Het eerste kwartier moet je jezelf redden Hedwige helpt Antwerpen een zaterdag Nababbel De krant 6 weken voor 18 euro! PZC zaterdag 22 december 2012 «••»o9sa«i door Maike! Harte Na vanavond zit mijn jaarlijkse theaterrondje er weer op. Ik heb het weer naar mijn zin ge had, niet in de laatste plaats, óm dat je na afloop in de foyer weer nieuwe mensen ontmoet die op hun beurt weer met verhalen ko men naar aanleiding van de show. Zo sprak ik in theater De Mythe in Goes na afloop een aardige vrouw die juf was op een basis school in Goes-Zuid. Zij reageerde op een stukje uit mijn show waar in ik vertel dat het mij opvalt dat zo weinig kinderen nog Zeeuws spreken. Ik zie het ook aan mijn ei gen kinderen, ik krijg het er niet in. Vooral sinds ze naar de lagere school gaan, spreken ze het hele maal niet meer. Als ik tegen mijn dochter zeg dat we even naar de zeediek gaan, dan reageert ze di rect met de opmerking 'het is zee dijk'. Ook deze Goese juf valt het op dat kinderen in haar klas nau welijks nog dialect spreken, ter wijl dat vroeger toch vaker voor kwam. Zij had het laatst in haar klas gevraagd welke kinderen thuis nog Zeeuws spraken. Geen COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goés T 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzcnl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.ni/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt €27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend. een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28> D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (iiazsi ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar. PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg, Bellen kan ook: 088-013 9910 Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om mei peisoonsgegevens In hel colofon treil u nailere informatie aan enkel kind stak een hand op. Dat verbaasde haar, want ze wist ze ker dat in ieder geval bij Ralph thuis nog Zeeuws werd gespro ken. Ze vroeg het dan ook: „Ralph, praat jij thuis Zeeuws?". Hij antwoordde direct: „Ons praet geen Zeeuws, juf!" Mooi hè. Gisteravond had ik iemand die na de voorstelling kwam vragen of ik maandag aan het werk was, want hij wilde langs komen met een ontslagzaak en een echtscheiding. „Tegelijk, dat is ook wel bijzon der", .zei ik, „en dat nog wel zo net voor de kerst" Hij was gisterochtend op staande voet ontslagen vertelde hij. Hij was er namelijk echt van over tuigd dat gistermiddag de wereld zou vergaan en dus vond hij dat het ideale moment was aangebro ken om maar eens tegen zijn baas te zeggen, wat hij werkelijk van hem vond. En eenmaal thuisgeko men had hij hetzelfde gedaan bij zijn vrouw. Tja dan heb je toch een probleem als zo'n voorspel ling niet uitkomt. Voor u allemaal in ieder geval fijne dagen toege wenst. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Een geluk bij een ongeluk. Dat was de ontploffing van een caisson in Ritthem, in 2011. De GGD Zeeland greep de gebeur tenis aan voor een onderzoek met als centrale vraag: wat doen mensen, als een potentiële ramp zich ontvouwt? door Ondine van der Vleuten en Denise van Minnen Waar was hij, toen in septem ber 2011 dat caisson ontplof te? Thuis, zegt die inwoner van Ritthem. Boven lagen de kinderen te slapen. De klap was enorm, zo hard dat de ruiten heen en weer gingèn. Di rect erna rende zijn vrouw naar bo ven: kijken of het dak er nog op zat Hijzelf rende naar buiten om poolshoogte te nemen, de tuin in. De buren stonden er ook al. De knal kwam uit de richting van het fort, uit de richting van het Ram- mekensbos. In de straten stonden mensen te speculeren wat er aan de hand was. Niet de angst, maar nieuwsgierig heid overheerste. Toen men tot de conclusie gekomen was dat het wel meeviel, ging iedereen weer rustig slapen. In de zomer van 2012 kregen de in woners van Ritthem en de gasten van de naburige camping een uit nodiging om mee te doen aan een onderzoek. Acht dorpelingen en zes campinggasten reageerden, ver telt projectleider Kijk Uit op de Westerschelde Sjef Vrencken van de GGD Zeeland. „We gingen rond de tafel zitten en stelden vragen. Wat dacht je des tijds? Wat ging er door je heen? Wat heb je gedaan? Dat verschilde nogal. Het bangst waren degenen die dichterbij zaten, op de cam ping, en brokstukken zagen neer komen. In het dorp was de reactie meer van: het zal wel meevallen, want we horen geen sirene. Kort- Onderzoek naar gedrag bij mogelijke ramp De GGD Zeeland onderzoekt in sa menwerking met de Erasmus Uni versiteit en TNO wat mensen doen in het eerste kwartier dat zich een ramp voltrekt. Wat doen mensen dan? Gaan ze vluchten, schuilen of op onder zoek uit? Ontstaat er ramptoeris me? Het Zeeuwse onderzoek Kijk uit op de Westerschelde richt zich op de Westerschelde, een drukbe varen route met transport van ge vaarlijke stoffen. Bij toeval diende zich een 'testca se' aan, waar de onderzoekers dankbaar gebruik van maakten: de ontploffing van een zelfgemaakte bom, op 23 september 2011 bij Ritthem. Afgelopen zomer werd onderzocht hoe de burgers daarop reageerden. De resultaten zijn nu bekend. Begin januari worden 2000 volwas sen inwoners van Vlissingen en Ter- neuzen bevraagd over hun gedrag bij twaalf mogelijke rampscena rio's op de Westerschelde. De onderzoeksresultaten worden vertaald naar beleid en praktische maatregelen om het aantal slacht offers van rampen te verminderen. BBMMMMBMBHHBRHMaBMBi om: wat iemand meekrijgt, is heel bepalend." Op een soort intuïtieve manier werd in Ritthem de juiste beslis sing genomen, concludeert Vren cken. Puur rationeel hadden de Ritthemers tegen zichzelf kunnen zeggen: we zitten vlak bij een kern centrale, vlakbij de Westerschelde met al dat vervoer van gevaarlijke stoffen, vlak bij een opslagplaats van munitie, bij het Sloegebied met zijn chemische industrie: er kan wel eens iets héél ergs aan de hand zijn. Ramen en deuren dicht! Rampenzender aan! Vlucht de provincie uit! „Maar dat deden ze niet." In het kader van Kijk uit op de Wes terschelde wordt in januari een tweede onderzoek gedaan naar wat mensen doen, in het eerste kwartier dat zich een mogelijk rampscenario ontvouwt In dateej>*T ste kwartier draait het om zelfred zaamheid: de overheid en de gil lende sirenes zijn dan nog niet ge arriveerd. Tweeduizend volwassen Vlissin- gers en Terneuzenaren krijgen in januari twaalf scenario's voorge legd. „Neem een mooie zomerdag. Je loopt langs de Westerschelde. Het is druk op het strand. Je ziet dat twee schepen in aanvaring ko men. Je ziet rook en ruikt een vreemde lucht, en de helft van de mensen op het strand vlucht weg. Wat doe jij?" Steeds hebben ze drie keuzes: vluchten, schuilen of (blijven) kijken. In maart komen de uitkomsten. En die worden vertaald naar de praktijk. „Misschien komt daar wel uit dat in noodgevallen heel snel de A58 een vierbaansweg - moet worden, de provincie uit. Of dat hotels langs de Westerschelde moeten zorgen dat mensen daar kunnen schuilen, als het nodig is." Tevredenheid in Vlaande ren over de jongste stap in het Hedwigedossier. Toch doemen problemen op voor de bereikbaarheid van Antwerpen. Voorzichtig verheugd heeft Vlaanderen gerea geerd op het gisteren door het kabinet vastge stelde tijdschema dat in 2019 moet leiden tot een natte Hedwigepol- der. Die tevredenheid zit 'm niet alleen in het feit dat Nederland de ze afspraak in de Scheldeverdragen nu daadwerkelijk gaat nakomen. Voor Vlaanderen speelt nog een door Ben Jansen ander belang. De haven van Ant werpen, de motor van de Vlaamse economie, is ervoor beducht dat de natuurbescherming bezwaar maakt tegen nieuwe vergunning voor onderhoudsbaggerwerk in de Westerschelde. Zonder hernieuw de baggerconcessie - de bestaande verloopt in 2014 - lopen de ondie pere delen van de vaargeul snel weer vol met alle gevolgen van dien voor de bereikbaarheid van Antwerpen voor diep stekende containerschepen. Vlaanderen wil de natuurbescher mingsorganisaties te vriend hou den. Die hebben al lang een oogje op de uitbreiding van het Verdron ken Land van Saeftighe met de Hedwige- en een deel van de Pros- perpolder. De havenautoriteiten in Antwerpen en de Vlaamse rege ring gaan ervan uit dat de aan vraag van de nieuwe baggervergun- ning nu op een milde bejegening door de natuurbescherming kan rekenen. Wat verder westwaarts in de Wes terschelde ligt evenwel nog een knelpunt dat aanleiding kan zijn kanttekeningen te plaatsen bij een nieuwe vergunning voor het bag- gerwerk. Ook daar staan enkele na-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2