Kerststress maakt handjes soms losser Kerst is het feest van vrede op aarde maar ontaardt vaak in ruzie thuis. De eis dat het gezellig moét worden, zorgt ervoor dat spaningen kunnen oplopen en zelfs in geweld eindigen. Zeecruise van BRAZILIË naar AMSTERDAM BOEK ONLINE of bel 0900-9697 Rechters mogen wraking collega's niet beoordelen Het móet gezellig zijn met de kerst. Dit geeft spanning en omdat we veel samen zijn, escaleren ruzies. Met de feestdagen is er zelfs een piek in huiselijk geweld. door Wilma de Cort Kerstmenu klaar? Het huis aan kant? Alle ca deaus en boodschap pen gehaald voordat de supermarkt half leeg is? Is het allemaal nog te beta len en vooral: zal het écht gezellig zijn? De druk om van kerstmis een mooi familiefeest te maken, loopt in menig huishouden zó hoog op dat dit leidt tot een piek in huise lijk geweld tijdens de feestdagen. Dit stellen, onafhankelijk van el kaar, het ministerie van Volksge zondheid, de Federatie Opvang en meerdere steunpunten voor huise lijk geweld. Niemand kan het met cijfers on derbouwen, omdat gevallen van huiselijk geweld niet eenduidig of niet per dag worden geregistreerd. Maar hulpverleners die ermee te maken krijgen, ervaren het wel de gelijk, al jaren. „Het zijn gewoon stressdagen want de verwachtingen zijn heel hoog", zegt bestuurder Mariëtte van Dorst van Moviera, een stich ting voor aanpak van huiselijk ge weld in Utrecht en Gelderland. „In de media en in winkels wordt naar een climax toegewerkt: het móet leuk worden, want iedereen heeft het immers leuk. Winkels to nen hoe sfeervol het thuis moet zijn met mooi gedekte tafels. Als het dan bij jou met Kerstmis alle maal niet lekker loopt, kunnen spanningen escaleren. Kerst is een- risicomoment." Bij het steunpunt huiselijk geweld in Midden-Brabant houden ze dit jaar voor het eerst een 'achter- wacht' paraat vanwege de extra drukte met de feestdagen. Een lid van het managementteam draait piketdienst om de crisisdienst 's avonds en in het weekend bij te staan. „De feestdagen zijn heikel", zegt Gerrianne Rozema, manager bij dit Brabantse steunpunt. „Je zit voortdurend op eikaars lip en er wordt een groot appèl gedaan op de familiebeleving. Het zijn dagen met een lading." EO-presentator Bert van Leeuwen van het tv-programma Het Fami liediner, dat bemiddelt in twisten, spreekt van een 'substantiële cate gorie' feestdagenruzies. „En ja, dan vallen er ook klappen of er wordt geduwd of geschopt." Volgens hem komt dit doordat mensen 'in een rol komen waar ze de rest van het jaar niet in zitten'. „Mensen die dit niet gewend zijn, moeten opeens met elkaar samen werken om een kerstdiner voor te bereiden, bijvoorbeeld zussen. Meestal heeft één persoon de lei ding. Als een familielid er de kant jes vanaf loopt, geeft dat irritatie." Ook bij het afrekenen na kerst lig^ gen er conflicten op de loer. Van Leeuwen: „Iemand brengt bijvoor beeld iets in rekening, terwijl ande ren denken: 'Dat is niet opgegaan en heb je zelf kunnen houden'." Van Leeuwen herinnert zich een specifieke kerstruzie tussen twee broers. De een had bij gebrek aan oppas zijn hond meegenomen, ter wijl hij wist dat de andere broer niks van honden moest hebben. Alcohol maakt de situatie licht ont vlambaar. Volgens de Federatie Op vang hebben de feestdagen hetzelf de effect als vakantie. Ook dan foto Getty Images brengen mensen meer tijd met el kaar door en hoort het samenzijn leuk en ontspannen te zijn. Dat geeft spanning en frustratie. In de gezinnen waar het op zulke momenten misgaat, sluimeren al langer problemen, zoals schulden, werldoosheid of alcohol- en drugs gebruik, zegt Annemieke Goes van Movisie, een kennisinstituut voor sociale vraagstukken. Haar advies: betrek er rustige, be middelende familieleden bij zodra discussies uit de hand dreigen te lo pen. „Dat kan ook afleiding bie den." vrijdag 21 december 2012 o/ vliegreis transfers 1 hotelnacht Santos v 17 nachten cruise maaltijden aan boord Zie www.kras.nl/32962 15 cpm Prijzen zijn per pérspon tenzij anders vermeld, Prijzen zijn exclusief reserveringskosteri en Calamiteitènfonds. 19-daagse reis incl. 1 nacht Santos en zeecruise per MSC Magnifica ■P MSC Cruise-stunt! Deze compleet verzorgde 19-daagse reis boekt u alléén bij KRAS.NL voor de laagste prijzen van Nederland1 Het luxe MSC Magnifica* start haar cruise in swingend Brazilië, waarbij u kennis maakt met Santos, Buzios, Salvador en Recife. Vervolgens begint het schip aan haar transatlantische oversteek naar Lanzarote en de Spaanse steden Cadiz en La Coruna. Tot slot komen we via het Engelse Dover aan in Amsterdam! Deze reis gaat gegarandeerd door, dus boek snel voor de laatste plaatsen. V0L=V0L! Dag 1: vliegreis Amsterdam-Sao Paolo, transfer, hotelnacht Santos. Dag 2: transfer naar haven, inscheping, start cruise om 18.00 uur. Dag 3-4: het beeldschone schiereiland Buzios en een zeedag. Dag 5-6: het Braziliaanse Salvador de Bahia en Recifé. Dag 7-11: transatlantische oversteek naar Canarische Eilanden. Dag 12-14: Lanzarote, een zeedag en het Spaanse Cadiz. Dag 15-16: dag op zee en de fraaie havenstad La Coruna. Dag 17-18: op zee en Dover. U kunt optioneel naar Londen! Dag 19: aankomst in Amsterdam en ontscheping. MSC Magnifica*dit nieuwe schip (bj 2010) beschikt over o.a. restaurants, bars, zwembaden, een theater, casino en wellness. De service, maaltijden en het entertainment aan boord worden bijzonder hoog gewaardeerd. Binnenhut Buitenhut Balkonhut 27 Maart €1269 1369 v.a. 1769 Prijzen zijn per persoon o.b.v. een 2-persoonshut. waarom zou je meer betalen DEN HAAG - Een verzoek tot wra king van een rechter moet niet lan ger door rechters van dezelfde rechtbank worden beoordeeld, maar door een hogere rechter. On eigenlijk gebruik van de wrakings procedure - om een proces te ver tragen - moet met nieuwe maatre gelen worden tegengegaan. Dat zijn enkele uitkomsten van een on derzoek naar verbetering van de wrakingsprocedure, in opdracht van de Raad voor dé Rechtspraak, het-bestuursorgaan van de rechter lijke macht. De procedure is bedoeld om de on partijdigheid van een rechter te be oordelen. Bij een succesvolle wra king wordt de mogelijk vooringe nomen rechter vervangen. De laat ste jaren is het aantal wrakingsver- zoeken fors gestegen. In 2007 ging het om 248 verzoeken, in 2011 om 557, op 1,8 miljoen rechtszaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6