In De Stelle is weer reden tot lachen 261 zeeland Huiselijkheid BtANSlf^iS» 3 betalen halen almanak Kras 'Schaf de tunneltol snel af Op de gehele i winter collectie^ Temeuzense fietsendieven opgepakt Genomineerden titel 'de beste zaak van Hulst' zaterdag 22 december 2012 ®KiSö!S9S»B£S555!SS90ftMS95i£'.£<44SS{i0fl! door Bas Dingenouts Zeeuws-Vlaanderen krimpt en vergrijst Veel jongeren trekken weg. Maar waarom? Bas Dingenouts (De Rede), Anoek de Cardeijn (Zwin College), Christel Tuin (Reynaertcollege) en Raymond de Frel (Zelden- rust-Steelantcollege) proberen daarop aan de hand van hun klassen- foto's antwoord te krijgen van hun oud-klasgenoten. Vandaag Ellen Schalken-Schriever uit de klas van Bas. Als je Ellen Schal ken-Schriever (29) naar het jaar 2012 vraagt, dan zal er waarschijn lijk altijd een positief antwoord volgen. Reden? De geboorte van Ruben, het eerste kind van Ellen en haar man Jill. „Op 5 november is Ruben gebo ren. Het gaat gelukkig prima met hem en we zijn uiteraard heel erg blij met hem." Al zo'n 6,5 jaar zijn Ellen en Jill nu samen. De liefde werd in 2011 bekroond met een huwelijk. Hiermee hebben we ge lijk een belangrijke reden voor El len genoemd om te blijven in de stad waar ze nu woont, Tilburg. „Jill is afkomstig uit de buurt van Tilburg. Daarnaast speelt mijn he le sociale leven zich hier af en heb ik een leuke baan. Momenteel ben ik verantwoordelijk voor per soneelszaken bij een transportbe drijf vlakbij Tilburg. Het is een fa miliebedrijf en de baan is erg af wisselend, elke dag is anders hier. Ik heb het er dan ook prima naar mijn zin." Om aan een baan als deze te ko men heeft Ellen een lang studie traject gevolgd. „In 2002 ben ik be gonnen met de hbo-opleiding Per soneel en Arbeid. Na het afronden van deze studie in 2006 ben ik ver der gegaan aan de Universiteit van Tilburg. Daar heb ik de oplei ding Human Resource Studies af gerond." Net als veel van haar klasgenoten is Ellen dus weggetrokken uit Zeeuws-Vlaanderen, in haar geval Terneuzen. Terugkomen doet ze niet vaak meer. „Als ik naar Ter- Ellen Schalken-Schriever (29), 6vwo De Rede (2 001). neuzen afreis, dan is dat om mijn ouders en broers Tom en Maarten jte bezoeken. De lange reistijd naar de rest van Nederland heb ik altijd een groot nadeel gevonden. Dat was al zo toen ik nog kind was en op bezoek ging bij familie in Nijmegen." Om de aantrek kingskracht van de streek te ver groten ziet Ellen kansen liggen bij de Westerscheldetunnel. „Wat ik erg jammer vind is dat je als Zeeuws-Vlaming altijd tol moet betalen om naar de rest van Ne derland te gaan. Het zal niet ge makkelijk doorgaan, maar het zou helpen als de Westerscheldetun nel tolvrij zou zijn, al was het maar alleen voor Zeeuws-Vlamin gen. Daarnaast helpt dit mis schien ook om de streek aantrek kelijker te maken voor mensen uit de rest van Nederland." Tip? redactie@pzc.nl Het voornemen van de verkeerswet houder om in de binnenstad van Ter- neuzen een parkeerkraskaart in te voeren voor bezoekers van bewoners, leidde tot opwinding. Bewoners zijn gehecht aan hun parkeerschijf en wil len die niet kwijt. De schijf kan im mers het hele jaar door worden ge bruikt. Daarbij vergeleken is het met zestig kraskaarten per jaar behelpen. De Wijkraad Binnenstad maakt zich dan ook sterk voor behoud van de schijf. Dat was tegen het zere been van een oudere bewoonster. Ze sprak haar buurvrouw erover aan. „Die zestig kraskaarten kosten maar zes euro. Bij de sigarenboer ben ik veel meer geld kwijt. Ik wil krassen." De buurvrouw droog: „Ja, misschien win je er wel een auto mee." Gerard van Noort, voorzitter Raad van Toezicht 'Wij merken dat de kwaliteit van mede werkers dankzij scholing snel stijgt En het zit 'm ook in kleinere dingen: het creëren van meer huiselijkheid, bijvoorbeeld.' Ellen Schalken-Schriever: „Mijn hele sociale leven speelt zich nu in Tilburg af en ik heb er ook een leuke baan." Verpleeghuis De Stelle in Oost burg krabbelt na een moeizame periode op. Ruim een jaar nadat de Inspectie er tijdelijk ver scherpt toezicht instelde, zijn zo wel de sfeer als de organisatie er stukken op vooruit gegaan. door Martijn de Koning Het gaat de goede kant op, maar we zijn er nog niet." Yo- landa de Jong, be stuurder van Woon zorg West 'Zeeuws-Vlaanderen, draait er niet omheen. Daar is ze de persoon ook niet naar. Vorig jaar, toen er van alles mis bleek bij De Stelle, liep ze er ook niet voor weg open kaart te spelen en de problemen in het openbaar te be noemen. En nu geeft ze onomwon den aan dat 'de sfeer een stuk be ter is, maar dat het na achttien jaar natuurlijk niet meteen allemaal 'joepie' kan zijn'. De Jong kon en kan eerlijk zijn doordat ze part noch deel had aan het ontstaan van de problemen bij de Stelle. Ze werd weliswaar aange steld net voordat de Inspectie voor de Gezondheidszorg het verpleeg huis onder verscherpt toezicht stel de, maar toen waren de proble men intern al lang bekend. Slecht management en het creëren van een angstcultuur door leidingge venden onder werknemers waren de belangrijkste klachten die lang zaam hun weg vonden naar de bui tenwereld. Tijdens de inspectie ble ken ook de zorgdossiers van de be woners niet te kloppen. 'Er lijkt sprake van overleven, in plaats van werken aan verbetering', oordeel de de Inspectie. Die ontdekte ove rigens dezelfde problemen bij de drie woonzorgcentra van Woon zorg. De organisatie begon een verbeter traject, waarbij 'aan de top' grote schoonmaak werd gehouden. De Jong, in eerste instantie aangesteld als tijdelijke 'troubleshooter', werd benoemd als enige bestuurder. Op de werkvloer verdween een aantal leidinggevende functies, waardoor er nu minder lagen zijn tussen be stuur en medewerkers. Mede daar door durven werknemers sneller naar de leiding te stappen om hun hart te luchten, geeft De Jong aan. Grootste opgave is om 'het huidige niveau op z'n minst vast te hou den', vertelt De Jong. „Iedereen heeft de afgelopen tijd keihard ge werkt om er bovenop te komen. Medewerkers hebben scholing ge had en weten steeds beter wat er van hen verwacht wordt. Maar we moeten allemaal die inzet blijven tonen om te zorgen dat het goed blijft gaan. Er moet routine ont staan." Mede daarom werken de centra van Woonzorg nu met het 'Plane- tree-concept'. „Dat gaat uit van mensgerichte zorg. We willen dat onze mensen met cliënten om gaan zoals ze zelf behandeld zou den willen worden." Dat klinkt vanzelfsprekend, erkent De Jong. Woonzorg in cijfers Woonzorg West Zeeuws-Vlaande ren is eigenaar van verpleeghuis De Stelle en de zorgcentra Rozen- oord (Sluis) en De Hooge Platen en De Burght (Breskens). In De Stelle wonen zo'n 140 men sen. Er zijn drie afdelingen voor de menterenden en één somatische af deling. Daar verblijven en revalide ren mensen met lichamelijke klach ten. Er zijn wordt ook dagbehande ling verzorgd. Bij Woonzorg werken ongeveer 450 mensen. TERNEUZEN - De politie heeft drie Terneuzense jongens (16 en 17) aangehouden die van september tot december dertien fietsen heb ben gestolen. Op plekken in de ife SPIJKERHARD DE BESTE! „Maar dat is het niet altijd. Men sen die al tientallen jaren in de zorg werken, kunnen wel eens ver geten waarom ze ooit voor de zorg hebben gekozen: om het leven van mensen die hen nodig hebben, een beetje mooier te maken." De Jong noemt simpele voorbeel den. „Of je nu verpleegkundige, di recteur of van de schoonmaak bent: als iemand de weg vraagt, help je hem of haar even naar de goede plek. En als iemand klaagt dat z'n rolstoel niet lekker zit, zeg je niet: maandag komt de ergothe rapeut. Nee, dan zoek je een ande re rolstoel of je gaat aan het bel len." Ook de bewoners merken de veranderingen. Vanaf 1 januari gaan medewerkers in eigen kle ding werken. „Dat is in heel veel centra in ons land al zo. In eigen kleding lopen geeft veel meer ge voel van huiselijkheid. Ik vind uni formen niet meer van deze tijd", aldus De Jong. In het kader van die huiselijkheid staat bij één van de afdelingen van De Stelle tijdens het warm eten weer de pannen op tafel. „We mer ken dat cliënten het waarderen. Daarom voeren we dat binnenkort in het hele huis in." Zo moet De Stelle er weer even tegen kynnen. En dat is nodig ook. Woonzorg ziet voor De Stelle een belangrijke toekomst weggelegd. „Zorg vindt steeds meer thuis en in kleine wooneenheden plaats", erkent De Jong. „Maar bepaalde specialisti sche zorg op gebied van onder meer dementie en revalidatie kun je niet op kleine schaal aanbie den." De Stelle moet daarom een 'expertisecentrum' op het gebied van dergelijke specialistische zorg worden. Woonzorg werkt de de tails uit in een toekomstvisie. Die ligt in de loop van volgend jaar op tafel. stad waar vaak fietsen verdwenen, heeft de politie gepost. Het trio is zo in beeld gekomen. Zij verkoch ten de fietsen aan een heler in Ter- neuzen. Die is ook opgepakt. HULST - Acht ondernemers in Hulst dingen mee naar de titel 'de beste zaak van Hulst'. Ze zijn door een jury gekozen uit 26 gegadig den en beoordeeld op klantvrien delijkheid, uitstraling en assorti ment. De acht zijn: restaurant De Vest, bistrot En Passant, verswin kel Marlou Segers, Dé Viswinkel 8c Benjamins Catering, modehuis Reiss van den Berghe, Globe Reis- buro, Life 8c Garden en keurslager Mare Biesbroeck. Burgemeester Jan-Frans Mulder maakt 19 janua ri, de Dag van de Klant, de win naar bekend bij het stadhuis. Tot 15 januari kan gestemd worden via onder meer www.hulstvestingstad.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 124