Cios Goes richt zich op sport voor ouderen P Kerstzaalvoetbaltoernooi is aan de 41e editie toe 39 Spelers Oranje waren nomaden tijdens het EK fèiDE STELLING Wellesnietesspelletj e is geboren bij Oranje Zaalvoetbal met bijna 1300 jeugdspelers Buikspierblessure Istvan Bakx zaterdag 22 december 2012 door Len Wolters GOES - Het Cios in Goes begint in september 2013 met een cursus se niorensportleider. In tegenstelling tot voorgaande jaren richt de oplei ding zich niet alleen op mensen van 65 jaar en ouder, maar ook op mensen van boven de 45 jaar. Joop Kools is docent senioren- sport bij het Cios in Goes. Hij vindt het erg belangrijk dat oplei dingen inspelen op de tijd waarin mensen leven. „De vergrijzing komt eraan. De babyboomgenera tie gaat straks met pensioen, maar het is niet de bedoeling dat die ach ter de geraniums gaat zitten. Wij van het Cios proberen ervoor te zorgen dat we straks niet ons hoofd stoten als de vergrijzing doorzet. Als de vraag naar senio rensportleiders groter wordt, moe ten wij die kunnen afleveren." Een groepje sporters begeleiden is niet de enige taak van de senioren sportleider, stelt Kools. Ook moe ten zij ervoor zorgen dat mensen aan het sporten gaan en dat ook blijven doen, ter voorkoming van overgewicht. „De cursisten wordt onder meer bijgebracht over hoe zij de inactieve mens moeten bena deren. Op dit gebied heeft het Cios een samenwerkingsverband met SportZeeland. Mensen wor den persoonlijk benaderd om deel te nemen aan een fittest. Aan de hand van deze testen starten wij sportgroepjes op die een sportlei der nodig hebben." Kools benadrukt dat gemeenten sssns&nnnBSiSi door Len Wolters GOES - Voetbalvereniging 's- Heer Arendskerke houdt tweede kerst dag voor de 41e keer het kerstzaal voetbaltoernooi. Plaats van hande ling is Sportpunt Zeeland in Goes. De eerste wedstrijden beginnen om 9.30 uur en aan het eind van de middag zal duidelijk zijn wie zich kampioen mag noemen. Met deelname van de hoofdklassers Kloetinge en Goes is het toernooi opnieuw sterk bezet. Er doen in to taal twintig ploegen mee. And ré Tange is één van de organi satoren van het toernooi. Volgens hem staat het evenement als een huis. „Tot nu toe bevalt de toer- nooiopzet prima. De ploegen blij ook een taak hebben als het gaat om het opzetten van sportgroep jes. „Dat kost geld en een senioren sportleider is niet gratis. Daarvoor is subsidie nodig. Het zou voor ge meenten een goede zaak zijn om hierin te investeren. Hoe meer mensen er bewegen, hoe gezonder zij worden. Daardoor gaan de ziek tekosten flink omlaag en dat levert op termijn winst op." Ook hoopt het Cios in Goes meer samen te werken met verzorgings tehuizen. Tot nu toe maakt Ter Reede in Vlissingen als enige ge bruik van de leerlingen van de sportopleiding. De cursus seniorensportleider, die september 2013 begint en duurt tot juni 2014, bestaat uit theorie, praktijk en stage. ven zich aanmelden, dus we zitten goed. We proberen er vooral voor te zorgen dat de ploegen uit de om geving elkaar treffen om er een ge zellige dag van te maken met na tuurlijk wat gezonde rivaliteit." Tange denkt dat meervoudige toer- nooiwinnaars als Goes, RCS, FC Dauwendaele en SSV'65 het mees te kans hebben op de titel. „In de ze ploegen zitten spelers die niet alleen aan veldvoetbal doen, maar ook wekelijks in de zaal te vinden zijn." Vorig jaar beleefde het evenement haar productiefste score van de af gelopen zeven jaar. Elke wedstrijd telde gemiddeld meer dan vier doelpunten.RCS werd toen win naar. GOES - De Bevelandse voetbal- jeugd kan in de kerstvakantie zijn hart ophalen. Sportpunt Zeeland staat vijf dagen lang in het teken van zaalvoetbal. In totaal komen er bijna 1300 jeugdspelers in actie. De deelnemende verenigingen zijn Goes, 's-Heer Arendskerke, Kloetinge, Robur, SSV'65, Wolf- aartsdijk, Apollo'69 en Bevelan ders. Er worden 157 teams ge vormd die zo'n 750 wedstrijden zullen spelen. Het toernooi wordt 24, 27, 28, 29 en 31 december in vier zalen van sportpunt Zeeland gehouden. Het toernooi wordt op 27 januari afge sloten met een toernooi voor alle vrijwilligers. Nadere informatie op www.jeugdkerstzaalvoetbal.nl. APELDOORN - De uit Vlissingen af komstige voetballer Istvan Bakx heeft last van een buikspierblessu re. Daardoor speelde de aanvaller van het noodlijdende AGOW Apeldoorn vrijdag niet mee in de competitiewedstijd tegen Fortuna Sittard. Op eigen veld ging AG OW met 2-0 onderuit. De Gelder se club staat op de elfde plaats met twintig punten uit zeventien duels. Ze werden bijna spottend de nomaden van het Eu ropees kampioenschap voetbal genoemd. De spelers van Oranje moesten deze zomer rond elke groeps wedstrijd in het snikhete Charkov zo'n 2400 kilometer reizen. Een dag voor de wedstrijd werd in Krakau, waar het doorgaans vijftien graden koeler was, het vliegtuig ge nomen, vervolgens werd er getraind op het sportcomplex van Metalist Charkov, waarna in een prachtig ho tel werd overnacht. Na elke wedstrijd (drie in totaal) ging het weer terug naar de pleister plaats Krakau. Weer een reis van 1200 kilometer, vaak met vertraging en dus weinig nachtrust. Niet voor niets werd de trainingssessie vaak verplaatst. Het was een bewuste keuze van Hans Jorritsma, de grote regelneef van Oranje, en coach Bert van Mar wijk. Ze lieten zich leiden door verha len over gevaarlijke situaties in Oek raïne. En dus werd voor het Poolse Krakau als uitvalsbasis gekozen. In spanningsfysioloog Adrie van Die- men, al vele jaren actiefin het wiel rennen, plaatste deze zomer vraagte kens bij de aanpak. 'Om je volledig aan de warmte te kunnen aanpas sen, moet je er zeker vijf tot zeven da gen in verblijven', verklaarde hij. 'Met een of twee dagen red je dat ze ker niet. De warmte wordt dan een veel grotere belasting. Je bent veel eerder uitgeput.' Van Marwijk deed alle kritiek als on zin af, zoals hij ook deze week de uit spraken van Bert van Oostveen naar de prullenbak verwees. De directeur betaald voetbal stelde de fitheid van de spelers tijdens het EK ter discussie en verwees naar een wetenschappe lijk onderzoek. 'Fitheid wordt gekop peld aan uitslagen: als je wint is ie dereen wel fit', verweerde de bonds coach zich. Probleem was alleen dat Oranje tij dens het voorbij EK niks won en dus is het niet zo vreemd als de fitheid van de spelers nog eens tegen het licht wordt gehouden. Al was het al leen maar om er van te leren. Jan Dagevos De spelers van het Nederlands elf tal waren tijdens het Europees kam pioenschap voetbal van afgelopen zomer niet fit. Dat blijkt uit een we tenschappelijk onderzoek dat de voetbalbond heeft laten maken. Oranje, dat in 2010 nog doordrong tot de finale van het WK verloor tij dens de Europese titelstrijd alle drie de groepswedstrijden. DE STELLING Het is onzin het dramatisch verlopen EK van Oranje toe te schrijven aan een niet-fitte spelersgroep Reageer op pzc.nl/sport Het financiële beleid dat Vitesse voert, is oneerlijk eens ■BBBaaHOOBi 62% oneens nBHBHBi 38% Nou, het lek is boven. Ne derland bakte er deze zo mer geen pepernoot van op het Europees kam pioenschap omdat de spelers nietfit waren. Dat onthulde Bert van Oost veen, directeur betaald voetbal van de KNVB, deze week. Geen idee of Van Oostveen ooit heeft gevoetbald, maar dit is een knappe schijnbewe ging. Iedereen weet toch dat de ware reden van het Oranje-falen de verziekte sfeer was. Na het EK druppelde via de Oranje-volgers allengs naar bui ten dat de heren Afellay en Van Per- sie zich iets te goed. vonden voor de rest. De persboycot van Van Persie paste wel in dat plaatje, alsmede het onver mogen van de staf om hem tóch voor de camera's en microfoons te krijgen. Daarnaast lag Gregory van der Wiel niet zo lekker in de groep. Tel daarbij de slechte resultaten en de kiem voor een onvervalst partijtje moddergooien was gelegd. Een halfjaar na dato doet ook Van Oostveen een greep in de blubber. Oranje was niet fit. Dat zegt zijn bron ja. Die van Van Marwijk zegt weer iets anders. Wie heeft er dan ge lijk? Zie, een wellesnietesspelletje is geboren. Misschien waren de spelers wel een tikkeltje minder fit dan twee jaar eer der in Zuid-Afrika. En misschien kwam dat door de lange reistijden en het wisselvallige klimaat. Maar wie zegt ons dat de andere landen niet met hetzelfde probleem kamp ten? In dat geval wordt die 'fitfactor' uit gesloten en zeggen de cijfers dus hele maal niks. Zijn die andere landen meegenomen in het onderzoek? Het is te makkelijk om het op de fit heid van de spelers te gooien. Het was zo klaar als een klontje dat de spelers het Oost-Europese gras niet voor elkaar wilden opvreten. Ze hadden niet de gewenste honger naar de finale. De benen waren fit, alleen de hoofden niet. Maar ja, dat kun je maar moeilijk wetenschappe lijk onderzoeken. Rudy Boogert Oeze deaf V Volg Sweetdeal op Twitter en Facebook t? ©SWEETDEALZEELND f /SWEETDEAL.ZEELAND DEAL VAN DE DAG Kom, lach, drink, eet én proef! 3-Gangenmenu voor 2 hij Eeterij De Smidse in Koudekerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39