kerstmis 6 De buurt- en dorpscafés zijn op hun retour. De afgelopen jaren liep het aantal met zo'n duizend terug tot iets meer dan drieduizend. Een daarvan is De Herberg in Deventer. Zaterdag 22 december 2012 door Peter Leunissen foto Maarten Sprangh p vrijdag, tussen zes en zeven uur 's avonds ligt de Deventer binnen stad er verlaten bij. In de smalle Polstraat, die de pleinen van het Gro te Kerkhof en de Brink verbindt, houdt de avondmist het lamplicht tegen. Daar, waar het straatje een buiging maakt, wijst een verlicht Amstelbier-bord de plek aan waar De Herberg is gevestigd. In een van de vele Rijks monumenten die Deventer rijk is, zwaait kastelein Wil lem Rodijk de scepter. Willem zet koffie. Hij staat voor een batterij flessen. Aan het plafond hangen glazen aan hun voet, naast een rij gedroogde worstjes. Op een piano staat een uitstalling aan miniaturen. Aardigheidje van de Rodijks echtgenote Lidy. Tijdens de kerstdagen worden ze vervangen door kersttafereeltjes. Willem schuift met de koffie aan een tafel, pakt zijn buil shag en rolt een sigaret. Dit is een van die cafés waar ge woon gerookt mag worden. Rodijk over het rookverbod: „Ik heb een eenmanszaak. Mijn vrouw helpt soms, al gaat het door haar gezondheid soms wat moeilijker. Soms springen mijn zoons bij. Toen het rookverbod werd inge voerd, heb ik de asbakken weggehaald. Maar na een maand draaide ik 30 a 40 procent minder omzet. Dat is veel voor een klein café. Ik heb de asbakken weer tevoor schijn gehaald. Ik vind het zelf ook wel lekker." Drie mannen zitten aan een andere tafel in het smalle ca feetje. Een middenstander, een gepensioneerde slager en een drukker. De laatste rookt met overgave. De twee ande ren roken niet, hebben ze ook nooit gedaan, zeggen ze. De middenstander en de slager malen er niet om dat hier gerookt mag worden. Sterker nog, ze zijn er zelfs blij om. Dat gezeur in die andere cafés. Ze hebben het meege maakt: „Dan haal je een rondje, is ineens de helft van het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66