Is het ziekenhuis wel veilig? Goed hè! 61 binnenland Nabestaanden €19.231,- zaterdag 22 december 2012 Reeks negatieve berichten staat in schril contrast met gerealiseerde kwaliteitsverbetering De ziekenhuizen zijn volop in het nieuws met de ene na de andere misstap. Dat is schadelijk voor het imago van de sector en het vertrou wen van de patiënten. door Paulus Smits DEN HAAG - Het 'meldpunt cardio logie' was gisteren nog geen et maal in de lucht, of de eerste tien tallen klachten van patiënten wa ren al binnen. Het zijn echter niet alleen cardiologen die de laatste weken negatief in het nieuws ko men. Wat is er toch aan de hand met de ziekenhuiszorg in Neder land? Zeeuwse cardiologen moeten on der supervisie van hun Bredase col lega's gaan werken. In het Ru waard van Putten Ziekenhuis in Spijkenisse ging de afdeling cardio logie dicht, omdat de sterfte ver boven het gemiddelde lag. De vier cardiologen werden op non-actief gesteld. Deze week werd bekend dat het er financieel ook al niet deugt. Het Ruwaard van Putten moet verder als 'satellietzieken huis' van drie ziekenhuizen in de regio. Het Langeland Ziekenhuis in Zoetermeer kon aanvankelijk de ze maand slechts de helft van het decemberloon uitbetalen aan zijn personeel, omdat het met finan ciële problemen kampt. Bij het Beatrix Kinderziekenhuis in Gro ningen zijn de bestuurders buiten- gezet omdat ze niet kunnen sa menwerken. Ziekenhuis VieCuri in Venlo zette half december twee radiologen op non-actief omdat ze niet met el kaar communiceerden. Het Catha- rina Ziekenhuis in Eindhoven stuurde in november vier dermato logen de laan uit omdat ze - aldus het ziekenhuis - zonder toestem ming 'bijklusten'. In het VU Me disch Centrum in Amsterdam kwam een machtsstrijd aan het licht, waarna de inspectie het aca demisch ziekenhuis onder ver scherpt toezicht stelde. Eerder dit jaar kwam het VUmc ook al in op spraak door het tv-programma '24 Uur: Tussen leven en dood', waar bij werd gefilmd zonder dat de pa tiënten daar toestemming voor hadden gegeven. Veel aandacht ook trekt de juridi sche afhandeling van een oudere kwestie: de aan medicijnen ver slaafde Enschedese neuroloog Jan sen Steur maakte in 2004 enkele kardinale fouten en gaf opdracht tot operaties die nooit verricht hadden mogen worden. Dr. Rob Slappendel wordt op 1 ja nuari bijzonder hoogleraar 'Veilig heid en kwaliteit in de zorg' aan de TiasNimbas Business School, ge lieerde aan de Universiteit van Til burg. Hij kent alle affaires en voegt er met gemak nog een hele reeks aan toe, in binnen- en buitenland. Slappendel, van huis uit anesthe sioloog en als manager kwaliteit en veiligheid werkzaam in het Am- phia Ziekenhuis in Breda, vindt dat er in het algemeen veel bewust zijn voor patiëntveiligheid is in de Nederlandse ziekenhuizen: „Als je alle recente affaires op een rij zet, krijg je doembeelden. In geen be drijfstak is het contrast tussen het positieve effect van een succesvol le behandeling en het negatieve ef fect van fouten en verkeerde in schattingen zo groot als in de zorg. Ik vind zelf dat het glas niet half leeg is, maar half vol. Er is veel be reikt de afgelopen tien jaar, waar door mensen veiliger dan ooit te recht kunnen in de ziekenhuizen. De kans dat je in een ziekenhuis overlijdt, aan een hart- of een her- senaandoening, of na een zwaar ongeval, is de afgelopen tien jaar met 40 procent afgenomen. Uit uitgebreid onderzoek van medi sche dossiers blijkt dat het aantal sterfgevallen dat vermijdbaar is, snel terugloopt: in 2008 was 4,1 procent van de sterfgevallen ver mijdbaar, in 2011 was dat nog maar 2,4 procent. En het blijft te ruglopen." Het overlijden van een patiënt tijdens of na een operatie kan het gevolg zijn van een ver keerde inschatting van het risico. Slappendel: „De arts schat de kans van slagen van een operatie in. Hij weegt risicofactoren, als bloedar moede, diabetes of longproble men door roken. Maar daar zijn nauwelijks harde parameters voor. Meer dan gemiddelde sterfte in een ziekenhuis kan bij betere risi coinschatting worden terugge bracht." En dan zijn er nog de communica tieproblemen. Slappendel: „Specia listen zijn hooggeschoolde profes sionals, met een eigen mening en karakter. Zeker bij ingrijpende fu sieprocessen, kunnen communica tieproblemen opspelen. Dat heeft tot de problemen tussen de Zeeuwse cardiologen geleid. Het is bij een grote fusie van belang dat de verschillende werkprocessen goed op elkaar worden afgestemd. Dat vergt soms een lange voorbe reidingstijd." De vloedgolf aan negatieve berich ten uit ziekenhuizen werpt een smet op de sector, beseft Slappen del. „Het is goed dat misstanden be kend worden. Al maakt het men sen onnodig ongerust. Het maakt dat ze snel het vertrouwen kwijt zijn in de zorg, en het duurt lang voordat dit terugkeert." door Carlo Nijveen en Peter Winterman Waardoor crashte de DC-10 van Martinair op 21 december 1992 in het Portugese Faro? Na precies twintig jaar is er nog altijd geen eensluidend ant woord op die vraag. Slachtoffers van de vliegramp hebben het Rijk daarom voor de rechter gesleept. Zij willen dat de overheid aanspra- - kelijk wordt gesteld voor verkeerd onderzoek naar de ramp en de voorlichting daarover. Als basis voor de dagvaarding dient nieuw onderzoek van een luchtvaarton derzoeker, die stelt dat de piloten van de DC-10 fout op fout hebben gemaakt bij de landing op het vliegveld van Faro. Bij die landing kwamen 56 van de 370 passagiers om het leven. 106 mensen raakten zwaargewond. „We hopen dat de waarheid over de oorzaak van het ongeluk nu aan het licht komt", verzucht Ger- da te Winkel (56) uit Haarlem, van wie broer Ab, schoonzus Marian en hun twee kinderen Erwin en Nadina bij de crash om het leven kwamen. Ze twijfelt aan de offi ciële lezing over de oorzaak. Volgens Martinair en de Neder landse Raad voor de Luchtvaart werd het vliegtuig door een onver wachte windvlaag tegen de grond geslagen. Martinair zegt om die re den niet aansprakelijk te zijn, en 35SMB5S553SS^®#355SS STADSKANAAL(OVERDEKT) Steenhouwer 20,9502 ET T 0599-696 200 F 0599-657126 E info@schipperhoutbouw.nl COEVORDEN Klooster 46,7741 ND T 0524-516230 F 0524-517 203 E coevorden@schipperhoutbouw.nl Bel of mail voor onze gratis kleurenbrochure! 15 JAAR GARANTIE OP: FUNDERING, CONSTRUCTIE, DAKBEDEKKING, HOUTKWALITEIT EN ALLE DRAAIENDE DELEN schipperhoutbouw.nl Bij onze vestiging in Stadskanaal van 27 december 2012 t/m 5 januari 2013 DIVERSE ACTIVITEITEN Indoor ijsbaan van 100 nf Gezellige overdekte markt met oude ambachten in het weekend van 28 29 december - Glühwein en Snert Livemuziek Springkussens - Afmeting 740 x 340 cm, inclusief rondom dakrandoverstek 20 cm - Geïmpregneerd vuren hout - Compleet gemonteerd op solide betonnen fundament - Afmeting 640 x 440 cm, inclusief rondom dakrandoverstek 20 cm - Lariks schaaldelen, dikte 25 mm - Compleet gemonteerd op solide betonnen fundament -Afmeting 1000 x500cm - Lariks schaaldelen, dikte 25mm - Compleet gemonteerd op solide betonnen fundament Inclusief21% B.T.W. en montage €19.112,- Inclusief 21% B.T.W. en montage €8.129 f" Inclusief21% B.T.W. en montage €16.245,- Afmeting 1000 x 500 cm, geïmpregneerde vuren potdekselplanken Inclusief 21%o B1W. en montage DROOMSCHUUR DROOMREIS Bestel in deze periode uw droomschuur en ontvang een GRATIS droomreis t.w.v. 10% van het aankoopbedrag. Voor waarde reischeque: geldt alleen bijeen Schipper Houtbouwproduct (geen blokhut) en plaatsing in de maanden januari en februari 2013.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6