AMBACHT De kunst van het timmeren vrijdag 21 december 2012 Ambachtslui over hun bijna vergeten beroepen. Deze week; dé timmerman door llze Rike HET VAK EN DE OPLEIDING Op het vmbo en bij technische oplei dingen is timmeren onderdeel van de - opleiding bouwkun de. Ambachtelijk timmeren beperkt zich vaak tot oplei dingen restauratie technieken en/of meubelmaken. Er is geen specifie ke vakfederatie voor timmerlieden. Ambachtelijke tim merlieden werken vaak bij restauratie aannemers, die wel zijn aangesloten bij de Vakgroep Res tauratie. Restaura tieaannemers ma ken ook vaak ge bruik van individue le vaklieden voor speciale projecten. JOHN VAN SCHIJNDEL Ambachtelijk timmerman Specialisatie: authentiek timmerwerk voor renovatie en restauratie Opleiding: lts, mts, van opa en zelfstudie Moet je zien wat ze vroe ger allemaal maakten." John van Schijndel, tim merman van beroep, bladert voorzichtig door een groot, vergeeld boek vol bouwtekeningen. „Een preekstoel, vol houtsnijwerk. Zelfs een compleet or gel. Een apothelcerskast, ook rijk ver sierd. Dit boek is gemaakt door een professor in de timmerkunde uit Frankrijk en dat zie je aan de stijl; het snijwerk is mooi, levendig en sierlijk. Hier in Nederland was het toen al wat 'houterig', grof gesneden. Engelse tim merkunst is weer anders, dat zit vooral constructief mooi in elkaar." Hij wil wel een kunstwerk uit het boek maken. „Ik weet niet of ik het kan. Technisch is het heel moeilijk. De tijd die ik er dan in wil steken om het zó te maken dat ik er tevreden over ben, kan ik niet eens inschatten." Toch maakt hij tijd om op kleine schaal kunstwerkjes te creëren. In een hoekje staat een ballustervaas - een sierlijk ge vormde knop als afronding van een trapleuning - die bijna klaar is. Om mensen te laten zien wat mogelijk is, hangen op een bord kleine snijwerken, onder meer een gezicht van een eng kijkend mannetje. „Dat is een grotesk. Deze bosgeest werd vroeger gebruikt op deuren om slechte geesten weg te jagen. Ornamenten hebben allemaal een specifieke betekenis, een eigen ver haal. En het heet dan wel een replica, maar ik heb er net zoveel werk aan ge had als de timmerman die 150 jaar gele den het origineel maakte." Van Schijndel deed lts een mts en ging in de leer bij zijn opa. „Het verschil tus sen school en het oude ambacht werd steeds groter. Wat ik op school leerde maken, had geen eeuwigheidswaarde. Ik wilde niet achter machines zo veel mogelijk produceren. Ik haalde veel meer voldoening uit een mooie con- structie, een pen-gatverbinding of een trap mooi verdrijven. Met opa keek ik naar timmerwerk aan gevels, daarvan krijg je echt een warm gevoel, als je ziet hoe prachtig dat is." Na jaren bij (kleine) aannemers begon hij in 2010 zijn Ambachtelijk Timmer- atelier. De werkstukken die hij maakt, variëren: wenteltrap in een oud Frans landhuis, houtsnijwerken voor een schouw, deuren, luiken en gevelorna menten voor monumenten, een com pleet interieur voor een café en een portaal met gotisch snijwerk. „Nu kan ik werken op de manier die mijn opa me leerde, de manier die ik in de oude boeken bestudeerde. Ik kan niet overal zulke uitgebreide bouwtekeningen van maken. Voor sommige zaken gebruik ik een machine, bijvoorbeeld voor pro fileringen. Veel. materialen zijn ook ver beterd: schroeven, spijkers, lijmen. Als je moderne materialen combineert met oude bevestigingsmethoden, blijft het gegarandeerd honderd jaar vastzit ten. Door allé kennis die ik uit de boe ken opdeed, besef ik dat alles al een keer is uitgevonden. Toch poog ik mijn eigen draai aan mijn werk te geven. Er zit altijd een stukje van mezelf in." Het werk van John van Schijndel varieert van houtsnijwerk voor een schouw, een wenteltrap in een oud Frans landhuis, deuren, luiken en gevelornamenten tot een compleet interieur voor een café. foto's Sandra Peerenboom H Meer informatie: www.vakgroeprestauratie.nl http://jlvanschijndel.tripod.com rff Reageren? wonen@depersdienst.nl AMBACHTELIJK TIMMERMAN Een ambachtelijk timmerman gebruikt, in tegenstelling tot de meeste andere timmer mannen, vooral oude technieken, die al eeuwen bepalend zijn voor vak en kwaliteit. Voor sommige werkzaamheden worden machines gebruikt, maar elk werkstuk is hand gemaakt, geen fabrieksproductie met computergestuurde machines. Bevestigingsme thoden zijn ook ambachtelijk, door de combinatie met moderne lijmen worden verbin dingen nog duurzamer. Het werk varieert van houten onderdelen van monumenten of andere panden (deuren, panelen, lambrisering, trappen) tot gedetailleerd houtsnijwerk voor bijvoorbeeld ornamenten. Een trap verdrijven, is het verdelen van'de treden van een gekromde trap volgens de looplijn, waardoor een regelmatige verdeling van de traptreden ontstaat. Vouwblinden zijn de luiken die aan de binnenkant van ramen zit ten. Vooral in historische panden zijn de vouwblinden en de profilering ervan op maat gemaakt. Oude technieken voor het maken van bijvoorbeeld rijkversierde preekstoe len, orgels of apothekerskasten zijn terug te vinden in historische boeken, geschreven door 'professoren in de timmerkunde' uit Frankrijk, Duitsland en Engeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49