Scheldemond levert talenten maatwerk 41 Keuze voor extra sport op tal van onderwijsinstellingen Tennistalent Lisa (13) maakt lange dagen zaterdag 22 december 2012 Naast de Topsporttalent-school in Vlissingen (Scheldemond) zijn er nog topsport- vriendelijke middelbare scholen in Terneuzen (De Rede), Goes (Ostrea Lyceum) en Zierikzee (Pieter Zeeman). De sCOOLsport-scholen in Zeeland zijn de ABS, Cypres- senhof, Vossenburch, Leeuwenburch (alle in Middelburg), Don Bosco ('s-Heeren- hoek), Moolhoek (Kapelle), De Meerpaal, De Stelle, De Kameleon (alle in Terneu zen), De Kraal, SBO De Veste (beide in Tholen), De Regenboog (Oostkapelle), De Schutte (Gapinge en Biggekerke) en Ravenstein (Vlissingen). Talenten worden op het Schelde mond College, de enige Top sporttalent-school in Zeeland, niet gepamperd. Ze moeten op jonge leeftijd al ervaren dat top sport zwaar is. „We kunnen de roosters van de leerlingen met een zogenoemde Loot-status wel aanpassen, maar alleen bin nen de kaders van de wet", zegt Eugène Fagg, de locatiedirecteur van de Vlissingse middelbare school. door Roeland van Vliet Aan een wand in het Scheldemond College hangen zo'n twintig fo to's van sporttalenten. „Dit is onze eregalerij", zegt Eugè ne Fagg trots. „Het zijn allemaal leerlingen van onze school die al iets bereikt hebben in hun sport en profijt hebben gehad van wat we hier doen." De Vlissingse middelbare school is sinds een paar jaar aangesloten bij de stichting Loot (Landelijke Orga nisatie Onderwijs Topsport) en mag daarom van het ministerie van Onderwijs talenten tegemoet komen. „We kijken daarbij precies hoever we gaan kunnen", vertelt Fagg, die weet dat de onderwijsin spectie meekijkt. „Normaal moet een leerling duizend contacturen hebben, maar bij kinderen met een Loot-status mag je dat aantal terugbrengen naar achthonderd. Bij hen kun je gym of culturele en kunstzinnige vorming - vakken waar ze toch geen examen in hoe ven te doen - weghalen. Of als ze drie uur Engels moeten volgen, kun je dat terugschroeven tot twee. En dat derde uur moeten ze dan zelfstandig invullen, bijvoor beeld in de auto naar een trai ning." Het Scheldemond College pro beert zoveel mogelijk maatwerk te leveren. Voor de judoka die bijna dagelijks in Hoogvliet traint, moet er meer gepuzzeld worden dan voor de voetballer die in Vlissin gen bij de Jeugd Voetbal Oplei ding Zeeland (JVOZ) zit. „Maar", zo weet topsportcoördinator Mi chael Bronner, „het is voor alle topsportleerlingen een zwaar be staan. Ze sporten veel en moeten natuurlijk ook nog gewoon naar school. Ze moeten goed kunnen plannen en weten waarom ze het doen." „Nou scheelt het wel", zo vult Fagg hem aan, „dat kinderen die ver willen komen in de sport ook de drang hebben om het op school goed te doen. Maar het ene kan het andere wel eens in de weg gaan zitten en dan grijpen we in. Als we zien dat leerlingen onder presteren, mag er minder gesport worden." Het Scheldemond College nam negen jaar geleden de afslag 'sport'. „We heb ben met het managementteam ge keken hoe we het strategisch be leid een smoel konden geven en daar rolde het idee uit om het ac cent op de sport te leggen", vertelt Fagg. „Het was de tijd waarin scho len zich gingen profileren. Ouders moesten wat te kiezen hebben, was de gedachte, en dus introdu- Loot-school kan worden als er veertig leerlingen met een Loot- status op zitten. „Nou, dat aantal haalden wij hier niet in Zeeland", vertelt Fagg. „Er wonen hier niet zo veel mensen en dus konden wij niet aan die voorwaarde vol doen. Omdat de stichting Loot toch graag een landelijke dekking wilde hebben, is er voor ons een uitzondering gemaakt. Wij moch ten in 2009 met tien Loot-leerlin gen beginnen." Op de school in Vlissingen wordt op sportgebied sindsdien een tweesporenbeleid gevoerd. Aan de ene kant zijn er de sportklassen, met aandacht voor onder meer basketbal, tennis en meisjesvoet bal. „Die zijn puur voor de breed tesporters. Dat zijn er ongeveer honderd. Die vinden het leuk om zich in een bepaalde sport te ver diepen", weet Bronner. „Daar naast zijn er nog ongeveer 150 leer lingen die een topsportprogram ma volgen. Maar dat zijn - en dat is .soms wel verwarrend - niet al leen maar leerlingen met een Loot-status. Je krijgt zo'n status namelijk niet van ons, maar van een sportbond. De ene bond wijst de statussen heel ruimhartig toe, terwijl de andere heel streng is. Bij het Scheldemond krijgen wij door wie zo'n Loot-status heeft en diegene kunnen we vervolgens extra faciliteren." Fagg en Bronner zien steeds meer effect van wat ze in gang hebben gezet. Oud-leerling Sam van 't Westende werd recent Neder lands kampioen judo. Toen hij nog naar het Scheldemond ging, kreeg hij de ruimte om veelvuldig buiten de provincie te trainen. Motorcrossster Nancy.va'n de Ven, atleet Tim van de Broeke en ten nisster Shura Poppe zitten nu in Vlissingen op school en zetten al veelvuldig fraaie resultaten neer. „Misschien wel het mooiste zijn de resultaten die de JVOZ boekt", zegt Fagg. „Afgelopen zomer zijn liefst veertien van hun voetballers naar betaaldvoetbalclubs vertrok ken. Sommigen zitten bij FC Twente, anderen bij Willem II.... We hadden nog niet eerder zo'n grote tussentijdse uitstroom mee gemaakt bij onze school. Echt iets om trots op te zijn, al zit je dan wel opeens met minder leerlin gen." Als het aan de locatiedirecteur ligt, groeit de jongste ent aan de Loot-boom nog veel groter. Graag zou hij zien dat Zeeuwse selecties zich aan zijn school binden. „Het zou goed zijn als we hier nog wat meer massa krijgen. Het is mak kelijker voor grote groepen iets te regelen dan voor een paar men sen." Fagg realiseert zich wel dat 'sport' ook een valkuil is voor het Scheldemond. „Je loopt het risico dat ouders en kinderen gaan denken: als je niet van sport houdt, moet je er niet heen." Daar om heeft men in Vlissingen een highschool-model ontwikkeld. Daarbinnen zitten ook de richtin gen 'Da Vinei' (voor de leerlingen die extra geïnteresseerd zijn in bèta-vakken) en 'Creative' (voor kunstzinnige scholieren). „Ook degenen die daarvoor kiezen, draaien mooie programma's. Ieder een kan hier uit de voeten met z'n talent" ceerden wij de sportklassen. Daar bij konden leerlingen uit de eerste twee klassen extra gymlessen vol gen, als ze er tenminste voor ko zen. Ze gingen van drie naar zes uur. Ik had al gehoord dat het el ders in Nederland een succesvolle formule was en dat is het bij ons ook geworden." Met die sportklassen hoopte het Scheldemond College natuurlijk meer leerlingen te trekken. Extra leerlingen in de banken betekent extra geld in het laatje. Maar men was er in Vlissingen ook van over tuigd dat het goed is als de jeugd veel beweegt. „Het sporten werkt versterkend voor het overige func tioneren", stelt Fagg. „Ik ben wel van het idee: een gezonde geest in een gezond lichaam." De JVOZ haakte na een jaar aan. En later meldde Sportschool Geel hoed zich voor judoklassen en kwamen er ook dansklassen. Zo werd het Scheldemond College steeds meer een 'sportschool'. Al die tijd was het van Fagg al de wens om aansluiting te vinden bij de Loot-familie. Maar de aanvraag werd niet één-twee-drie gehono reerd. Er is bepaald dat een mid delbare school pas een De Axelse Lisa van der Maas is één van de Loot-leerlingen op het Scheldemond College. foto Ronald den Dekker VLISSINGEN - Lisa van der Maas uit Axel is één van leerlingen van het Scheldemond College met een Loot-status. De dertien jarige vwo- leerlinge heeft een flinke dosis tennistalent en heeft daarom een enigszins aangepast rooster. Op meerdere dagen heeft Lisa een stevig programma. De don derdag is bijvoorbeeld zwaar, vindt ze zelf ook. „Ik ben van daag om kwart voor zes opge staan en om half zeven nam ik de bus naar Vlissingen", vertelt ze in het Racketcentrum in Vlis singen. „Op het station werd ik opgepikt door de trainer en ik heb nu van half negen tot half tien training gehad. Om vijf voor half elf beginnen dan mijn gewo ne lessen en rond half drie ben ik klaar. Rond half vijf ga ik met een busje naar Goes, waar ik weer van vijf uur tot half acht op de baan sta. Daar halen mijn ouders me op en om half negen ben ik thuis. En dan probeer ik zo snel mogelijk op bed te lig gen." Is er dan nog wel tijd voor huis werk? „Jawel hoor. Na mijn les sen heb ik twee uur voordat ik naar Goes ga." Lisa heeft de Loot-status tot 1 sep tember 2013. Wil ze die status daarna behouden, dan zal ze weer aan de eisen van de tennis- bond KNLTB moeten voldoen. Ondertussen dient het ook op school goed te gaan. Bij het Schel demond houden ze nauwlettend in de gaten dat ze niet onderpres- teert. „Ik heb één keer een trai ning moeten overslaan, omdat ik extra moest leren voor school. Dat was even niet leuk." Want de Axelse tennist het liefst zo vaak mogelijk. „Ik wil er alles aan doen om zo ver mogelijk te komen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41