11 Investeer in design wonen 17 Buitenmensen met twéé tweede huisjes vrijdag 21 december 2012 YOU MADE !T A Glaskunstenares Carina Riezebos had al heel lang een droom: een eigen kristalservies ontwerpen. Maar daar heb je wel een zak geld voor no dig. Minstens 10.000 euro. Dat had ze niet, dus verzon de ontwerpster een list: crowdfimding, een steeds populairder wordende financie ringsmethode. Het principe daarvan is dat de crowd, oftewel de menigte, inves teert in een plan van een onderne mer. „Het gaat dan niet om grote bedragen, maar juist om een klein bedrag dat je kunt missen. Ieder een beetje, samen een boel, is mijn idee", vertelt Riezebos. Via haar eigen kring van vrienden, kennissen en klanten probeerde ze het bedrag bij elkaar te krijgen. In ruil voor een gift, van minimaal 50 euro, krijgen de donateurs of mini-investeerders een of meerde re glazen uit het nieuwe servies, vergezeld van een fles wijn of champagne. Riezebos haalde de ondergrens van 5000 euro en ging al naar Duitsland om de eerste stappen voor haar nieuwe mondgeblazen, kristallen glazen te zetten. Voor de kerstdagen wil ze het klaar heb ben. „Crowdfimding heeft mij niet alleen budget opgeleverd, maar ook veel betrokkenheid, van men sen die mijn werk mooi vinden." Zo zijn er nog veel meer mensen bezig. Bezuinigingen en een stag nerende markt geven crowdfim ding een enorme impuls. Vooral in de creatieve sector, waarin veel wordt bezuinigd. Jaap Burgstra schreef een handboek over crowd fimding in de creatieve industrie. Volgens Burgstra is de creatieve sector opvallend succesvol met dat fenomeen: „In de eerste helft van 2012 is ruim 3 miljoen euro opge haald met crowdfimding, waarvan maar liefst 1,2 miljoen voor creatie ve projecten. Het bedrag lag de eer ste helft van 2012 rond 15.000 euro per project." Volgens Burgstra is het een slim me manier om geld te genereren én een handige methode om weer aansluiting te krijgen met de markt. De consument bepaalt im mers zelf of hij in het idee wil in vesteren. Dit voorkomt een hoop onnodige en dure pogingen om iets aan de man te brengen. Er zijn ook andersoortige projec ten waarbij crowdfimding wordt gebruikt om geld te genereren. Zo wilde Joost Pastoor, een jonge kan kerpatiënt en kunstenaar, de pla- INVESTEER ZELF Crowdfunding groeit in Nederland. In de eerste helft van 2012 werd op die manier 3 miljoen euro opge haald. Soms krijg je er iets voor terug, zoals (korting op) een pro duct of je ontvangt de investering terug mét rente. Als het doelbedrag niet wordt gehaald, krijg je de investering so wieso retour. Uiteraard loop je het risico dat de onderne mer zijn doelen ook na het halen van het benodigde geld niet haalt, maar dat is het risico dat je loopt bij het investeren in jon ge ondernemers. ten uit systeemplafonds in zieken huizen voorzien van schilderijen. En een stel jonge Amsterdamse on dernemers verzamelde via crowd funding 15.000 euro om een koffie bar annex designwinkel te begin nen. Maar niet alle plannen halen hun doel. Zo scharrelde Pastoor tot nu toe maar 2 procent van het benodigde budget van 25.000 euro bijeen. In het buitenland zoeken vooral jonge designers al langer hun toe vlucht tot crowdfimding. In deze tijd is het lastig voet aan de grond te krijgen bij designmerken; voor jezelf beginnen, zit er ook niet al tijd in. Crowdfunding geeft flexibi liteit; hierdoor ontdekken deze de signers of hun ontwerp een succes gaat worden én genereren ze bud get en aandacht voor de ontwikke ling en productie. Dat was te zien in Londen tijdens het London Design Festival. De jonge Engelse ontwerper David Irwin presenteerde er zijn eigen merk, genaamd Juniper Design. Zijn stoelen Cross Side en The Al- vin zijn al in productie. Tijdens de designweek in Londen vroeg hij aandacht voor zijn M-lamp. Hij won met zijn draadloze, op een mijnlamp gebaseerde bureaulamp al een prijs voor het beste interi eurproduct. Irwin: „Voor de pro ductie hebben we behoorlijk wat mallen nodig en dat geld hebben we nog niet." Kickstarter, de bekendste site voor crowdfimding, biedt uitkomst. Wie de lamp mooi vindt, kan hem voor 160 dollar bestellen. Met het geld dat Irwin hiermee ver dient, financiert hij de productie. Benieuwd naar projecten? De websites www.oneplanet- crowd.nl, www.crowdabout- now.com en www.faveoly.com geven een overzicht van lopende (design-)initiatieven. Internationale designprojecten waarin geïnvesteerd kan worden op: www.wefund.com. Bekendste site voor crowdfun ding is www.kickstarter.com. Sinds de oprichting in 2009 in vesteerden via de site meer dan 2,5 miljoen mensen in 30.000 creatieve projecten. Op www.tinylightbulbs.com zijn via crowdfunding tot stand gekomen producten te koop. iw Reageren? wonen@depersdfenst.nl Niet eik tweede huisje staat in mondain Monte Carlo of in ongerept Varmiand. f77 De meeste staan in eigen tuin. door Jan van Mullem Twéé tweede huisjes; hebben jullie zo weinig ruimte in jullie 'eerste huis'? Henri van Nuland: „Nee hoor, dat is het niet. Wij hou den van het buitenleven, hebben dat contact met bui ten nodig. Ons 'eerste tweede huisje' is eigenlijk geen echt huisje, maar een overkapping. Er was een hoek in de tuin, begrensd door schansmuren.-Daar hebben we zeven jaar geleden een overkapping op laten bouwen, met een lichtkoepel erin. Aanvankelijk was het aan de voorzijde gewoon open. Totdat, vorig jaar, het plan rees onze ouders voor Kerstmis uit te nodigen en we daar buiten wilden gaan eten. Tja, dan wil je er toch warmpjes bij zitten. Toen hebben we de afsluiting van tentdoek op maat laten maken. Ideaal!" Foto links: De M-lamp van Juniper Design kan dankzij crowdfunding worden verkocht. Foto boven: Glaskunstenares Carina Riezebos financierde haar Reageren en aanmelden? kirstalservies via crowdfunding. foto's PR wonen@depersdienst.nl Henri en Hetty van Nuland hebben een over kapping én een sauna in de tuin. foto's HvN Een buitensauna?? „Ja, een barrelsauna. Die hebben we vorig jaar op vakantie in Zweden ontdekt en direct besteld. Hetty en ik zitten er graag samen in, beiden een bank. De sauna is voor ons het ultieme relaxen na een werk dag: meerdere sessies op een avond, tussendoor in ons huisje een boek lezen of muziek luisteren. Héérlijk!" NAMEN Henri (56) en Hetty van Nuland (55) BEROEP hij: ambulanceverpleegkundige, zij: kinderverpleegkundige WOONPLAATS Erp TWEEDE HUISJE overkapping sinds 2005, barrelsauna sinds 2011 FUNCTIE relaxen Het interieur doet Scan dinavisch aan, zei je. „Wij zijn gek op Scan dinavië, gaan daar de laatste jaren steevast heen op vakantie. Ook komend jaar, gaan we met een groepje vrien den kanoën. Acht da gen lang, met een tent en eten in de boot, he lemaal op onszelf aan gewezen. In ons huisje hangen meerdere sou venirs, aandenkens aan onze vakanties. Zoals een dolkmes van de Sa- mi, een nomadenvolk. Op een paneel op de binnendeur richting buitensauna hangt de schedel van een ren dier. Die bestond uit een heleboel stukjes, waarvan ik weer een geheel heb gemaakt." Wat een goed idee; een hoek in de tuin overkappen. Dan heb je voor relatief weinig geld een tuinhuisje en werk je meteen een vaak lelijke of niet-functionele hoek weg! „Inderdaad. Wij hebben de overkapping laten bou wen, dat kostte zo'n 4000 euro. De wand van tentdoek was 600 euro, maar dat kan beide ongetwijfeld goedko per. Voor de inrichting hebben we ook het een en ander gekocht. Bijvoorbeeld een open haard, waarmee we het 's winters lekker warm kunnen stoken, een eenpitsgasstel, een tafel met stoelen en een ste reosetje."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47