Sla het zwarte schaap niet over werken 17 ik word... ik werd 'Het mooiste is als mensen blij worden van mijn werk' zaterdag 22 december 2012 Het verdelen van de erfenis is vaak een emotionele kwestie. Ruzies over een theelepeltje zijn niet uit zonderlijk. Dergelijke conflicten kunnen hoog oplopen, zeker als er een zwart schaap in de familie zit. door Irene van den Berg illustratie Ruben 1. Oppemheómeir Een zonderling, een buitenbeentje. Die zie je in heel wat families. Zo'n vreemde vogel heeft doorgaans een eigen plaats gekregen waar iedereen in de regel vrede mee heeft. Maar dan gaat er een famielid dood en is er een erfenis te verdelen. Een emotionele gebeurtenis die de verschillen tussen het zwarte schaap en de andere bloedverwanten vaak extra uitver groot. Rechtsbijstandverzekeraar en juri disch dienstverlener Arag deed er onder zoek naar en kwam tot opmerkelijke bevin dingen. Een zonderlinge broer of kleindoch ter maakt de kans op problemen bij een er fenis meer dan twee keer zo groot. Bij een kwart van de respondenten met een excen triekeling binnen de familie leidde de verde ling van de nalatenschap tot ruzie. Als de erflater alles netjes op papier heeft ge zet en geen vage mondelinge toezeggingen heeft gedaan, is de kans op conflict een stuk kleiner. „Een helder testament verkleint de kans op onenigheid", stelt woordvoerder Ge- kelien Troost van Arag. Toch kan ook een testament leiden tot een explosieve situatie, bijvoo.rbeeld als sommi ge nabestaanden minder bedeeld of zelfs he lemaal onterfd zijn. „Ouders die hun kinde ren onterven, zadelen andere familieleden, nóg generaties lang, met een probleem op", stelt Else-Marie van den Eerenbeemt, fami lietherapeut en schrijfster van het zojuist uitgebrachte boek 'Wie krijgt de gouden armband van moeder?'. „Ik sprak met een vrouw die het zo oneerlijk vond. dat haar broer was onterfd, dat ze de helft van haar erfenis opgaf', vertelt Van den Eerenbeemt. Gevoelens van jaloezie of zelfs rancune kun nen eveneens een belangrijke rol spelen bij de boedelverdeling. „Als het misgaat tussen de zondebok en de familie, is dat vaak om een van de volgende twee redenen: de zon debok wil veel meer dan de rest, omdat hij het gevoel heeft dat hij in het verleden te kort is gedaan. Of hij keert zich af van de fa milie en wil juist helemaal niets meer heb ben", stelt Van den Eerenbeemt. Volgens nalatenschapscoach Maartje van Hazendonk, moeten andere nabestaanden nooit klakkeloos akkoord gaan met de wens van een familielid om niets te krijgen. „Ga met elkaar in gesprek en vraag wat hier ach ter zit. Het kan juist een schreeuw om aan dacht zijn: iemand die extra bevestiging wil van zijn broers of zussen dat hij ook iets ver dient." Volgens Van den Eerenbeemt doen sommige zwarte schapen ook juist afstand van de erfenis uit angst voor conflict: „Ze zijn bang om hebberig over te komen." De kans is dan ook groot dat de zondebok in zo'n geval alsnog spijt krijgt. „Bijna 30 pro cent van de nabestaanden blijkt achteraf niet helemaal tot helemaal niet tevreden. Na verloop van tijd kunnen ze stampij gaan maken en vechten ze zelfs om een theelepel tje. Het kan daarom slim zijn om toch iets te bewaren voor het familielid dat niets wil. Een jaar later kan iemand daar heel blij mee zijn", tipt Van den Eerenbeemt. Mocht er onverhoopt toch ruzie ontstaan, dan kan een mediator uitkomst bieden. De ze kijkt niet alleen naar de erfenis, hij kijkt ook verder en probeert de relatie tussen de ruziënde partijen te herstellen. reageren? geld@depersdienst.nl GELD EN WERK, ONLINE zie onze website:geldenwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant Naast diverse columns en rubrieken treft u, op één overzichtelijke plek, al het nieuws aan dat met uw financiën en werk te ma ken heeft door Peter de Groot Is Annie van Hunsel geworden wat ze vroe ger dacht dat ze zou worden? Ik word: ziekenverzorgster „Na de basisschool, die toen nog lagere school heette, ben ik naar de Inas gegaan. Dat was een school voor inrichtingswerk. Daarna ging ik werken in een verpleeghuis, waar ik mijn op leiding tot-ziekenverzorgster kreeg. Dat bete kende allerlei medische handelingen verrich ten zoals spuiten zetten of sondevoeding ge ven. Ook wassen en voeden. Later ben ik over gestapt naar een gezinsvervangend tehuis voor jongeren met een lichamelijke beperking. Dat vond ik erg leuk werk. Ik ging zelfs met die jon geren op vakantie. Maar niet ver, hoor." Ik werd: kunstschilder/lerares „Toen ik op mijn 29e mijn eerste kind kreeg, ben ik gestopt met werken. Dat deed je des tijds in 1983, dat was de norm. Ik had toen al een cursus Creatieve handvaardigheid afgerond. Maar ik ben pas weer begonnen met schilde ren, nadat de kinderen op school zaten. Gaan deweg merkte ik dat ik als schilder meer wilde. Ik heb me daarom aangemeld bij een academie voor beeldende kunst. Deze opleiding heb ik in 2005 afgerond. Ik gaf al creatieve cursussen voor kinderen. Vervolgens ben ik schilderles sen gaan verzorgen, ook voor volwassenen. Mijn motivatie? Als mensen schilderen, kun nen ze hun gevoelens kwijt. Het lijkt wat tegen strijdig, maar toch zijn ze dan vrij van beslom meringen. Bij kinderen zie je ook heel mooi dat ze uitbeelden wat hen bezighoudt. Zelf heb ik ook als kind een fascinatie ontwikkeld voor schilderen. Ik kwam in mijn jeugd geregeld in het atelier van een oom die kunstschilder was. Betoverend. Ook trok hij er geregeld op uit. Zat hij buiten ergens met zijn ezel en kwast. Dat doe ik niet. Ik blijf altijd in mijn atelier, want mijn werk is vooral abstract. Frisse, heldere kleuren. Een enkele keer ook zwart-wit. Lichte en luchtige thema's. Zolang ik een penseel kan vasthouden en ik me er prettig bij voel, blijf ik schilderen. De grootste waardering die ik kan krijgen, is als mensen zeggen dat ze blij wor den van mijn werk. Kopen kan natuurlijk. Wie belangstelling heeft voor een van mijn werken, kan dat op proefin huis hangen." Annie van Hunsel foto eigen foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55