Discriminatie in de uitgestrekte polders 22 Sloeweg mag breder Inwoner Koewacht kan bouw huis wel vergeten Bericht over doodgebeten schaap zorgt voor discussie over gedrag hondenbaasjes almanak Lokroep Vanaf 1 januari volgend jaar mag er geen goedkope rode diesel meer ge bruikt worden. Ook in de polder niet. vrijdag 21 december 2012 door Raymond de Frel Het is in deze internetru- briek al vaker aangege ven; sommige afleve ringen vallen in de ca tegorie 'inkoppers'. Omdat het ge drag van reageerders op onze web site bij een aantal onderwerpen ontzettend voorspelbaar is. En dus keken we er niet van op dat u deze week helemaal los ging on der het bericht dat een hond in de polder bij Philippine een schaap had doodgebeten. De loslopende hond attaqueerde 't arme schaap, toen hij uit het zicht van zijn bazin was. Een toe vallige passant zag hoe hij het schaap doodbeet en maakte er als mogelijk bewijsmateriaal een foto van. Toen de hond een volgend schaap wilde aanvallen, wierp de passant een paaltje naar het beest. Daarop droop de hond af. De passant krijgt van meerdere reageerders op onze site een pluim. De hond komt er haast lo gischerwijs minder goed van af. Of beter gezegd, zijn bazinnetje krijgt het zwaar te verduren. Neem bijvoorbeeld 'Jan', die stelt dat dit voorval niet op zichzelf staat. „Kenmerkend gedrag van sommige hondeneigenaren. Hond los, zelf stevig doorstappen en vooral niet op- of omkijken. Dat scheelt binnen de bebouwde kom in ieder geval weer een poepzak- je. Wat je niet ziet, hoefje ook niet op te ruimen, toch? Maar mis schien ben ik wel te voorbarig met mijn conclusie en is me vrouw visueel gehandicapt en heeft ze eigenlijk een andere hond nodig. Een blindengeleide hond." 'Brabo' toont begrip voor de ba zin van de hond. „Een hondenei genaar moet altijd zijn hond in de gaten houden, en terug kunnen roepen in geval van nood, maar dit is vaak makkelijker gezegd dan gedaan 'Esther' waarschuwt de bazin. Zij spreekt uit eigen ervaring. „Deze hond blijft dit doen, kan eigenlijk niet meer loslopen in de buurt van schapen, heeft de smaak van bloed gehad en blijft daar op ge fixeerd. Mensen, let dus op je hond. Ik had ook zo'n hond." 'Niet leuk' grijpt het voorval aan om zijn of haar ongenoegen te ui ten over het gedrag van honden en hun baasjes in de Zeeuws-Vlaamse polders. „Nu gaat het over een schaap. Volgen de keer over een mens. Je staat doodsangsten uit als je op de fiets door de polder rijdt of een stuk gaat wandelen. Loslopende hon den met hun opgewonden baas jes, van wie alles maar kan en mag. Wat mij betreft aan de lijn met die handel. Ook een hond heeft sturing nodig. Aangifte doen bij de politie, want deze ei genaar gaat het vast niet leren." Aanlijnen is volgens 'Maja' ook niet altijd een oplossing. „Sommi ge eigenaren gebruiken een uit looplij n, waarmee ze 10 tot 20 me ter door kunnen lopen en hun hond niet meer in de gaten hou den. De hond kan zijn blaas legen tegen de coniferen van iemand an ders. En voordat de baas het in de gaten heeft, ledigt hij zijn darmen op de stoep of in de tuin van een ander. In bovenstaand geval was zo'n uitlooplijn nuttig geweest, maar in de bebouwde kom werkt het niet" Reageer ook op artikelen op de website van de PZC. Post uw bijdrage onderaan een bericht 'S-HEERENHOEK - Niets staat verbre ding van de Sloeweg op Zuid-Beve land meer in de weg. De Raad van State heeft deze week alle bezwa ren verworpen tegen verdubbeling van dé weg tussen de A58 bij Hein- kenszand en de weg naar de Wes- terscheldetunnel. De Sloeweg is momenteel - even als de Tractaatweg tussen Terneu- zen en Belgische grens - twee keer éénbaans. Vaak staan er opstoppin- Hoe het ooit begonnen is weet ze ei genlijk zelf niet, maar die Dreischor- se hoeft maar te f uiten en haar twee katten staan - waar ze ook vandaan moeten komen - binnen een paar tel len verwachtingsvol bij de voerbak. Horen ze het bekende fluitje dan wé ten ze dat er iets lekkers geserveerd wordt. Toen ze laatst moest overwer ken besloot haarvriend dat hij de katten wel even eten zou geven. Maar hoe hij ook floot, ze kwamen niet. De een keek vanaf de bank wat lodderig in de richting van het la waai, maar verroerde verder geen vin. Plots bedacht de man dat zijn- vriendin eigenlijk nooit echt zuiver foot en produceerde een uiterst vals en schril f uitje. De poezen stonden binnen twee tellen klaar. Bedrijven en boeren protes teren tegen het verdwijnen van rode diesel. Maar parti culieren zijn ook de klos. door Romain van Damme Het rekensommetje in de Zachariaspolder is snel gemaakt. Jaar lijks verstookt fan de Jong tussen de 4000 en 5000 liter huisbrandolie. Rode diesel. Vanaf 1 januari moet hij ruim veertig eurocent meer gaan betalen voor de brandstof. „Dat kost me dus al gauw 1600 tot 2000 euro per jaar meer. Voor politiek Den Haag zijn dat misschien geen grote bedragen, maar voor mij wel." De Jong woont al jaren op den bui ten. In de polder tussen IJzendijke, Schoondijke en Hoofdplaat. Prima wonen, al zijn er af en toe wel wat probleempjes. Met soms haperen de telefoonverbindingen onder an dere, maar de voordelen wegen nog altijd op tegen de nadelen. Al jaren ook verwarmt De Jong zijn huis met huisbrandolie die in een grote tank (3000 liter) is opge slagen. „Het huis is goed geïso leerd en ik heb nog niet zo lang ge leden geïnvesteerd in een nieuwe combiketel. Die ketel zorgt voor warm water en de verwarming. Al les is omgebouwd. Een kostbare aangelegenheid, want ik heb de 'Bedrijven maken wel wat lawaai, maar naar een enkeling luisteren ze niet.' beste combiketel aangeschaft die er is." Overschakelen op gas is vol gens De Jong niet echt een optie. Dat er volgens het oliehandelbe- drijf Van den Hemel uit Groede niet zoveel meer particulieren in de polders huisbrandolie gebrui ken, gaat er bij De Jong niet in. gen in de ochtend en aan het ein de van de middag, vooral voor de verkeerslichten bij 's-Heerenhoek. De Sloeweg wordt twee keer twee- baans. In 2014 wil de provincie be ginnen met de verbreding. De ge meente Borsele pleit voor halver wege 2013. De provincie moet nog vrij veel grond verwerven. Het zal daarvan afhangen of Borsele zijn zin kan krijgen, aldus gedeputeer de Kees van Beveren. Tip? redactie@pzc.nl De olietank wordt gevuld. Nu nog met goedkope, straks met dure olie. DEN HAAG - Koewachter M. Meer- tens mag zijn perceel in de drie hoek tussen Het Zand, Kruispad en Nieuwe Karnemelkstraat als schapenweitje gebruiken, een wo ning bouwen zit er niet in. In een uitspraak deelt de Raad van State de opvatting van de gemeen te Terneuzen dat Meertens geen recht heeft om een woning op het perceel te bouwen. De Raad meent dat het perceel terecht een agrarische bestemming zonder bouwmogelijkheden heeft gekre gen. Meertens vindt dat de ge meente met twee maten meet, om dat buren wel woningbouwmoge- lijkheden op open land kregen. De „Als je dichtbij een dorp woont, is er wel een aardgasleiding. Maar een beetje verder de polder in en de leiding ligt er niet meer. Een jaar of vijftien geleden is dat eens aan de orde geweest. Wie er een aardgasleiding wilde, maar uitein delijk is dat niet doorgegaan. Dat werd toch een dure grap. Er zijn nog genoeg mensen in de polders die aangewezen zijn op olie en die gaan straks allemaal méér betalen. Fors meer." Natuurlijk wil hij zijn stem laten horen, maar of het veel uithaalt, betwijfelt Jan de Jong. „De bedrij ven maken natuurlijk lawaai. Maar ik denk dat een enkeling uit de pol der weinig voor elkaar kan krijgen. Daar wordt ongetwijfeld amper naar geluisterd." Het is pure discriminatie, vindt de polderbewoner. „We worden voor het blok geplaatst. Vanaf 1 januari is er geen rode diesel meer te koop. Punt uit. Terwijl een paar ki lometer verderop in België nog wel rode diesel te koop is." De rode diesel is te vervuilend, zeg gen de tegenstanders. Maar ook dat maakt bij Jan de Jong weinig indruk. „De combiketel die ik aan geschaft heb, is een prachtig appa raat dat nauwelijks vervuilt. Na tuurlijk gaat er wat de lucht in. maar veel minder dan voorheen. De techniek staat niet stil. Maar dat mag allemaal niet baten. En luister, in België wordt nog heel veel huisbrandolie gebruikt. Alsof die vervuiling dan bij de grens stopt?" Even terug naar de discriminatie. „Want zo voelt het echt wel. Ik kan geen kant op. Als ik dit had ge weten, had ik die dure combiketel nooit aangeschaft. Nu zit ik er aan- vast. Het is puur een maategel om geld binnen te halen. Oké, maar geef ons in de polders dan wel een alternatief Nu kunnen we ge woon geen kant op." rprrr MU.U.UI.UIiW Raad van State stelt in een uit spraak vast dat één van de buren al sinds 2006 een bouwmogelijk- heid had en een andere buur mag bouwen omdat hij zijn agrarisch bedrijf opdoekt. Verder volgt Ter- neuzen het provinciale beleid dat de bouw van woningen op onbe bouwde percelen slechts bij hoge uitzondering toestaat. Meertens valt volgens de Raad van State niet onder die uitzondering. Meertens beweerde eerder dat het perceel te klein is om agrarisch te gebruiken. Bovendien ligt het pal tegen de be bouwde kom. De Raad vindt het perceel nog wel prima geschikt voor veehouderij of akkerbouw. KLASSENWERK Alle afleveringen van de rubriek Klas- senwerk zijn terug te vinden op www.pzc.nl/klassenwerk KELDERVOETBAL Het slechtste Zeeuwse voetbalteam komt uit Heinkenszand: Luctor'88 4. Zie www.pzc.nl/zeeuwsekelder STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66