengen ze door in de nog krappere stuurhut. „Of buiten als het lekker weer is", vult Sunniva aan. „Hoewel je dat de meeste schippers eigenlijk niet snel zult zien doen. Net als bloembakken. Daar hebben de meeste schippers ook niks mee." Ze liggen inmiddels een week in Coevorden. De scheeps romp is schoongemaakt en opnieuw geteerd. Nog een paar kleine reparaties en dan kan de MS Franto weer te water. Klaar voor de volgende vracht die ligt te wachten. „Nu is de werf voor eventjes ons thuis. Straks als we weer varen, is dat de volgende ligplaats. Eigenlijk wordt elke lig plaats op den duur een soort thuis. Maar hier in Coevor den komen we al jaren. We kennen de mensen, dus dan is het iedere keer wel weer speciaal", vertelt Sunniva ter wijl ze nog een keer koffie inschenkt en op het blad met speculaasbrokken wijst. „Wel pakken hoor. Daar liggen ze voor." Voor de liefhebber van vrijheid en water lijkt het varen van de ene haven naar de andere het einde. Maar de wer kelijkheid is een andere. De bewegingsvrijheid van de bin nenschipper is in de loop der jaren flink veranderd. Sinds de terreuraanslagen op 9/11 zijn de veiligheidsmaatregelen in veel havens flink aangescherpt. Afmeren en vervolgens van het schip afgaan, is er vaak niet meer bij. David: „Overal staan tegenwoordig hekken om de terrei nen heen. Je moet soms 24 uur van te voren aangeven of je, zodra je ergens ligt, de wal op wil. Nog niet zo lang ge leden lagen we in Oss bij een bedrijventerrein en was de moeder van Sunniva jarig. Maar mooi dat we dus niet het terrein afkonden, we zijn niet op de verjaardag geweest."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70