Decembertuin a Houtklover vrijdag 21 december 2012 Eikenbladhortensia. De laatste week van het jaar is misschien wel het dieptepunt van de tuin. Gelukkig zijn de da gen kort, zodat we niet te lang tegen die afgestorven rommel aankijken. Ja, ik weet het: ook afgestorven planten zijn mooi, dat heb ben tuinontwerpers er wel ingehamerd. Winter- klaar maken? Dat doen ze alleen nog met de tuin van Huize Avondzon; daar geloven ze niet zo in de schoonheid van de dood. Maar wij, actieve tuiniers, laten onze afgestorven planten tot het voorjaar staan en genieten van het berijpte wintersilhouet. Ik heb weinig plezier van de winter in de tuin. Om te begin nen zijn de wintersilhouetten van mijn planten slechts een enkele keer berijpt. Ten tweede zie ik met geen mogelijk heid de schoonheid van afgestorven hostablad. Mij doet het vooral denken aan schimmelend ondergoed. Valt er dan niets te beleven in de decembertuin? Jawel! Vanuit de war me huiskamer kun je je vermaken met vogels die druk zijn met het slopen van een opgehangen pindasnoer. Ik kan uren bezig zijn met het determineren van vo- gels. Is het een matkop of een glanskop daar aan de pindaslinger? Ik zal het nooit weten. Als de plaatjes in het boek al niet van elkaar te onderscheiden zijn, hoe kan ik de waarheid dan achterhalen? Ook vogels die op de grond scharrelen, zorgen voor f identificatieproblemen. Een roodborst en heggen- mus herken ik wel. Maar die vink die tussen het blad scharrelt, is dat wel.een gewone vink? Is het geen keep of een kneu? Leuk hoor, op tv een con dor laten vliegen met een camera op zijn rug, maar in mijn eigen tuin' heb ik er weinig aan. Ze kunnen beter een camera aan een voederplank monteren dan aan een vogelrug. Ik vind dat trouwens gren zen aan mishandeling. En voor onze lol, niet eens voor de wetenschap. Waar blijft de Partij voor de Dieren als je die nodig hebt? Om toch een positieve wending te kiezen: er zijn in de tuin altijd planten die zich aan de algehele malaise onttrekken. Neem Hydrangea quercifolia, de eikenbladhortensia. Nou, de eik mocht willen dat hij zulk blad had. Het blad van de eikenbladhortensia doet wat vorm betreft aan dat van die eik denken, maar daar houdt de overeenkomst wel op. De ze hortensia heeft forse, dikke bladeren, die qua structuur aan een quilt doen denken; ze lijken uit piepkleine kussen tjes te bestaan. Daarnaast zijn ze ook nog beschaafd be haard en aan de onderkant met grijs vilt bekleed. Hët aardigste van de eikenbladhortensia is dat hij in de herfst hardnekkig weigert zijn blad te laten vallen. Het neemt wel vlammende kleuren aan, maar zelfs met kerst zit de struik nog aardig in zijn blad. Een baaierd van rood en oranje; dat is wel even wat anders dan een berijpt wintersil houet Uiteindelijk verliest de eikenbladhortensia de strijd en laat hij zijn blad vallen. Maar dan is het al bijna lente. Je kunt elk jaar een kuub laten bezorgen, lekker makkelijk. Of el ke zaterdag zo'n duur kant-en klaar netzakje halen bij de Wei koop. Maar de echte diehards on der ons kloven natuurlijk zelf hun openhaardhout. Bij voor keur met een scherpe, prettig in de hand liggende kloofbijl. Een handig hulpmiddel bij het houtkloven lijkt deze aanmaak- houtklover, genaamd Stikkan. Volgens Van Zanten Rentmeeste- rij, importeur voor de Benelux van deze Stikkan, helpt dit van oorsprong Scandinavische ge reedschap bij het snel en veilig kloven van (aanmaak)hout. Bij voorbeeld voor de open haard, de vuurkorf of de houtkachel. De stikkan is gemaakt van giet ijzer en staal en moet stevig opge hangen worden. Prijs: 149 euro (exclusief verzendkosten). ■P| www.stikkan.com www.vanzantenrentmeesterij.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46