31 10 Everaert vreest verschraling sport vrijdag 21 december 2012 Ajax wint tiende uitduel op rij in KNVB-beker, een record. Dat stond op naam van Go Ahead Eagles (negen keer tussen 2001 en 2006). 'We hadden van tevoren tegen elkaar gezegd dat het wel eens minder om voetbal zou kunnen gaan en meer om strijd.' Siem de Jong, 'aanvoerder van Ajax door Rik Spekenbrink NIJMEGEN - Het is alweer een paar weken geleden dat sportkoepel NOCNSF bekendmaakte hoe ze 26,5 miljoen aan topsportgelden de komende jaren wil verdelen. Over de uitkomst is, zacht gezegd, lang niet iedereen te spreken. Ook niet nu de boodschap een beetje heeft kunnen landen. Michel Ever aert, directeur van volleybalbond Nevobo, vindt dat er door NOCNSF veel te veel is gekeken naar het criterium 'medaillekan sen'. „Terwijl dat aanvankelijk het derde criterium was. Daarom heb ben wij met het plan ingestemd: eerst kijken naar mondialiteitvan een sport, dan naar het topsport programma, dan naar medaillekan sen. Die volgorde is omgedraaid." de uit Hulst afkomstige Everaert kreeg donderdag steun uit onver wachte hoek. Het leek er even op of Jan Kossen, directeur van de zwembond, de knuppel in het hoenderhok gooide in de Volks krant. Hij stelde voor sportbonden tien procent van hun kersverse top sportbudget te laten inleveren en dit bedrag te verdelen onder de bonden die in het nieuwe beleid van NOCNSF buiten de boot val len. Maar, zo simpel zit het niet. „Het zou een suggestie kunnen zijn. Maar bij NOCNSF werken zeer slimme mensen. Misschien hebben ze zelf wel veel betere idee ën", zegt Kossen. Everaert vindt het veelzeggend dat de zwembond dit aankaart. „Want juist die kreeg, niet onterecht, het meeste geld." Hij is bang voor 'ver schraling van de Nederlandse sport'. „Er wordt gekozen voor een beperkt sportprogramma. Sommi ge sporten die worden uitgesloten, zijn dat misschien wel voor eens en altijd. De weg terug naar boven is afgesneden. Want de impact van dit beleid is groter dan we den ken. Overheidsinstellingen zijn vaak geneigd zich bij sponsoring te conformerèn aan NOCNSF. Als die een bepaalde sport niet meer steunt, doen zij het ook niet Maar is NOCNSF er om zo veel moge lijk medailles te winnen of voor de Nederlandse sport? Ik vind dat laatste." Daar moet een fundamen tele discussie over worden ge voerd, vindt Everaert. „Althans, als dit idee bondenbreed wordt gedra gen. Dat moet nog blijken. Maar naar goede argumenten zal toch moeten worden geluisterd?" Kossen is milder over NOCNSF. „Het is een goed beleid, dat steu nen we nog steeds, maar in de uit voering is NOCNSF een beetje doorgeschoten." Een groot aantal bonden staat met lege handen. Maar voor de duidelijkheid: die hoeven nu niet allemaal te hopen op geld na het proefballonnetje van Kossen. „Ik denk alleen aan bonden die aan twee van de drie criteria voldoen. Dus sporten die internationaal gespreid zijn en top sportprogramma's hebben die goed in elkaar steken. Want het derde criterium, medaillekansen, is subjectief" Kossen vindt schoonspringen, dat geen geld meer krijgt, het beste voorbeeld. „De progressie die we de afgelopen jaren hebben geboekt is immens: we zitten in de top twaalf van de wereld. Vervolgens verschillen we van mening of we over vier of acht jaar medaillekan sen hebben. Het is dus zaak om in ieder geval het programma verder uit te voeren komende jaren Daar is geld voor nodig en als dat niet van NOCNSF kan komen, is het misschien uit solidariteit geen gek idee dat van de bonden te vragen die wel geld hebben gekregen." Kossen denkt niet dat het al te laat is. „Dit is een beleid voor de ko mende vier tot acht jaar, niet voor de eerste helft van 2013." BREDA NAC financieel weer in orde NAC Breda heeft de financiën weer op orde. De eredivisionist is door de licentiecommissie van de KNVB ingedeeld in categorie 2, dat is de categorie voor clubs waarvan de fi nanciën 'voldoende' zijn. NAC was de laatste club uit de hoogste divi sie die in categorie 1 zat, en daar door onder verscherpt toezicht van de bond stond. De clubleiding is zeer tevreden. „Categorie 2 geeft rust en een signaal van vertrouwen dat we op de goede weg zijn", zei directeur Stefaan Eskes. BRUINISSE Wim Nieuwland jaar langer bij Bruse Boys Wim Nieuwland staat ook volgend voetbalseizoen aan het roer bij Bru se Boys. De Brabantse oefenmees- ter stapte begin vorig seizoen in bij de Bruse tweedeklasser als opvol ger van de tussentijds vertrokken Ronald van Oeveren. Hij sloot het vorige seizoen af op de vijfde plaats en staat dit seizoen fier aan de leiding in de tweede klasse E van het zaterdagvoetbal. De voorsprong is vijf punten op nummer twee Dinteloord, waar Nieuwland speler en trainer was. PAPENDAL Schippers en Martina atleten van het jaar Dafne Schippers en Churandy Mar tina zijn door de Nederlandse atle- tiekbond Knau gekozen tot atleten van het jaar. Marlou van Rhijn werd verkozen tot de beste paratle- te, Tim Dekker is het talent van 2012. Schippers eindigde bij de EK in Helsinki als vijfde bij de 200 me ter en veroverde met de estafette ploeg (4x100) zilver. Martina kroon de zich tot Europees kampioen op de 200 meter en met de ploeg op de 4x100 meter. Op de Spelen scherpte hij het nationale record op de 100 meter aan tot 9,91. ZEIST Geen degradatie uit Jupiler League Er zal dit jaar geen club degraderen uit de Jupiler League. Dat is het lo gische gevolg van het feit dat geen enkele amateurclub uit de topklas se de stap wil maken naar de eer ste divisie, zo meldde de KNVB donderdag. De algeheel amateur kampioen zou recht hebben te pro moveren naar de Jupiler League. Zou deze hiervan geen gebruik ma ken, dan schuift dat recht door naar de verliezend finalist. Dit sce nario kan voor dit seizoen in de prullenmand. KLOOSTERZANDE Lisan van den Broek in selectie onder 15 Lisan van den Broek is opgenomen in de definitieve selectie van het Nederlands elftal voor speelsters tot 15 jaar. De talentvolle voetbal ster van Hontenisse trainde de afge lopen maanden verschillende ke ren onder coach Marleen Wissink op het KNVB Sportcentrum in Zeist. Van de groep van 22 speel sters zijn er nu zestien opgenomen in de definitieve selectie. Lisan van den Broek speelt in de Cl van Hon tenisse en traint daarnaast ook vier keer per week in Vlissingen bij de C2 van JVOZ. op een 1-O-voorsprong heeft gezet in het bekerduel met FC Groningen. Viktor Fischer viert het feestje mee. foto Olaf Kraak/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 31