Compensatie rode diesel in onderzoek Tractoren om van te smullen Laatste viering in Axel ZEEUWS-VLAANDEREN VRIJDAG 21 december 2012 21 Zelzategaat helemaal naar de knoppen 24 Staatssecretaris bekijkt welke gevolgen afschaffing heeft voor boeren en loonwerkers in Belgische grensgebieden door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Akkerbouwers en loonwerkers in Zeeuws-Vlaande- ren en andere grensgebieden met België krijgen mogelijk compensa tie voor de afschaffing van rode diesel per 1 januari. Staatssecretaris Frans Weekers (financiën) laat mo menteel onderzoeken welke gevol gen de maatregel heeft. Dit ge beurt op verzoek van de Tweede Kamer. Jan Maris, algemeen directeur van branche-organisatie Cumela, heeft in elk geval de hoop nog niet opge geven. „Loonwerkers in de Bel gische grensgebieden zien hun concurrentiepositie wel erg sterk verslechteren. Het ministerie van Financiën moet daar oog voor heb ben." Cumela heeft zelf voorstellen ge daan om de afschaffing van rode diesel te compenseren. Loonwer kers en boeren die op minder dan 25 kilometer van de grens wonen, zouden volledig gecompenseerd moeten worden. Wie op 25 tot 50 kilometer van de grens zit, zou de helft van de accijnzen terug moe ten krijgen. Staatssecretaris Weekers laat nu dus onderzoeken of zo'n compen satieregeling nodig is om loonwer kers en boeren in de Belgische grensstreken tegemoet te komen. Loonwerkers Marco Guiljam uit Hoek en Gerrit van Hal uit Eede weten het antwoord al. Ze wijzen erop dat er al jaren een verschil be stond in de brandstofprijs in Ne derland en België, van ongeveer twintig eurocent. Door het afschaf fen van de rode diesel loopt dit na 1 januari op tot vijftig eurocent, op een literprijs in Nederland van 1,20 euro. „In prijs kunnen we niet tegen de Belgen op", onderkent Guiljam. „We moeten ons onderscheiden door meer kwaliteit te bieden. Dat er minder gewasbeschadiging op treedt bijvoorbeeld. Gelukkig heb ben we veel trouwe klanten, maar wie voor de prijs gaat, zal wel snel ler voor een Belg kiezen." Van Hal verwacht dat ook. Hij heeft één voordeel. Zijn werk ligt voor zestig procent in België. Hij mag daar rode diesel blijven ge bruiken. Rode diesel staat overi gens ook in België ter discussie, maar het is niet bekend wanneer dit tot een besluit zal leiden. BIERVLIET - Tractoren van John Deere staan in gelid opgesteld bij landbouwmechanisatiebedrijfVer- vaet in Biervliet. Ze zien eruit als of ze nog nooit zijn gebruikt, maar schijn bedriegt. „Ze zijn allemaal afkomstig van klanten", vertelt Jo- lien Barbë. Zij is vertegenwoordig ster en specialiste satellietnavigatie bij Vervaet dat donderdag de eer ste open dag \^n 2012 hield. Van daag is de tweede open dag, van 10.00 tot 17.00 uur. Het is al druk donderdagochtend. „Omdat het regent", prijst Jolien zich gelukkig! Ze heeft nog een an dere reden om vrij optimistisch te zijn. De akkerbouw heeft een rede lijk goed jaar achter de rug. Dat sti muleert de investeringen, al zijn boeren nog voorzichtig. „Het jaar 2011 was niet best en dat moet wel verrekend worden met de resulta ten van dit jaar", weet de Vervaet- medewerkster. De machines van John Deere die zijn opgesteld, zullen menig akker bouwer wel het water in de mond doen lopen. Jolien vertelt bij één van de grotere tractoren dat die he lemaal gps-gestuurd is. Wie bang is voor computerapparatuur, heeft weinig te vrezen. Monteurs kun nen op afstand alles uitlezen, zo dat hulp snel kan worden gebo den. Leeftijd speelt geen rol, zegt Jolien. „Onze oudste klant met zo'n moderne tractor is 68 jaar. Je moet het vooral willen." »J2S25£S3:-eS£S35 AXEL - In de kerk van de Heilige Gregorius de Grote van Axel staat voor zondag 30 december de laat ste eucharistieviering op het pro gramma. De katholieke kerk is een van de zes godshuizen in de Elisabethpa- rochie (gemeente Terneuzen) die per 1 januari sluit. Het openhou den van alle kerken is niet meer rendabel. Emeritus pastoor W. Ver vaet en pastor Niek van Water schoot gaan 30 december vanaf 11.00 uur voor in de viering. Ver vaet was 25 jaar pastoor in de Axel- se kerk. Het thema van de viering is 'waar mensen zich thuisvoelen'. Vanaf 6 januari kunnen de Axelse katholieken terecht in de kerk in Zuiddorpe. Op 26 januari gaat de kerk in Axel nog een keer open in het kader van '800 jaar Axel'. Vervaet-medewerkster Jolien Barbé (midden) geeft uitleg op de eerste John Deere-showdag bij het landbouwmechanisatiebedrijf. foto Mark Neelemans Oudejaarstrekking 31 december öe'astlngvrW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 65