Staten sparen natuur Dagboek Serious Request is overweldigend Wi bin de gevulde 301 Iceland Kennisgeving zaterdag 22 december 2012 Bezuinigingsdiscussie in Provinciale Staten Het is Gedeputeerde Staten van Zeeland eindelijk gelukt een flinke bezuiniging van zo'n 4,4 miljoen euro te realiseren. Niet helemaal zonder kleerscheuren, maar de groene sector en het cultureel erfgoed zijn enigszins ontzien. door Retié Schrier MIDDELBURG - Een eerdere poging van Gedeputeerde Staten om 6,8 miljoen te bezuinigen haalde het bij Provinciale Staten deze zomer niet. Een tweede voorstel van 4,4 miljoen ging gisteren beter, al pas seerde het ook niet ongeschonden. De Zeeuwse Milieufederatie, het Instituut voor Natuureducatie, het museum voor natuur en land schap Terra Maris en de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland kregen in meer of mindere mate respijt. De bezuiniging op de ZMfwerd in zijn geheel teruggedraaid. IVN en Terra Maris moesten samen eerst 150.000 euro bezuinigen en nu nog 50.000. En de bezuiniging op de SCEZ wordt in fasen ingevoerd. Provinciale Staten dienden een spervuur van amendementen op het voorstel van GS af Of zoals Ger van Unen (SP) zei, 'deze veel heid aan amendementen is net een soort tombola'. Naar de mening van Leen Harpe (GL) schoot de discussie zijn doel voorbij. Volgens hem maakten Pro vinciale Staten er vooral een bezui nigingsdiscussie van, terwijl het een provinciale kerntakendiscussie zou moeten zijn. En dan drukt daar nog veel te veel het stempel van de WD en de SGP op, die het volgens hem in het Zeeuwse colle ge van GS voor het zeggen heb ben. Dat kon Kees Bierens (WD) niet over zijn kant laten gaan. De bezuinigingstaak is volgens hem juist extra erg door de inbreng van GroenLinks in het vorige college van GS. Toen werden volgens Bie rens structurele onkosten gedekt met incidentele uitgaven: „U hebt in het vorige college mooi weer ge speeld. Daarom hebben we nu extra bezuinigingen." Verschillende fracties uitten wel zorgen over de frictiekosten die de bezuinigingen bij de verschillende instellingen met zich meebrengen. Daarover zei gedeputeerde Kees van Beveren (CDA, financiën) dat zijn inzet is dat er maatwerk aan de instellingen wordt geleverd, daarover zal met hen overlegd wor den, antwoordde hij. Ruud Haaze van de PW vond dat Scoop te veel onderzoeken doet. Gedeputeerde George van Heuke- lom (SGP) dat zij als enige voor Zeeuwse onderzoeken kan zorgen. Rijkswaterstaat I Ministerie van Infrastructuur en Milieu MER beoordelingsbesluit Projtect veilighéidsbuffer Oesterdam De Minister van Infrastructuur en Milieu maakt alsc bevoegd gezag, gelet op artikel 7.19, juncto 7.17 van de Wet milieubeheer, het volgende bekend. Project veiligheidsbuffer Oesterdam Als gevolg van de bouw van de Oosterscheldewerken is- de doorstroomopeningin de Oosterscheldemonding verkleind, waardoor het getijvolume fors is verminderd. Het gevolg van het verminderde getijvolume is dat de geulen in de Oosterschelde kleiner worden door opvulling: de geulen hebben zandhonger. Het materiaal waarmee de geulen zich opvullen, is afkomstig van zandplaten, sthorren, slikken en oevers van de Oosterschelde. Daarnaast stroomt het water te langzaam om zand uit de geulen op de platen en slikken te krijgen. Hierdoor neemt de oppervlakte van de platen, slikken en schorren in de Oosterschelde af en nemen de oppervlakte van het intergetijdengebied en de droogvalduurvan de slikken en schorren af. Deze morfologische gevolgen van zandhonger hebben negatieve effecten op natuur, veiligheid, landschap en economie. De projectlocatie Een van de doelstellingen is het ontwikkelen van een oplossing om het zandhongerprobleem ter plaatse van de Oesterdam aan te pakken, zodanig dat het unieke landschap met slikken en platen de komende vijftig jaar behouden kan blijven. De andere doelstelling is het ontwikkelen van een duurzaam veilige oplossing voor de Oesterdam, zodanig dat de Oesterdam gevrij waard is van te hoge golfaanval en grote investeringen in aanpassing van de dijk gedurende de eerste 30 jaar. De procedure De Oesterdam is een primaire waterkering, maar er vinden géén werkzaamheden plaats aan de dam zelf. Een van de doelen van het project is echter het ont wikkelen van een duurzaam veilige oplossing voor de Oesterdam, zodanig dat de Oesterdam gevrijwaard is.van te hoge golfaanval en grote investeringen in aanpassing van de dijk gedurende de eerste 30 jaar. Weliswaar'geldt er op grond van onderdeel D 3.2 van het Besluit milieueffectrapportage geen m.e.r.-beoor- delingsplicht, maar gelet op de werkzaamheden dicht bij de primaire waterkering heeft de initiatiefnemer vrijwillig een m.e.r-beoordelingsnotitie opgesteld én ter beoordeling aan het bevoegd gezag voorgelegd. Bij besluitvan 19 december 2012, nummer RWS/ DZL-2012/4602, heeft de Minister van Infrastructuur en Milieu geoordeeld dat voor de activiteiten het her introduceren van getijde in hetRammegors doormiddel van een afsluitbaar doorlaatmiddel in de primaire waterkering Krabbenkreekdam en het verdedigen van (afkalvende) schorranden en, waar mogelijk, uitbreiden van bestaande schorren in de Oosterschelde geen milieueffectrapport behoeft te worden opgesteld aan gezien er geen belangrijke nadelige gevolgen voor het milieu te verwachten zijn. Inzage Het m.e.r.-beoordelingsbesluit en het bijbehorende rapport liggen met ingang van 24 december 2012 gedurende zes weken ter inzage bij: - Rijkswaterstaat, Waterdistrict Zeeuwse Delta, Evertsenstraat 98 te Goes; - Gemeente Kapelle, Kerkplein 1 te Kapel le; - Gemeente Tholen, Hofvan Tholen 2 te Tholen; - Gemeente Reimerswaal, Oude Plein 1 te Kruiningèn. Bezwaarschrift ten aanzien van het m.e.r.-beoor- delingsbesluit Het m.e.r.-beoordelingsbesluit is een voorbereidings beslissing in de zin van artikel 6:3 van de Algemene wet bestuursrecht, waartegen geen zelfstandig bezwaar of beroep mogelijk is. Belanghebbenden kunnen hun bezwaren tegen dit beoordelingsbesluit te zijner tijd kenbaar maken in de procedure van het uiteindelijke besluit, te weten de vaststelling van het projectplan volgens de Waterwet. Middelburg, 21 december 2012. De Minister van Infrastructuur en Milieu, namens deze, de directeur Water en Scheepvaart, ing. J.T.L. van derTogt De drie dj's Jeroen Burgs, Reinier Wondergem en Hans Burgs draaien een week lang in het Glazen Huis voor Oostkapelle Serious Request. Susanne Coppoolse uit Oostkapelle is een van de medeorganisatoren van het eve nement. Zij heeft een week lang een dagboek bijgehouden. Vrijdag 14 december Een spannende dag bij het toekom stige 'Glazen Huis' in Oostkapelle: vandaag worden de eerste voorbe reidingen voor de studio getroffen! De tafels en stoelen in de serre van het eetcafé maken plaats voor de DJ-booth en alle andere benodig de apparatuur. De webcams wor den opgehangen en de laatste ka bels getrokken. Ik zit op mijn werk, maar gelukkig heb ik de afge lopen weken innig whatsappcon- tact met de medeorganisatoren van Oostkapelle Serious Request. De avond breng ik de afgelopen weken standaard door achter de computer. Het draaischema van onze DJ's is bekend en ik zet het klaar op de website. Ook beant woord ik e-mails. Er komen nog steeds acties binnen. Zaterdag Het is vanochtend weer vroeg dag, om 8.00 uur is onze wekelijkse ver gadering. Nu de actieweek dichter bij komt, is er nog genoeg te be spreken. De afgelopen weken zijn er allerlei acties binnengekomen van kinderen, ouders, onderne mers en verenigingen die iets lek kers verkopen voor Oostkapelle Se rious Request. Zo hebben we al een keer oliebollen, cupcakes, en een mueslibroodje gehad. Vandaag snijden we het Serious Re- quest-taartje van Daniëlle en Kim aan. Tijdens de vergadering' belt een DJ van Radio Goeree Lokaal (RGL. fm). Of we een kwartier la ter live in de uitzending willen ko men. Je kunt wel merken dat Se rious Request leeft op het dorp. 's Middags ga ik even naar de bakker om een brood te kopen, maar het kost me bijna een uur voor' ik weer thuis ben. Zondag Vandaag heb ik contact met Niels Bartels van 7U Digital Originals, die de website voor Oostkapelle Se rious Request heeft gebouwd. Als organisatie hebben we een budget van €0, maar gelukkig zijn er veel ondernemers die ons belangeloos willen helpen. De afgelopen tijd zijn we ook heel actief op Face- book. Met succes! Dagelijks krijgen we ~er tientallen volgers bij. Van daag hebben we iets leuks voor hen: Middelburg4Mama heeft twee kaarten beschikbaar gesteld voor haar Dancing Dinner op vrij dag 21 december in Sociëteit De Vergenoeging in Middelburg. We besluiten de kaarten te verloten onder onze volgers op Facebook. 's Avonds om 20.00 uur maak ik de gelukkige winnaar bekend. Maandag 's Ochtends vroeg verstuur ik een persbericht waar-mee we nog een keer aandacht vragen voor Oostka pelle Serious Request. De avond er voor heb ik alle acties geteld die bij ons zijn binnengekomen, we zitten al op ruim 100 acties! 's Mid dags laat SBS 6 weten dat ze de vol gende dag wil komen filmen. Dat door Fraims-waire der HeSjde Bie onze bakker staet er aoltied een bord buten wirop je de reclame van de dag of de weke kan leze. Een stuitje gelee waere d'r 'gevulde koeken' in d'anbieding. Ge vulde koeken; dat dee me drek dienke an kennissen van ons die in Drente op vakantie waere. Die wouwe 'gevul de heren' ebbe bie een bakker di. Wan ons Zeeuwen zeie dat tegen die heerlijke, gevulde koeken. Neê, nie die van zesse in een plastic verpak king, mè die hröte, ronde koeken, die taemelijk zwaer op de maehe leie, mè eêl lekker bin, bie onze bakker bevoor- beeld! De bakker in Drente snapte d'r niks van en vroeg z'n eihen af of t'r ook gevulde vrouwen waere in Zeêland. Van gevulde 'heren' ao d'n nog nooit hore. Het viel me dirom tegen dat er dus op dat bord, drie kilometer van ons uus, nie stoeng, dat de 'gevulde he ren' in d'anbieding waere. 't Is toch een uutgeleze kans om ons Zeeuwse culturêle erfgoed te tonen. Mè m'n bakker vond het nie mi van deze tied

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 110