Compromis over Kosovo mogelijk Discriminatie 81 buitenland Drinkwatertarieven Evides Waterbedrijf blijven gelijk in 2013 ides Algerijnse Lente 'Als homofiel uit vrijdag 21 december 2012 'Ondenkbare' autonomie Serviërs bespreekbaar Servië zoekt een compromis met Kosovo, e Achter de schermen wordt spectaculaire vooruitgang ge boekt in een van Europa's meest hardnekkige conflicten. Verregaande autonomie Ser viërs in Noord-Kosovo. door onze correspondent Joost van Egmond BELGRADO - Onder leiding van EU-buitenlandchef Catherine Ashton praten Servië en Kosovo op premiersniveau over zaken die een half jaar geleden nog onbe spreekbaar zouden zijn geweest. De regeringsleiders zouden het ene compromis na het andere be reiken. Over kleine zaken welis waar, maar dat telt voor een land dat eerder heeft gezworen de onaf hankelijkheid van Kosovo nooit te zullen erkennen. In een uitgelekt document over de regeringsstrategie wordt gesproken over een verregaande autonomie voor de Serviërs in Noord-Kosovo, die daar een plaatselijke meerder heid vormen. Het model hiervoor, schrijft de krant Vecernje Novosti, is de autonomie van Serviërs in Bosnië, die in alles behalve naam onafhankelijk zijn. Servië geeft daarmee de hoop öp Serviërs in Kosovo MiON^E- f h NEGRO) Mitro\tea^ MACEDONIË 25 km Gebied met Servische meerderheid infographic DPd om Kosovo, dat zich in februari 2008- eenzijdig onafhankelijk ver klaarde, nog terug te krijgen. Het valt moeilijk in te zien hoe Servië nog kan vasthouden aan zijn claim op heel ICosovo als het bij de regering in Pristina aanklopt om het noorden los te weken. Dat strookt met de inzet van pre mier Ivica Dacic, die al jaren zegt wat niemand anders durft: „Kos- ovo is verloren, en we moeten in zetten op wat haalbaar is." Zelf is hij voorstander van opde ling, maar dat stuit op felle weer stand van vooral de VS. De onaf hankelijkheid van Kosovo is wat betreft Washington de laatste grenswijziging op de Balkan. Of het plan voor autonomie dan wel realistisch is, is een tweede. Niemand in de internationale ge meenschap is gelukkig met het fe derale systeem in Bosnië, dat het land onbestuurbaar maakt. De EU-ambassadeur in Ser-vië, Vincent Degert, wilde niet reage ren, maar zei wel dat er iets in de Servische strategie staat 'dat moei lijk ligt'. De Kosovaarse regering wil niet verder gaan dan het aan bod gedaan bij de onafhankelijk heidsverklaring, dat ook een flinke autonomie voor het noorden in hield. Daar zei Servië destijds uit principe 'nee' tegen. Nu er kenne lijk met Belgrado wel te praten valt over autonomie, spreken de partijen in ieder geval dezelfde taal. De Seryische regering presenteert haar strategie zeer binnenkort offi cieel. Ze benadrukt dat alle coalitie partijen, inclusief de belangrijke conservatief-nationalistische fac ties, het plan steunen. Dat bete kent dat rechts Servië een opmer kelijke draai maakt. Ook ijzervre ters spreken nu van 'realisme' en 'haalbaarheid'. Het rechtvaardigt voorzichtig optimisme dat de klei ne stapjes van de afgelopen weken in 2013 wel eens tot iets groters kunnen leiden. SSSSBSSggSB^SSi Opnieuw stijgen de drinkwatertarieven van Evides Water bedrijf niet. Door kostenefficiënt werken is vérhoging van de prijs per kuub - 0,914 (exclusief 6% BTW en belasting op leidingwater) voor 1000 liter betrouwbaar drinkwater - niet nodig. Tarievenregeling Vóór ongemeten verbruik en enkele overige diensten, zoals het aanleggen van aansluitingen en het beheren van brand- kranen, gelden met ingang van 1 januari 2013 nieuwe, ^geüniformeerde tarieven. Al deze tarieven zijn te vinden in de Tarievenregeling 2013. Algemene Voorwaarden Voor 2013 zijn tevens de Algemene Voorwaarden vernieuwd. Deze zijn gelijk aan de voorwaarden van de hele Nederlandse drinkwaterbranche, die met de Consumentenbond zijn af gestemd. De vernieuwde voorwaarden zijn van toepassing op alle klanten van Evides. De Tarievenregeling 2013 en de nieuwe Algemene Voor waarden kunt u vinden op www.evides.nl. Ze zijn ook op te vragen via 0900 0787 (lokaal tarief). Evides Waterbedrijf levert drinkwater in Zuidwest Nederland. -Hier kunt u - samen met 2,5 miljoen .andere klanten - vertrouwen op drinkwater van uitstekende kwaliteit, vers uit de kraan. En dit 24 uur per dag, 7 dagen per week. ssflt, ms-m www.evides.nl waterbedrijf Lokale bevolking, Maya's, niet welkom De Maya's zelf ontbreken bij de viering van het 'eind van de wereld', op de bakermat van hun cultuur. Het is ver geven van toeristen, doem denkers en hippies. door onze correspondent Jam-Albert: Hootsem Of de wereld vandaag nu aan haar einde komt of niet, in Mexi co en Centraal-Ameri- ka is het een vrolijke boel. Op de bakermat van de duizenden jaren oude Mayacultuur komen tal van lieden samen om het einde van de huidige kalendercyclus van de Ma ya's te vieren. Dat gaat gepaard met veel spektakel. Zo wordt er in Tikal, bij de enorme Mayaruïnes- in Noord-Guatemala, een concert georganiseerd met Elton John, Pla- cido Domingo en Ü2. Ook in Zuid-Mexico zullen er activiteiten plaatsvinden. Hotels bij archeologi sche trekpleisters als Chitchen Itza en Tulum zitten bomvol. Opvallend genoeg zijn de Maya's zelf afwezig bij de festiviteiten. Het is de oorspronkelijke bewo ners van het gebied niet toege staan een belangrijk deel van hun ceremonies in de eeuwenoude hei ligdommen uit te voeren; terwijl hun culturele erfgoed jaarlijks mil joenen toeristen trekt en hun voor ouders nota bene de bron zijn van alle deining rond 21 december. Mayapriesters en hun volgelingen wilden.'nieuw geloofsritueel' uit voeren' een traditie die gepaard gaat met wierook, dans, muziek en grote draaiende wielen waar vuurwerk aan bevestigd is. Het Mexicaanse Nationale Instituut voor Archeologie en Geschiedkun de (INAH) verwachtte vele duizen den toeristen in de ruïnes en vrees de dat de rituelen gevaarlijk kon den zijn voor zulke mensenmas sa's. Algiers ALGERIJE De Arabische Lente heeft grote invloed gehad in Noord-Afrika en het Midden-Oosten. Jonge mensen vertellen wat het voor hen heeft betekend. Vandaag af levering 5: Taher Bechtarzi, 20 jaar, student medicijnen in Alge rije. Tah'er wil niet met zijn ech te naam in de krant, om dat hij als homofiel nog niet uit de kast is. Ook niet voor een krant in het verre Nederland? „Echt niet!" Daarom is een foto van hem voor dezelfde krant ook een moeilijk verhaal. „Je moet begrijpen dat Al gerije nog een erg bekrompen land is. Mijn familie is dan wel ruimdenkend, maar over het alge meen zijn mensen dat hier niet en ik denk dat dat ook nog een hele Dat leidde tot woede van inheem se bewoners van Zuid-Mexico, want juist voor hen is 21 december een dag van grote culturele beteke nis, legt Andrés Solis uit. Elij is des kundige op het gebied van inheem se culturen in Mexico. „Je moet het vergelijken met wat het jaar 2000 betekende voor de Westerse wereld. Deze dag betekent het ein de van een eeuwen durende kalen der en het begin van een nieuwe. Daar wordt al eeuwen naar uitge keken." Die ontzegging is 'onzin natuurlijk', zegt Bernardo Caamal Itza, zelf een Maya. „Als er één groep is die voorzichtig met de ruï nes omgaat, zijn wij het wel. Uit eindelijk zijn wij de oorspronkelij ke bewoners van deze grond. We houden de Mayacultuur levend, en het feit dat we er geen rituelen mogen uitvoeren, is bizar." Volgens Itza is de lokale bevolking gefrustreerd. „Het is discriminatie. Sinds ruim een jaar geleden moe ten priesters en genezers ineens be talen om'de archeologische parken binnen te mogen. Maar de inheem se bevolking is arm en kan dat niet betalen. Vandaag mogen we er wel bij zijn, maar alleen als we betalen en geen rituelen uitvoeren. Waar om wordt ons culturele erfgoed niet erkend?" Er wonen in Zuid-Mexico bijna een miljoen etnische Maya's/waar van velen de natuurgodsdienst van hun voorouders nog altijd uit oefenen. Volgens Solis is de belang rijkste reden voor de uitsluiting van de Maya's dat de overheid hun gebruiken niet serieus neemt. Ondanks de boosheid kunnen de Maya's troost zoeken in hun eigen geloof. Vandaag komt er volgens de Mayakalender een einde aan een baktun, een periode van 394 jaar. In de bijna vier eeuwen heb ben de oorspronkelijke bewoners van Mexico en Centraal-Amerika vooral heel veel ellende meege maakt. Vandaag is in spiritueel op zicht een nieuw begin. Honderd duizenden Maya's hopen dat daar mee ook een einde gaat komen aan eeuwen van discriminatie. door John Jas tijd gaat duren. Daar verandert een mooie Arabische Lente niets aan." Onder invloed van de opstanden in een reeks van buurlanden schaf te Algerije begin dit jaar de negen tien jaar oude staat van beleg af. Zullen er hierdoor ook andere ver anderingen komen? Taher: „Die veranderingeh komen er volgens mij niet. We zijn geen Egypte of Tunesië waar ze toe staan dat islamistische partijen de mogelijkheid krijgen de boel over te nemen. Dat is volgens mij on mogelijk in Algerije. Het volk heeft zulke slechte ervaringen met radicale islamisten. Vergeet niet dat honderdduizenden mensen in de laatste twintig jaar zijn omgeko men door geweld van het FIS. Daarom blijft de boel op slot zit ten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8