Eiland van geluk kerstmis 4 Ze wonen op een afgelegen plek, een eilandje in the middle of nowhere, letterlijk onder de industriële rook van Moerdijk. Maar ze voelen zichzelf verre van geïsoleerd. Cor Melissant en Riet Buijs zijn gelukkig in hun 'paradijs op aarde'. 'Het is beter rijk te leven dan rijk te sterven' Zaterdag 22 december 2012 door Rinze Brandsma foto's Peter van Tri jen f k heb hier alles wat ik wil en alles is van i'K ons", zegt Cor Melissant. „De crisis, daar merken wij hier niks van", zegt Riet Buijs, zijn vrouw. „Wij maken ook ner gens een punt van, hebben nergens hin der van", aldus Cor. „Er komt niet veel geld binnen met onze AOW'tjes, maar er gaat ook niet veel uit. We wonen midden in de namur, met volop ruimte en met volop hout voor de houtkachel. En we mogen hier tot onze dood wonen, voor een voor oorlogs lage huur." Zelf vinden ze ook dat hun huis, onder de rook van het industrieterrein Moerdijk, een soort vrijstaatje is. De loca tie is hoogst opmerkelijk, eigenlijk onmogelijk. Een encla ve op het industrieterrein. Zo afgelegen, dat de krant er niet bezorgd kan worden en het adres niet op de route planner staat. De ambulance kon het met moeite vinden toen Cor hartproblemen had, Riet later een beroerte en een val van de trap waarbij ze een heup brak. Weg willen ze er niet. Nooit, alleen tussen plankjes, laat dat duidelijk zijn. Cor (76) en Riet (72) gaan allang niet meer op vakantie. Niet omdat er geen geld voor zou zijn, maar „omdat we hier weten waar we aan toe zijn en een goed en mooi le ven hebben. Dit is onze gelukkigste tijd. We zijn niet veel eisend. Internet en die flauwekul hebben we niet en hoe ven wij ook niet. Ik hoef ook niet te intemetbankieren, want zoveel geld hebben we niet. Ik heb niet eens een pin code. Ik ga gewoon naar de bank en krijg dan mijn geld." Lang geleden ging Riet nog wel eens met een zus met de bus naar Spanje. Cor is tweemaal mee geweest, maar vond er geen bal aan. „Laat mij maar thuis een beetje prut sen. Dit is mijn plekje. Ik kan trouwens niet zwemmen, dus wat moet ik op een strand?" In een vliegtuig hebben ze 'van ons leven nog nooit gezeten'. Cor kan zich helemaal niet voorstellen dat hij ergens an ders zó naar tevredenheid zou kunnen wonen. Riet trok bij hem in, nadat ze getrouwd waren. Voor beiden was het de tweede keer, na mislukte huwelijken. Ze hebben nog een hele tijd een lat-relatie gehad; Cor in zijn huisje in het buitengebied en Riet in het dorp Moerdijk. Tot Riets vier kinderen goed op hun plek waren en de deur uit. Dit jaar vierden ze hun zilveren trouwfeest. Cor en Riet Melissant zijn de laatste bewoners van het ooit zo gulle poldergebied tussen Moerdijk en Klundert. Boerenland, waar vanuit veertig boerderijen goed ge boerd werd. Tot het land in de jaren zestig en zeventig verdween onder metersdik opgespoten zand voor het in dustrie- en haventerrein Moerdijk. Cor is vlakbij geboren, daar waar nu een rotonde ligt op de weg naar het reusach tige, 2500 hectare grote industrie- en haventerrein. Ergens diep onder de rotonde moet Niervaert liggen, het dorp dat in 1421 na een dijkdoorbraak weggespoeld werd door de St. Elisabethsvloed. Riet groeide op in het dorp Moer dijk, in een gezin met veertien kinderen. Al net zo'n pol dermens als Cor. Zij hadden er eigenlijk ook allang vertrokken moeten zijn, want hun huisje staat binnen de geluidscontour van het industrieterrein. Ze wonen in een groene rand met bosjes en plassen die behoren tot het groengebied van Moerdijk. Cor woonde er al, in het arbeidershuisje dat hoorde bij een Domeinënboerderij aan de Roode Vaart. Aan een doodlopend hobbelig weggetje, ingeklemd tussen de ro kende pijpen en installaties, silo's, bedrijfshallen, wegen, de vaart, dijken, het viaduct van de snelweg A17 en het via duct van het industriespoor. Ook 's nachts dreunden de treinen met vuilnis door. Omdat het industrieterrein op rukte, werd de boerderij naast die van Cor, waar hij ooit nog had gewerkt, in 1981 gesloopt. Cor mocht er van Do meinen, de landeigenaar, blijven wonen en profiteert sindsdien van de stille plek en de ruimte. Het stikt er nog altijd van de vogels, konijnen, fazanten,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64