vergrootglas blijft Meer bezuinigen lijkt niet nodig 5 'Strengere regels rond giften' Redding orkest gaat ten koste van omroep cruisewinkel.nl REIZEN LASTMINUTE FRANKRIJK 25% KORTING vrijdag 21 december 2012 In het prille bestaan van Rutte II stond al twee keer de integriteit van een staats secretaris ter discussie. De samenleving schreeuwt om onkreukbare politici. door Niels Klaassen en Michel Reijns De Tweede Kamer sloot afgelopen nacht een be wogen jaar af. Wat be gon met onderhande lingen in het Catshuis over miljar denbezuinigingen, leidde via een in allerijl gesloten begrotingsak koord en verkiezingen tot een kabi netsformatie die met de ophef over de inkomensafhankelijke zorg premie en het aftreden van Co Ver daas aan het eind van het jaar een vervelend staartje kreeg. Het was al met al geen best jaar voor de politiek. Vijf verkiezingen in tien jaar tijd hebben het vertrou wen in 'Den Haag' sowieso geen goed gedaan. Affaires rond Co Ver daas en staatssecretaris Frans Wee kers, die de schijn van gesjoemel wekten, vergrootten de imagoscha de. Hoe zeer premier Mark Rutte het gisteren ook opnam voor Wee kers - 'die is brandschoon' - of be nadrukte dat Nederland 'fatsoenlij ke bestuurders' kent. Natuurlijk verschillen de redenen waarom Verdaas en Weekers on der vuur kwamen te liggen. De eer ste declareerde als gedeputeerde in Gelderland ritten die hij in werke lijkheid niet maakte. De tweede kreeg hulp met zijn verkiezings campagne van omstreden Lim burgse vrienden, waarbij onduide lijkheid ontstond of er tegenpresta ties zijn geleverd. Maar duidelijke overeenkomsten zijn er ook. Verdaas en Weekers hielden beide vol dat van kwade bedoelingen geen sprake is ge weest, hooguit van 'onhandig op treden'. Ook de verdediging was vergelijkbaar: Premier Rutte en PvdA-leider Diederik Samsom dachten dat de affaire rond de de claraties van Verdaas in de provin cie Gelderland was afgehandeld. En Weekers vond op zijn beurt dat 'de lucht' rond partijgenoot en ex-wethouder van Roermond Jos van Rey geklaard was. Zijn uitleg: de gemeenteraad heeft Van Rey na uitkomst van het integriteitsrap- port laten zitten, dus daarmee is de kous af. In de snelle hulp aan Van Rey binnen de Belasting dienst of diens sponsoring van een grote persoonlijke reclamezuil -Premier Mark Rutte gaat het hand boek voor nieuwe bewindsperso nen nog eens onder de loep ne men naar aanleiding van de discus sie rond staatssecretaris Frans Wee kers. Dat zegde de premier gisteren toe tijdens het Kamerdebat over de kwestie-Weekers. GroenLinks en D66 hamerden op aanpassing van het handboek, op dat de regels rond het aannemen van giften ook gaan gelden voor aanstaande bewindspersonen tij dens verkiezingscampagnes, en niet alleen voor ministers en staats secretarissen 'in functie'. In de Eer ste Kamer ligt ook al een voorstel voor de Wet financiering politieke partijen. Begin volgend jaar stemt de senaat hierover. Met die nieuwe wet worden partijen verplicht do naties boven de 4.500 euro open baar te maken. Bij bedragen vanaf 1.000 euro moet de gift geregis treerd worden, maar hoeft deze niet direct kenbaar gemaakt te wor den. Houdt men zich niet aan de re gels, dan volgt er een boete. Ook stichtingen gelieerd aan partijen moeten zich hieraan houden. zag Weekers dus geen probleem. Maar later concludeerden beide staatssecretarissen dat ze het beter anders hadden kunnen doen. Onhandig of niet, welbewust of naïef: beide gevallen wijzen in ie der geval op een gebrekkige anten ne over hoe zeer de samenleving (terecht of onterecht) anno 2012 hecht aan onkreukbare politici en bestuurders wier handelen boven elke verdenking verheven is. Politi ci en bestuurders van overheidsor ganisaties beslissen over publiek geld en hun optreden ligt, zeker in crisistijd, onder een vergrootglas. Dat is niet nieuw, het thema 'inte ger bestuur' is niet van gisteren. De afgelopen jaren zijn boeken, studies en codes uitgekomen, soms als reactie op een opspelen de integriteitaffaire. Regels zijn er dan ook genoeg. Toch biedt zelfs het volgen van die regels geen ga rantie op een smetteloze toekomst 'vrij van de schijn'. Nederland doet het in het alge meen goed in lijstjes van niet-cor- rupte landen. Wel bleek eerder dit jaar uit onderzoek dat ons land last heeft van 'achterstallig onder houd' bij de 'bewaking van de inte griteit', zoals het in kaart brengen van de financiering van politieke partijen en lobbyisten. Afgelopen jaar werd er acht keer onderzoek gedaan naar integriteitsschendin- gen door bestuurders en volksver- tegenwoordigers. Vijf politici stap ten op. Rutte erkende gisteren dat zijn ka binet een moeizame start kent, mede door.de affaires rond Ver daas en Weekers. CDA en Christenunie verzuchtten dat er nu nog steeds over de aanstelling van bewindspersonen wordt ge sproken. Het is uiteindelijk, zoals SoPlus-leider Henk Krol verwoord de, een kwestie van moraal: ben je in staat je te gedragen zoals past bij een publieke functie. Met de re cente affaires in gedachten consta teerde Krol een 'moreel tekort' in de politiek, dat niet zomaar met mooie woorden of een boetedoe ning valt weg te redeneren. door Francine Wildenberg DEN HAAG - Net als premier Rutte vindt nu ook minister Jeroen Dijs- selbloem van Financiën dat de 3,8 miljard euro die de veiling van het nieuwe mobiele 4G-netwerk heeft opgeleverd, extra bezuinigingen in 2013 kan voorkomen. Dat meldde Dijsselbloem gisteren in de Twee de Kamer. Omdat het Centraal Planbureau (CPB) deze week voorspelde dat Nederland in 2013 boven de Euro pese norm van 3 procent begro tingstekort uitkomt, wilde de op positie in de Kamer weten of de minister het komende jaar van plan is extra te bezuinigen. Maar de veiling van de concessies voor het mobiele netwerk (3,8 mil jard in plaats van de verwachte 470 miljoen) heeft de situatie ver anderd. De kans is groot dat door de meevaller - gisteren omgedoopt tot 'het kerstcadeau' - het 'begro tingstekort volgend jaar ruim on der de 3 procent uitkomt. Een norm waar WD en PvdA hoe dan ook aan vast willen houden. Toch sluit de minister extra bezui nigingen niet uit. „De Nederland- sche Bank voorspelde eerder een tekort van 3,5 procent, het CPB 3,3 procent en nu komt het kerstca deau. Kortom, het is te vroeg om nu de balans op te maken." Tegenvallers op andere plekken kunnen volgens de minister nog steeds voor problemen zorgen. Bo vendien is de meevaller inciden teel en biedt die geen soelaas voor 2014. Dijsselbloem zei erop te ver trouwen dat WD en PvdA er sa men uit gaan komen als extra be zuinigingen toch nodig blijken. PW en SP confronteerden Dijssel bloem gisteren met uitspraken die WD-fractieleider Halbe Zijlstra deed in Elsevier: 'nieuwe bezuini gingen zullen betekenen dat de ho gere inkomens weer meer zullen moeten bijdragen'. Daarbij haal den ze meermaals de woorden van CPB-directeur Coen Teulings aan, die stelt dat meer bezuinigen schadelijk is voor de economie. Dijsselbloem spreekt dat tegen. Volgens hem hangt dat helemaal af van de hoogte van de bezuini gingen en waarop wordt bezui nigd. Maar omdat het CPB pas in maart met een definitieve progno se komt, wil hij nu nog niets zeg gen over wel of niet snijden. Dijsselbloem noemde het moge lijk kapot bezuinigen van de eco nomie als 'retoriek'. PvdA-leider Diederik Samsom waarschuwde dit voorjaar - vanuit de oppositie - nog voor het schaden van de eco nomie als er hard wordt bezuinigd om aan de 3-procentsnorm te vol doen. DEN HAAG - Het plan van PvdA en WD om het Metropole Orkest (MO) te redden, gaat ten koste van de publieke omroepen en andere culturele activiteiten. Bovendien legt het een hypotheek op de be groting vanaf 2017. Dat zeiden staatssecretaris Sander Dekker en minister Jet Bussemaker van Cul tuur gisteren in de Tweede Kamer. Desondanks moeten ze de wens van de Tweede Kamer (exclusief PW) inwilligen om het 'unieke or kest door de combinatie van klas sieke en moderne muziek' in stand te houden. Op de mediabe groting (MO valt onder het Mu ziekcentrum van de Omroep, door Rutte I opgeheven) is al 9 miljoen gereserveerd om het orkest op ei gen benen te helpen staan. PvdA en WD halen de overige benodig de 7 miljoen half om half uit de media- en de cultuurbegroting. De mddiste cruises boekt u bij cruisewinkel.nl Ie n 1 cuwe koers in cruisen Incl. All Inclusive drankenpakket' va. €2.381,- Boek op cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 Weesperstraat 103 - Amsterdam Prijzen zijn vanaf, per persoon o.b.v 2 personen per hul en o.b.v. beschikbaarheid en wijzigingen. Inclusief alle belastingen en volpension.5 gralis excursies, door de redenj aan boord ingedeeld Jgj» (g) Los Angeles naar Singapore Los Angeles, San Francisco. Honolulu. Pago Pago, Suva. Auckland. Wellington, Sydney, Melbourne. Perth. Singapore Costa Deliziosa Vertrek: 3 februari Duur; 41 dagen Incl. vlucht, hotel excursies' RésidenceCassiopée 8 dagen o.b.v. logies 1-kamerappartement'ST3CS' Vertrek: diverse data in januari Reisnummer: EVFR0603 De genoemde prijs is een vanafprijs ó.b.v. 3-persoonsbezetting. Frankrijk - La Grande Plagne - Belle Plagne Verblijf direct aan de piste in een grandioos skigebied. De nette appartementen Résidence Cassiopée hebben een perfecte ligging middenin het gezellige dorp Belle Plagne, dichtbij winkels, (afhaal)restaurants, tegenover de Skiset skiverhuur en naast een wellnesscentrum! Ga voor meer informatie naar uw ANVR-reisbureau, bel 0900-8482 (0,15 pan.) of naar oad.nl/belleplagne oad.nl/belleplagne naar uw ANVR-reisbureau. /fS$) pa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5