Kamer eist uitleg over risico's kazerne 3 Mensen met grote ego's en lange tenen 'Bestuur kon problemen kennelijk niet oplossen' Officiële herdenking watersnood commentaar Vreemde ogen vrijdag 21 december 2012 Al sinds de fusie van de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen botert het niet in de groep cardiologen. foto Lex de Meester Conflicten tussen (medisch) specialisten komen met eni ge regelmaat voor en zijn dan ook nogal eens onderwerp van onderzoek en studie. Deze zo mer nog merkte bestuursvoorzit ter Elmer Mulder van het VUmc in Amsterdam op dat in een acade mische setting vaak veel mensen met talent werken, maar ook vaak met een groot ego. Peter Lens en Gerrit van der Wal, beiden inspecteur voor de gezond heidszorg, hebben onderzoek ver richt naar disfunctionerende spe cialisten. Hun conclusie: „Veel art sen hebben lange tenen en grote ego's." Lens: „Uit ons onderzoek is geble ken dat vijf procent van de specia listen op een of andere manier dis functioneert; door ziekte, versla ving, onkunde, maar het vaakst door een gebrek aan communica tieve vaardigheid. Het is opvallend dat ongelukken vaak aan het licht komen op afdelingen waar moeilij ke ingrepen worden gedaan." Ook de hiërarchie speelt een rol zegt Lens: „Als de Raad van Be stuur al op de hoogte is - geen van zelfsprekendheid - en de arts aan spreekt, is de professionele autono mie een barrière. „Laat mij maar opereren en bemoei jij je met het management", is dan de reactie. Psychiater Bert Busard is na een slepend conflict vertrokken bij de Isala klinieken in Zwolle. „Ook hij komt tot de conclusie dat in con flicten tussen medische specialis ten ego's vaak een rol spelen." Zijn ervaring: „Men was er te druk voor. Jammer want juist door el kaar te zien en te spreken, leren mensen elkaar echt kennen." De ondertoezichtstelling van de afdeling cardiolo gie valt niet alleen de spe cialisten van het ADRZ te verwij ten, maar ook de Raad van Be stuur van het ziekenhuis. Dat vindt Jan van O verveld van belan genvereniging Hartpatiënten Ne derland. „Vaak is er al veel ge beurd, voordat de NWC ingrijpt. De raad van bestuur moet al veel eerder signalen hebben gekregen. Kennelijk zijn zij niet in staat ge weest om de problemen op te los sen." Van O ver veld maakt zich gro te zorgen over de kwaliteit van de zorg in het ADRZ. „Patiënten moe ten kunnen vertrouwen op een zie kenhuis en zich veilig voelen. Dit zorgt voor grote onrust bij men sen. Je zult volgende week maar naar de cardioloog moeten in het ADRZ, of vanavond met pijn op de borst naar de spoedeisende hulp moeten. Iedereen zoekt de beste behandeling en die kan op dit moment niet geleverd worden bij het ADRZ." Sinds een patiënt vorige maand aangifte deed tegen specialisten van het Ruwaard van Putten Zie kenhuis in Spijkenisse krijgt Hart patiënten Nederland meer klach ten binnen. Ook uit Zeeland. Slecht samenwerken tussen cardio logen komt vaker voor, weet Van Overveld. „Het gaat om specialis ten met bepaalde ego's. Als zij niet goed communiceren, kan dat voor- desastreuze fouten zorgen." Van Overveld roept Zeeuwse hart patiënten op om hun klachterf te melden bij het meldpunt van Hart patiënten Nederland. Bel naar 0475-317272 of kijk op de website www.hartpatiënten.nl. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Tweede Kamer eist opheldering van minister Jeanine Hennis-Plasschaert (Defensie) over de financiële risico's die kle ven aan de bouw van een nieuwe marinierskazerne in Zeeland. De Kamer neemt geen genoegen met de reactie die de minister dins dag al gaf op de brief van de Alge mene Rekenkamer. Die reactie is 'te beknopt'. Ze wil dat de minis ter uitgebreid ingaat op de conclu sie dat verplaatsing van de kazerne van Doorn naar Vlissingen 'finan- cieel risicovol is'. De Kamer is duidelijk geschrokken van de brief van de Rekenkamer. Ze. wil dat het Bureau Onderzoek en Rijksuitgaven (BOR) beoor deelt of de totale bezuiniging op vastgoed Defensie wordt gehaald. Bovendien wil de Kamer dat de verplaatsing van de marinierska zerne nog eens specifiek onder de loep wordt genomen. Dat gebeur de eerder al in april. Het verzoek om extra onderzoek kwam van D66-Kamerlid Wassila Hachchi. Ze kreeg steun van PvdA, WD, CDA en PW. Het kabinet mag van de Kamer geen onomkeerbare stappen ne men als het gaat om de verplaat sing van de marinierskazerne. Dat zal ook minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) te verstaan worden gegeven. Opstelten schreef de Kamer vorige week vrijdag dat de marinierskazerne een compen satie is voor het verlies aan Zeeuw se banen bij politie en justitie. „Ik heb het idee dat.dit dossier een an dere wending gaat krijgen door de conclusies van de Algemene Re kenkamer",- zei Angelien Eijsink (PvdA). Doordat de Kamer nu extra onder zoek laat doen, wordt het debat over het vastgoed van defensie uit gesteld naar begin februari. Morgen DICKENS-SFEER bij 'de Schapekop' Zaterdag en zondag 10.00 - 18.00 uur Kerkstraat 3 - Veere Tel. 0118-501 416 Het is even schrikken: de cardiologen van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis hebben extern toezicht nodig om hun werk op orde te krij gen. Hun onderlinge verhoudin gen zijn ondermaats. Dat is al lange tijd het geval. De cardiolo gen tobben sinds de fusie tus sen de ziekenhuizen in Goes en in Vlissingen met hun commu nicatie. De leiding van het ADRZ was niet bij machte dit eerder te corrigeren. In het bedrijfsleven zijn lange naweeën van een fusie een be kend fenomeen. Maar de proble men bij het ADRZ zijn bijzon der omdat het daar om gezond heid gaat, vaak zelfs om leven of dood. Patiënten mogen ver wachten dat de ernst van het werk de cardiologen hoe dan ook tot een goede samenwer king aanzet. Bij het ADRZ pakt dat echter anders uit. Ook de hartbewaking is er niet opti maal. Daarom is het heel goed dat vreemde ogen eens een tijd je meekijken. Zij moeten snel verbeteringen afdwingen. OUWERKERK - De herdenking van de watersnoodramp, vrijdag fe bruari, wordt aangegrepen om stil te staan bij een aantal activiteiten. De provincie Zeeland, de gemeen te Schouwen-Duiveland en het Watersnoodmuseum in Ouwer- kerk organiseren de centrale her denking van de watersnoodramp van 1953 hi Ouwerkerk. Rond februari zijn verder de af sluiting van het Jaar van het Wa ter, het eindcongres van het inter nationaal project Flood Aware en de opening van het vierde caisson in het Watersnoodmuseum. In caisson 3 is een permanente expo sitie van het project Flood Aware gerealiseerd, met onder meer een overstromingssimulator. Verstan dig leven met water staat hierbij centraal. Op donderdag 31 januari is het congres van Flood Aware in Middelburg. Op zaterdag 2 februa ri wordt een publieksdag georgani seerd in en om het Watersnood museum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3