Minder geld Concert at Sea' 15 Rock met randje psychedelica agenda Zeeuws Orkest gaat actie voeren tegen bezuiniging vrijdag 21 december 2012 Statenfracties vinden dat ook grote festivals moeten bijdragen aan cultuurbezuinigingen door Rolf Bosboom MIDDELBURG - CDA en PvdA in Provinciale Staten willen bezuini gen op Concert at Sea. De beide collegepartijen dienen vandaag bij de behandeling van de cultuurno ta een amendement in met die strekking. Het ziet ernaar uit dat het voorstel brede steun krijgt. Het provinciebestuur wil na 2013 fors bezuinigen op cultuur. Van het totale budget van 4,3 miljoen euro per jaar gaat negen ton af. In het collegeprogramma, dat ander halfjaar geleden werd opgesteld, is afgesproken dat de grote festivals (Zeeland Nazomerfestival, Film by the Sea, Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen, Bevrijdingsfestival en Concert at Sea) in elk geval buiten schot blijven. Diverse statenfracties willen daar nu toch aan tomen. CDA en PvdA (de partij van cultuurgedeputeer de Ben de Reu) komen vandaag met een gezamenlijk voorstel om het budget voor de festivals met 40.000 euro af te romen. Dat zal met name ten koste gaan van Con cert at Sea (dat nu 55.000 euro per jaar krijgt), omdat dat evenement vanwege het commerciële karakter in staat wordt geacht 'op andere wijze voldoende middelen te kun nen verwerven'. Met de 40.000 eu ro die vrijkomt willen de partijen een potje vormen om 'nieuwe ini- Concert at Sea 2011. datieven' te steunen. Daar is an ders geen geld meer voor. Ook andere partijen vinden dat de archieffoto Lex de Meester grote festivals niet volledig kun nen worden ontzien. Dat geldt on der meer voor coalitiegenoot SGP, die toch al weinig op heeft met de grote evenementen. Wat Christen- Unie betreft kan er bij de fesrivals nog meer af dan de voorgestelde veertig mille, zodat onder meer de toekomst van Het Zeeuws Orkest veilig kan worden gesteld. D66 wil zelfs 100.000 euro vrijma ken voor nieuwe projecten op cul tureel gebied, maar haalt dat geld uit de miljoenenbudgetten voor in frastructuur. De partij zal tevens een poging doen om het compleet wegbezuinigen van literaire tijd schriften, zoals Ballustrada, onge daan te maken. WD en CDA komen met een ge zamenlijk initiatief om de relatief kleine subsidies aan vrijwilligersor ganisaties op het gebied van cultu reel erfgoed in stand te houden. De SP vindt, aangezien cultuur tot een van de 'kerntaken' van de pro vincie is benoemd, er helemaal niet op mag worden bezuinigd. Het Zeeuws Orkest voert vandaag, voorafgaand aan de vergadering van Provinciale Staten, actie tegen de drei gende bezuiniging. Bij wijze van protest spelen trom pettist Tiny van de Wijdeven en paukenist Cora Delle- beke in de voorhal van de Statenzaal in Middelburg de Toccata van Monteverdi. Als het aan Gedeputeerde Staten ligt, wordt de subsi die aan Het Zeeuws Orkest verlaagd van 236.000 naar 200.000 euro per jaar. Het orkest zegt echter niet met minder toe te kunnen. Verlaging van de subsidie bete- kent het snijden in het aantal concertseries. D66 en Christenunie doen vandaag een poging de kor ting ongedaan te maken. Het ziet er echter niet naar uit dat daar een meerderheid voor is te vinden. De meeste partijen zijn van mening dat ook het orkest een bijdrage moet leveren aan de bezuinigingen. Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. PODIUM Goes Metalband Herder met in voorpro gramma The 11 th Hour. 't Beest, 20.30 uur Hulst Kerstliederen uit heden en verleden door Kamerkoor Hulst o.l.v. Jo Ivens. Willibrordusbaslliek, 20.00 uur Kapelle Kerstconcert Zeeuws Vocaal Ensem ble. Hervormde kerk, 20.15 uur Koudekerke Kerstconcert door Christelijk Ge mengd Koor Capella Veerensis uit Seroos- kerke (W) o.l.v. Bea Zwadlo. Michaelskerk, 20.00 uur Middelburg Jeans 22: 'Dynamite'. Schouwburg, 20.00 uur Terneuzen Maikel Harte met 'Als het aan de Ma ya's ligt'. Scheldetheater, 20.00 uur Themafeest Bang a Rang Apocalypse 2012. De Pit 20.00 uur Vlissingen Concert Cultikoor. Ter Reede, 19.30 uur Tweede editie Passing Tones, elektroni sche muziek van Kwerfvaste, NaNa en headliner Krampfhaft. De Piek, 21.00 uur Westkapelle 'Kerstvaesjes op de mart' door Muziek vereniging OKK Westkapelle. Markt, 14.30-15.15 uur. door René de Dreu De alternatieve rockband Creature With The Atom Brain sluit 2012 zaterdag relatief dicht bij huis af met een concert in de Pit in Terneuzen. Misschien is het voor Nederland een goed bewaard geheim, maar el ders in de wereld geldt deZe forma tie als een band met betekenis. Voor Creature With The Atom Brain stonden in december concer ten op het progamma in Londen, Parijs, Tel Aviv, en Istanbul. Daar ging al een toer door de VS en En geland aan vooraf. Niet gek voor een hobby- en ne venproject. Zo begon componist, zanger, keyboardspeler en gitarist Aldo Stuyf (1968) in 2004 op een zolderkamer in Antwerpen. In zijn hoofd buitelden ideeën over geluiden, melodieën en rockfanta- sieën over elkaar heen. Het waren ideeën die hij niet kwijt kon in Millionaire, de band waarmee hij sinds 1998 al een megastatus had bereikt. Zijn experimenten met sixties-, se venties- en progrock resulteerden inmiddels in twee ÈP's en drie al bums waarvan de laatste Birds Fly Low in april dit jaar verscheen. Het solo- en nevenproject is geëvo lueerd naar een band en sedert de 'ange winterslaap van Millionaire gepromoveerd tot een hoofdzaak. .Met Millionaire toerden we een ijd met Queens Of The Stone Age met zanger Mark Lanegan. Tussen Mark en mij ontstond een muzika le vriendschap. We waren alle twee geïnteresseerd in onder meer bijzondere undergroundbands uit Australië. Uiteindelijk zong Mark ook een aantal nummers in op de muziek van Creature With The Atom Brain. Het was niet alleen bijzonder, maar maakte mensen ook nieuwsgierig naar onze mu ziek. Mark Lanegan is een begrip en een hardwerkende muzikant. Hij nodigde me ook uit voor een toer met zijn eigen band en voor de opnamen van zijn album Bub- blegum", vertelt Stuyf Roky Erickson, die vooral in de ja ren zestig psychedelische rock maakte (13th Floor Elevators) is een andere naam die opduikt. De bandnaam Creature With The Atom Brain komt van een songti tel van Erickson, die het op zijn beurt weer ontleende aan een Amerikaanse B-film uit 1955. Voor zijn muzikale inspiratie put Stuyf uit talrijke bronnen. Hij ruil de al vroeg het onderwijzerschap in voor een baantje in een planten winkel in Antwerpen. „Een schitte rende kans om veel te ontdekken en bij te houden wat er nieuw op de markt komt." Met een eerste bandje speelde hij al snel in de vlakbij gelegen Lintfa- briek als voorprogramma van toen nog onbekende bands als The Off spring en Green Day. Intussen dook hij in de meest uiteenlopen de muziekstijlen. „Ik kom vaak uit bij muziek met een experimenteel, vernieuwend of psychedelisch randje. Maar afgezien van vlakke schlagermuziek heeft ieder genre wel elementen die in het oog springen en inspireren om er iets mee te doen. Het is dus bijna lo gisch dat er in de muziek van Crea ture With The Atom Brain zelfs Turkse elementen of Amerikaanse ritmes te horen zijn." De basis blijft echter de rock met het randje psychedelica en under ground. Wat begon als een muzika le hobby is uitgegroeid tot een full time baan. „Vooral nu Millionaire al enkele jaren stil ligt, krijgen de concerten met Mark Lanegan en van onze eigen band alle aan-' dacht. Je kunt in de muziek nooit honderd procent uniek zijn, maar we merken dat de band steeds meer een eigen richting op gaat. Ook muzikaal ontdek je meer mo gelijkheden. Na de show in Ter neuzen is er weer tijd om de stu dio in te gaan. We kunnen dat te genwoordig doen met gerenom meerde producers en technici, maar het blijft voor ons puur amu sement om weer nieuwe dingen uit te proberen." Zaterdag 22 december, De Pit, Terneu zen, 21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15