'11 Romario's maken nog geen wereldelftal' 21 zeeland Patiënt is nu veiiig bif ADRZ ZorgSaam kritiseert rapport ligduur vrijdag Maya-bloed De krant 6 weken voor 18 euro! vrijdag 21 december 2012 door Ondine van der Vleuten Het was maandag en mijn zoon, die zojuist wakker geworden was, rekte zich eens flink uit, wreef in zijn ogen en vroeg, op enigszins gehaaste toon: „Wan neer vergaat de wereld ook al weer?" „Vrijdag", antwoordde ik, blade rend in de krant. „Waarom?" Hij sprong uit bed, zonder direct antwoord te geven. „Waar is de laptop? Ik moet topografie oefe nen." Ik trok een wenkbrauw op. Topo grafie oefenen? Om half zeven 's morgens? En waarom was het belangrijk om te weten waar Am sterdam lag, of om het even welke plaats, als het einde der tijden na bij was? Mijn zoon was intussen terugge keerd, met de laptop, en begon verwoed hoofdsteden en provin cies te oefenen. „Haarlem. Nee! Dat was Amsterdam. Hè, ver keerd. Opnieuw." „Geloof je dat nou echt, dat de we reld vrijdag vergaat?", vroeg ik be langstellend. Hij keek even op. „Niét echt En ik heb Maya-bloed, kun je nagaan." Maya-bloed...waar kwam dat ook alweer vandaan? O ja. Van mijn moeder, die altijd ver telde dat zijn Braziliaanse opa in- dianenbloed had. Maya-bloed, zelfs. Of het waar was, zouden we nooit te weten komen, maar zoals Gandalf al zei, in The Hobbit: alle mooie verhalen verdienen het om nóg mooier te worden gemaakt Achter de laptop werden intussen indrukwekkende resultaten be haald. „Den Bos, nee, Bos-c-h. Ha! Goed. Kijk, mam." Triomfantelijk schoof hij de lap top onder mijn neus. Alle 24 goed. Weer. „En dan krijg ik nu Minecraft op de computer. Belofte maakt schuld." Hij wierp een blik op de klok. Zeven uur. „Als je het nu even snel installeert?" Snel, snel: vóór de wereld vergaat Hij had haast. Want nog maar 96 uur, om Minecraft te spelen, 'Ik hou van jou' te zeggen, een ijsje te eten, iets geks te doen. Je weet maar nooiL Daarom, voor het geval dat: bedankt, lieve lezers. Adieu. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles v3n den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal ina28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na2S) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC. Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg Bellen kan ook; 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC or Rekeningnummer n het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Handtekening Dt PZC gast zoigwildig om rr ,:w je zult volgende week maar naar de cardioloog moeten in het ADRZ, of vanavond met pijn op de borst naar de spoedeisende hulp moeten.' Jan van Overveld van belangenvereniging Hartpatiënten Nederland Het rommelt binnen de groep van zes cardiologen van het Ad miraal De Ruyter Ziekenhuis. Ze worden voor een periode van drie tot zes maanden onder toe zicht gesteld. De voorzitter van de Raad van bestuur, Huibert van Eek, daarover. door René Schrier Welke maatregelen heeft de Raad van Bestuur ge nomen na het rapport van de Nederlandse Vereniging van Cardio logie? „We hebben de interne organisa tie aangescherpt. Zo zijn maatrege len genomen om de bewaking van de klinische patiënten die aan de monitor liggen te verbeteren. En we hebben collega's van het Amp- hia Ziekenhuis in Breda en Ooster hout gevraagd supervisie op de groep uit te oefenen." Wat houdt die supervisie in? Dat betekent dat er een extra dienst is bijgekomen. Als er proble- Huibert van Eek men optreden kunnen ze nu terug vallen op de groep collega's uit Bre da. Wat was de aard van de problemen? „Die hadden te maken met de on derlinge groepsverhouding. Die was zodanig dat het in het ergste geval tot onveilige situaties voor de patiënt zou kunnen leiden. We zagen al sinds de fusie dat de groep moeite had aan elkaar te wennen. Dat ging gepaard met niet altijd even briljante communi catie. Te lang heeft iedereen zijn ei gen ding gedaan. We hebben er wel begeleiding op gezet, maar na het rapport van de visitatiecom missie zijn we tot de conclusie ge komen: dat kan zo niet langer." Had het te maken met cultuurver schillen tussen de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen? „Het is te simpel om te zeggen dat het lag aan de velschillen tussen Goes en Vlissingen onderling. Weet je, als je een elftal hebt met elf Romario's, dan heb je nog geen wereldelftal. Het zat hem in de on derlinge groepsverhoudingen." Bij andere problemen met medische specialisten wordt ook steeds gespro ken over de grote ego's van de me disch specialisten. Speelde dat hier ook een rol? „Kijk eens, doktoren zijn net men sen. ]e hebt er met grote ego's en je hebt er met kleine ego's. Ik weet niet of dat hier nou zo'n rol heeft gespeeld." door Ondine van der Vleuten Dat de Nederlandse Vereni ging Voor Cardiologen (NWC) de zaak hoog op nam, werd mede ingegeven door de bijzondere situatie in Zeeland, waar de inwoners in geval van nood niet veel andere ziekenhui zen hebben om uit te kiezen. Voor zitter prof dr. Martin Schalij: „Pa tiënten met een acuut probleem moeten ergens naartoe kunnen waar ze goed geholpen wordt. Bo vendien, een afdeling cardiologie is heel belangrijk: als die stopt, stoppen ook een heleboel andere dingen. Om maar wat te noemen: als iemand geopereerd wordt, moet eerst een hartfïlmpje ge maakt worden." Ziekenhuis Zorg- Saam heeft recent nog een visita tie met goed gevolg doorstaan en hoeft de komende vijf jaar geen controles te verwachten. Schalij: „Er wordt alleen vaker gecontro leerd als daar reden voor is. In het geval van het ADRZ waren daar aanwijzingen voor." Schalij bena drukt dat ADRZ voortvarend ge reageerd heeft. De dinsdag na de visitatie informeerde de Raad van Bestuur de Inspectie voor de Ge zondheidszorg over de bevindin gen van de visitatiecommissie. Woensdag is een plan van aanpak gepresenteerd, waarvan de bewa king van de opgenomen hartpa tiënten deel uitmaakt. De komen de maanden staan de ADRZ-car- diologen onder supervisie van het Amphia Ziekenhuis (Breda en Oos terhout). De cardiologen van Amp hia' borgen de medische organisa tie en het handelen van de cardio logen en vormen de achterwacht bij problemen. Bovendien treden op korte termijn twee nieuwe car diologen aan als waarnemer. Uiter lijk volgende week zal in hoofdlij nen een plan van aanpak worden- opgesteld voor (re-)organisatie van de cardiologische zorg in het ADRZ. De komende maanden zal dit worden uitgewerkt. NWG- voorzitter Schalij vertrouwt erop dat met de genomen maatregelen de Zeeuwen weer veilig terecht kunnen bij cardiologie. Ook de IGZ houdt een oogje in het zeil. door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Volgens ziekenhuis ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen ba seerde adviesbureau Coppa zich op verkeerde cijfers, in het rapport over ligduur dat deze week gepubli ceerd werd. Het ziekenhuis wijst erop dat dus ook de conclusie niet klopt: zieken huis ZorgSaam zou niet moeten uitkomen op plaats 81 maar op plaats 62. Daarmee zouden patiën ten aanzienlijk sneller geholpen worden, dan in het onderzoek van Coppa naar voren kwam. Volgens directeur Paul Radema- cher is de fout des te vervelender, omdat op dit punt in de vorige rap portage van Coppa al bijna alles fout was gegaan. Het adviesbureau sloeg volgens Rademacher de plank mis wat betreft aantallen zie kenhuisbedden, dialysestoelen, AWBZ en PAAZ-bedden (psychia trie) en verpleegdagen. „Allerlei za ken liepen vorig jaar volstrekt door elkaar, waardoor we uitkwa men op de 84e plaats. We hebben daarom extra aandacht besteed aan een heldere presentatie van de cijfers in ons jaarverslag over 2011, dat als basis dient voor de Cop- pa-ranglijst. Helaas was dit blijk baar niet genoeg." Op basis van de juiste cijfers had ZorgSaam over de hele linie beter uit de verf moeten komen. Zowel het ziekenhuis als deze krant hebben Coppa om uitleg ge vraagd. Een reactie bleef voorals- ff nog echter uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2