Landj epik in motorwer 121 motorbendes 'Bikers' zonder rijbewijs of motor Terwijl landen als Neder land en Duitsland outlaw bikers harder proberen aan te pakken, neemt de expansiedrift van de motor bendes alleen maar toe. In hoog tempo worden in heel Europa nieuwe afdelingen opgericht. 0 Outlaws MC (VS) zaterdag 22 december 2012 door Niki van dier Naald illustratie Mark Reijmtjems en Jos Diender De analisten van Europol spelen niet voor malle Jetje. Het feit dat motorclubs als de Hells An gels en Bandidos, maar ook nieuwkomers als de Mongols overal in Europa chapters (af delingen) oprichten, is volgens het samenwer kingsverband van Europese politiediensten geen toeval. „Natuurlijk hopen we dat ze dat al leen doen om te feesten met vrienden en mo torritten te maken. Maar helaas zien we, niet al leen in Europa, maar ook in Amerika en Cana da, dat deze jongens keer op keer betrokken zijn bij criminele activiteiten. De motorclub is vooral een vehikel om zaken te doen. Als je em blemen op je rug en mouwen hebt waaraan ie dereen kan zien dat je een hele groep brothers achter je hebt staan die niet vies zijn van ge weld, dan kun je nóg beter zaken doen", zegt woordvoerder So ren Pedersen van Europol. „Deze bikers proberen zichzelf te afficheren als gewone motorrijders die een vrij leven probe ren te leiden, maar keer op keer blijken ze ban den met de criminaliteit te hebben of te heb ben gehad. Het is in ieder geval meer dan het gemiddelde bij een schaakclub of een normale motorvereniging. Ze hebben niet voor niets een patch op hun hesjes waarop staat dat ze ho ren bij de procent motorrijders die zichzelf buiten de wet stelt: de outlaw bikers. Als er hui zen van leden of clubs worden ontmanteld, vindt de politie er vaak drugs, wapens of zelfs overeenkomsten waarin staat hoe ze bepaalde gebieden controleren en verdelen ten opzichte van andere bikergroeperingen." Europol houdt nauwgezet bij hoe de zoge noemde outlaw motorcycle gangs zich binnen Europa bewegen, op basis van informatie die inlichtingendiensten van de meeste van de 27 EU-lidstaten geven. Wat opvalt is dat de motor bendes die in het vizier van Europol zijn, onge remde territoriumdrift vertonen. Vooral in het noord- en zuidoosten van Europa wordt de ene na de andere afdeling opgericht. Tegelijkertijd spelen rivaliserende clubs op lan- denniveau een soort Stratego. Als de ene club een afdeling in een bepaalde regio opricht, lijkt het voor rivaliserende groeperingen reden om daar ook voet aan wal te zetten. Dat gebeurt in Duitsland, maar ook in Nederland, waar de Hells Angels - van oudsher de grootste en meest gerenommeerde outlaw bikergroepering met zestien chapters - in aantallen een concur rent hebben gekregen van Satudarah MC. Die motorclub heeft in een paar jaar tijd tweeën twintig chapters in ons land opgericht, niet ge heel toevallig ook in de buurt van de regio's waar de Angels zitten. Hoewel de autoriteiten in Nederland reppen over spanningen tussen de motorbendes, hebben er (nog) geen geweldsincidenten plaatsgevonden. Of dat te maken heeft met het feit dat justitie in Neder- Als je de Turkse drugshandel wil bereiken, richt je als motorclub gewoon daar een chapter op land, net als in Duitsland sinds kort een zero to- lerance-beleid ten aanzien van motorbendes hanteert? Het zorgt er in ieder geval wel voor dat de leden meer low profile blijven en niet meer zo snel een openlijke strijd met andere clubs voeren, zeggen deskundigen. Tegelijker tijd lijkt het de outlaw bikers niet te temperen in hun strijd om op zoveel mogelijk plekken en met zoveel mogelijk mensen aanwezig te zijn. In Duitsland hebben sommige deelstaten bij voorbeeld chapters van de Hells Angels en Ban didos verboden, maar het betekent niet dat die groeperingen van de kaart zijn. Ze veranderen hun naam of zoeken hun toevlucht tot andere regio's, aldus Europol. De politiedienst maakt zich zorgen over de op komst en expansiedrift van steeds meer outlaw motorcycle gangs, bevestigt woordvoerder Peder sen. Want niet alleen de grote vier - Hells An gels, Bandidos, Outlaws en het van oorsprong Duitse Gremium - breiden hun territorium uit. Ook Canadese, Australische en Amerikaanse bendes met een gewelddadige reputatie heb ben inmiddels de oversteek gemaakt. Het gaat dan om groeperingen als Mongols MC en Co manchero MC. Onderling zijn er spanningen tussen die bendes, maar wat hen tot gelegen heidsbroeders maakt, is dat ze allemaal een gro te hekel hebben aan de Hells Angels, menen deskundigen. Angels hebben aanzien en veel le den zouden strategische posities bekleden in bepaalde criminele handel. Onverdiend, vin den de rivaliserende motorbendes. De precieze reden voor het landjepik dat de outlaw motorbendes momenteel spelen, is niet duidelijk. Sterke vermoedens zijn er bij de poli tie wel. Het gaat om meer dan alleen maar een 'wedstrijdje ver plassen'. De gevestigde groepe ringen en nieuwe importbendes zouden alle maal een graantje proberen mee te pikken op de markt van drugs-, mensen- of andere illega le handel. Clubhuizen worden dan ook op stra tegische plekken geopend, blijkt uit eerste ana lyses van de politie. Als je de Turkse drugshan del wil bereiken, biedt het werven van Turkse leden een opening. Of nog beter: je richt ge woon daar een chapter op. Dat lijkt dan ook de grootste drive achter de forse uitbreiding van de clubs. De bendes zouden carrièrecriminelen werven en die hun patches geven. De vrees voor een onderlinge bendeoorlog blijft groot bij de politiediensten, hoewel die anders uitgevochten zal worden dan in de ja ren negentig in Scandinavië. Daar gingen de Bandidos en Hells Angels elkaar te lijf met zwaar geschut en er vielen zeker honderd slachtoffers, van wie elf dodelijk. De motorben des lijken anno 2012 tactischer te werk te gaan. Op het eerste gezicht lijken ze soms dikke vrienden en omhelzen ze elkaar zelfs voor de camera. Toch waarschuwt Europol voor aan houdende, onderhuidse spanningen. Her en der hebben knokpartijen en liquidaties plaats gevonden, recent nog in Belgisch-Limburg, waar Outlaws werden gedood. Omdat de autoriteiten de gevestigde bendes op alle vlakken in de gaten houden, lijken conflic ten tussen de motorgangs op lager niveau te worden beslecht. Het vuile werk - afrekenin gen of vechtpartijen - wordt vaker opgeknapt door speciale 'knokploegen', zo kwam naar bo ven tijdens een justitieel onderzoek in Dene marken. Ook in België zijn daar aanwijzingen voor gevonden. Die knokploegen bestaan veel al uit supporters van de grote motorclubs, die er alles aan willen doen om zichzelf te bewij zen. Niet vreemd dat ook de Nederlandse poli tie zich steeds meer richt op de supportgroe- pen die de grote clubs op grote schaal om zich heen verzamelen. Een derde van de bikers heeft helemaal geen mo torrijbewijs. Twee derde heeft niet eens een motor op naam staan. Dat zijn de uitkom sten van een recent onderzoek dat het Regionaal Informatie en Exper tise Centrum (RIEC) Oost-Neder land recent heeft gehouden, beves tigt een van de projectleiders die verder geen nadere details wil ge ven. Het RIEC heeft 'een chapter van een bepaalde 1 procent motorclub' geanalyseerd aan de hand van de leden. Daaruit blijkt dat wat inlich tingendiensten al langer vermoe den, namelijk dat de zogenoemde '1 procent motorclubs' niet echt meer motorclubs zijn en veel meer bestaan uit individueel of in cellen opererende 'ondernemers' die de club als paraplu gebruiken om criminele zaken te doen. Ook in andere delen van het land en in België ziet de politie dat veel leden van outlaw bikergroeperin gen helemaal geen motor hebben. Tijdens een congres over outlaw bi- kers dat deze maand in Utrecht werd gehouden constateerden on derzoekers en vertegenwoordigers van de politie ook al dat de tradit- ionale 'purist' - de echte Harley-rij- der die leeft voor de club, voor de vrije levensstijl en zijn motor - steeds meer plaats maakt voor 'en trepreneurs': leden die het afschrik- Volgens de websites van de motorclubs. Tussen haakjes land van herkomst Comanchero MC (Australië) O Rebels MC (Australië) O Mongols MC (VS) Vagos MC (VS) wekkende imago van de vereni ging gebruiken om criminele acti viteiten verder te kunnen ont plooien en allianties aan te gaan met andere onderwereldgroepen. Door de clubs zelf wordt dat beeld tegengesproken. Zij bestrijden dat Afdelingen van internationale motorclubs (MC) in Europa O Hells Angels MC (VS) <fH> Bandidos MC (VS) Satudarah MC (Nederland) O Gremium MC (Duitsland) Blue Angels MC (Schotland) The Rock Machine MC (Canada) ze een criminele organisatie of een groepering met criminele leden zijn. Naar buiten toe benadrukken de clubs voortdurend dat ze gewo ne motorverenigingen met een specifieke levensstijl zijn en onte recht gecriminaliseerd worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 12