Tour de France a la Voile moet internationaal karakter krijgen M 9 32J sport De Vroone is niet uit beeld Challenger Zeeland organiseert ook internationaal rolstoeltennistoernooi WIJ WENSEN U FIJNE FEESTDAGEN EN EEN GELUKKIG 2013 vrijdag 21 december 2012 door Joop van den Oudenhoven KAPELLE - Dit seizoen hoeft De Vroone in Kapelle niet te rekenen op een aansprekend biljarttoer- nooi, maar voor de toekomst blijft de accommodatie in beeld voor grote evenementen. „Het is een heel mooie accommodatie", stelt Santos Chocron, voorzitter van de sectie driebanden bij de biljart bond KNBB. „Daarover willen we in de toekomst graag kunnen be schikken, maar niet meer dit jaar." Tussen De Vroone en de KNBB ontstond er ruis op de lijn toen te kennen werd gegeven dat zowel de masters als de play-offs aan Ka pelle voorbijgaat. „Vervelend von den we de communicatiestoornis sen van weerszijden zeker", zegt Chocron. „Dat zal in de toekomst zorgvuldiger moeten. Maar van een vertrouwensbreuk met De Vroone is geen sprake omdat De Vroone geen partij voor ons is. Wij doen zaken met de organisato ren, in dit geval de stichting BIZ (Biljarten In Zeeland)." Het probleem werd mede veroor zaakt door de verwevenheid van De Vroone en BIZ. Beide partijen hebben hieraan met onmiddellijke ingang iets gedaan door de stich ting los te koppelen en een volle dig zelfstandige basis te geven. José Rijsbergen van De Vroone: „Ik was doodziek van het bericht, maar heb door deze uiüeg weer een goed gevoel gekregen. We heb ben een scheiding aangebracht zo dat dergelijke misverstanden in de toekomst uitgesloten zijn." De play-offs krijgen dit seizoen weer de vorm van vroeger jaren. De kampioen wordt niet meer be paald in één weekeinde op één lo catie, maar door middel van een uit- en thuiswedstrijd. Dat is een wens van de teams. De toemooi- vorm was in het leven geroepen om zendtijd bij de NOS te krijgen, maar daar kwam weinig van te recht. Het kostte de teams extra geld en ze misten inkomsten van het publiek in eigen zaal. Tijdens de Tour de France a la Voile worden negen zeeraces gevaren. Daarnaast zijn er nog 31 plaatselijke etappes onder de wal. door René van Stee et de komst van de Tour de France a la Voile beleeft Breskens begin juli volgend jaar geen primeur. De West Zeeuws-Vlaamse kustplaats was in 1988 ook al eens gastheer van de zeilvariant van- de Tour per fiets. „De impact was toentertijd best groot", vertelt Roy van Aller daar over. „Er stonden massa's mensen op de kades om het spektakel gade te slaan. De status van dé wed strijd is hoger dan vroeger. Niet al leen qua niveau, maar zeker ook op het gebied van publiciteit. Of om in voetbaltermen te spreken: Zoals de America's Cup wordt be schouwd als de Champions Lea gue van het zeezeilen, valt de Tour de France a la Voile te vergelijken met de betere teams uit de Europa League." Zeilfanaat en Bressiaander Van Al ler, oud-officier op de grote vaart, staat in zeezeilkringen alom be kend als wedstrijdleider, waaron der tijdens Breskens Sailing en de Deltaweek. Net als de provincie Zeeland en de gemeente Sluis zal de plaatselijke watersportvereni ging participeren in het geheel. De eerste contacten met de Amaury Sport Organisation (ASO), onder meer bekend als organisator van de Tour de France, de Dakar Rally en de marathon van Parijs, kwa men in mei tot stand. Van Aller: „De ASO staat nu voor het tweede jaar aan het roer. Hun streven is om de wedstrijd een blij vend internationaal karakter te ge ven met grensoverschrijdende etappes. Mede dankzij Breskens Sailing hebben wij een goede repu tatie opgebouwd. Het is dus niet zo heel gek dat ze bij ons terecht kwamen. Ook op commercieel vlak wil de ASO stappen zetten." De Tour de France a la Voile be staat tussen 28 juni en 28 juli 2013 uit negen zeeraces (in totaal 1200 zeemijlen over de Noordzee, de At lantische Oceaan en de Middel landse Zee) en 31 plaatselijke etap pes onder de wal. De wedstrijd be- - gint in Duinkerke en finisht in Marseille. Zo'n twintig zeilboten met zowel profs als amateurs uit diverse lan den varen-mee. De Franse inbreng is het grootst. De kans dat een Ne derlands team meedoet is gering. Voordien was een team van de Technische Universiteit in Delft deelnemer, maar die ploeg heeft moeten afhaken vanwege de beëin diging van de sponsoring. Wellicht slaagt het Dutch Ocean Racing Team er nog in om een boot aan de start te krijgen. Vanuit Dieppe doet het 'peloton' op 1 juli Breskens aan. Een dag la ter volgt een plaatselijke etappe. Van Aller denkt daarbij aan"een rondje Hooge Platen of een race richting Cadzand. „Dat laatste zou heel aardig zijn voor strandgan- gers", aldus Van Aller, die richting de wedstrijdleiding een belangrij ke adviserende rol zal vervullen. „Dankzij de drukke beroepsvaart, de invloeden van eb en vloed en de stroming is de Westerschelde een behoorlijk ingewikkeld vaar water. Een advies hier en daar is dan geen overbodige luxe. Dat geldt ook ten aanzien van de com municatie met de verkeersleiding en advies over de wedstrijdbanen tijdens de etappe onder de wal." Aangezien de promotie van watersport en strandsporten alsmede wielrennen speerpun ten vormen van het sport- en re- creatiebeleid in Zeeland was een provinciale subsidie snel geregeld. Die bedraagt zo'n honderddui zend euro. De gemeente Sluis en Watersportvereniging Breskens stellen voornamelijk faciliteiten be schikbaar, waaronder ligplaatsen, internet, parkeerruimte en de ener gievoorziening. „Het is ook de be doeling om op de kaaien in Bres kens grote televisieschermen te Deelnemers varen met zeilboot van type M34 O De deelnemers aan de Tour de France a la Voile varen met een zeil boot van het type M34. Een 34-voeter (10,34 meter) van 2600 kilogram en een kiel van 2,5 me ter, waardoor het schip over veel stabiliteit en een hoog zeilvoe- rend vermogen beschikt. 9 Het voorzeil heeft een oppervlakte van 29 vierkante meter, het groot zeil is 42 vierkante m_eter groot en de spinnaker 130 vierkante me ter. De M34 haalt gemakkelijk een snelheid van dertien knopen (zo'n 24 kilometer per uur). Vorig jaar won de Franse schipper Fabien Henry de Tour de France a la Voile. Roy van Aller plaatsen waarop de toeschouwers de lokale race goed kunnen vol gen", legt Van Aller uit. Burgemeester Jacques Suurmond ziet de komst van de Tour de Fran- i ce a la Voile bij uitstek als promo- is;; tiemiddel voor Zeeland. „En dan in het bijzonder Breskens als één van dé watersportcentra in de streek. Ik denk daarbij aan de tele- visiecoverage zoals bij de reguliere Tour de France, waarin dorpjes en steden voluit in beeld verschij nen", verklaart Suurmond. Er komt ook een heuse Tour- en reclamekaravaan richting Bres kens. Van Aller: „Denk daarbij aan het Village Départ zoals in de 'ech te' Tour en aan trailers met reserve materialen. En daar blijft het niet bij, want doordat de deelnemers met Spartaans uitgeruste zeilboten varen, is er tussendoor ook slaap- ruimte op de wal noodzakelijk." Een hoogstandje tijdens de race is de verplaatsing van de schepen over land van Saint Gilles Croix de door Len Wolters MIDDELBURG - Het Challenger Zee land gaat komende zomer buiten een mannen- en een vrouwenten nistoernooi ook een rolstoeltennis- toemooi organiseren. Dit is het eerste internationale rolstoeltennis toernooi in Zeeland. „Wij stellen ons altijd ten doel om maatschap pelijk betrokken te zijn", vertelde toernooidirecteur Sander van Bu ren donderdag in Middelburg. „We proberen iedereen een kans te bieden in het tenniscircuït. Rol- stoeltennis past daar uitstekend bij. Ook gaan we ouderen uit hun isolement halen. Wij zorgen er voor dat deze mensen opgehaald worden en een dag op het toer nooi kunnen rondlopen." Op het eerste oog is de uitbreiding opvallend na het faillissement van hoofdsponsor Thermphos. Van Duren heeft zich echter geen mo ment onzeker gevoeld. „Onze ove rige sponsoren staan garant voor de extra kosten. Dat hadden we op voorhand al afgesproken. Wel ho pen we op korte termijn een hoofdsponsor te vinden." Momen teel is Van Buren in gesprek met twee gegadigden. Hij wilde geen namen noemen. Net als voorgaande jaren probeert technisch toernooidirecteur Mar- tijn van Haasteren weer een aantal grote namen naar het toernooi ha len. „Bij de mannen hoop ik on der anderen op Matwé Middel koop (de winnaar van vorig jaar), Thomas Schoorel en Jesse Huta Ga- lung. Mocht ik de kans krijgen om Thiemo de Bakker naar Middel burg te halen, dan ga ik dat zeker doen. Bij de vrouwen hoop ik op de Zeeuwse toppers en die gaan waarschijnlijk ook komen." Hier mee doelt Van Haasteren op Ange- lique van der Meet uit 's-Heer Abskerke en Lesley Kerkhove uit Zierikzee. Mochten Arantxa Rus, Kiki Bertens en Kirsten Flipkens (de winnares van vorig jaar) de tweede ronde van Wimbledon niet halen, dan zal Van Haasteren ook deze speelsters proberen te strikken. Vorig jaar kwamen er weinig toe schouwers op het evenement af „Dat kwam door het slechte weer", vertelde Van Buren. „Slech ter weer dan vorig jaar kan niet, dus we verwachten meer publiek." Challenger Zeeland wacht alleen nog op een subsidietoekenning van de provincie om het toernooi definitief door te kunnen laten gaan. „Daar verwacht ik geen pro blemen van", zei Van Buren. Het toernooi zal van 28 juni tot 8 juli plaatsvinden in Middelburg. Openingstijden rond de feestdagen: 24 t/m 26 december J gesloten 27 t/m 29 december I 09.00 - 17.30 uur 31 december en 1 januari I gesloten 2 t/m 5 januari I 09.00 -17.30 uur www.raabkarcher.nl raab karcher Raab Karcher Middelburg Waldammeweg 2 4338 PJ Tel. 0118- 625 055

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 32