40 67 6,9 2 15 -39 II Gevoel van 'te veel migranten' 'Islam en Westen gaan niet samen' Minder trouwen, minder kinderen Allochtoon apart van autochtoon Werkzame groep zit in schulden Consument vol wantrouwen Allochtoon vaker werkloos vrijdag 21 december 2012 i ii' i' 'i iwffl iiiii iiiiihi.Mimii 'uiliiiii'iu'ii' in ihiiihwiwi luim imi'fli iiiiii'iiiniiimhiihihi'iiiiiii BTOiiT'mriiiotmtiitiimiffi,mwrtrjf**mrrriffwti?ftiiotffffrivrtrtrrmrmtt8mm.twmirrtmffli^^ negatief Ongeveer 40 procent van de au tochtonen vindt dat er te veel migranten in Nederland wo nen. Dat is minder dan begin de ze eeuw toen men nog negatie ver dacht over migratie en inte gratie. Allochtonen zelf ervaren juist minder maatschappelijke acceptatie. Een meerderheid van de Turkse, Marokkaanse, Su rinaamse en Antilliaanse Neder landers denken dat ze niet alle kansen krijgen en dat hun rech ten niet worden gerespecteerd. Nederlanders hebben geen res pect voor de islamitische cul tuur, vinden de meeste mos lims. Twee op de drie (67 pro cent) Nederlanders zegt juist het tegenovergestelde. Volgens 40 procent van de autochtonen en een kwart van de Turkse en Marokkaanse Nederlanders gaan de Westerse en islamiti sche levenswijzen niet samen. Volgens de eersten vooral om dat vrouwen te weinig vrijheid krijgen binnen de islam. 6,9 miljoen Nederlanders zijn getrouwd: iets meer dan de helft van alle 18-plussers. Het percentage daalt snel maar zou nog sneller dalen als het gratis huwelijk niet bestond. Mensen die vanwege het feest trouwen, haken af 'Zakelijke' huwelijken vinden op gratis momenten plaats. Het aantal 'importbrui den' daalt. Paren stellen hun kin derwens wegens de economi sche onzekerheid uit. Geboorte cijfers zijn het laagst sinds jaren. Allochtonen en autochtonen le ven steeds meer gescheiden van elkaar. Dit komt omdat etnische groepen steeds vaker bij elkaar in de buurt gaan wonen. In twee keer zoveel wijken zijn al lochtonen in de meerderheid. Migranten vinden ook dat ze door de Nederlanders minder geaccepteerd worden. De crisis treft hen bovendien extra hard, waardoor Nederlanders en mi granten elkaar ook minder op de werkvloer ontmoeten. Juist de mensen die midden in het leven staan, hebben vaker te kampen met schuldsanering. Bijna 15.000 mensen deden daar in 2011 beroep op. Dat zijn er ruim drieduizend meer dan het jaar daarvoor. Jonge gezin nen met kinderen die rond 2008 een huis kochten, worden hard getroffen door de crisis. Sa nering is amper nodig bij jonge ren tot 25 jaar, of bij 65-plussers. Juist de groep in de arbeidzame leeftijd zit meer in de schulden. Het consumentenvertrouwen in Nederland is het hele jaar al laag. Deze maand werd een dieptepunt bereikt met vertrou- wenscijfer -39. Eigenlijk kun je beter spreken van een 'consu- mentenwantrouwen' stelt CBS-onderzoeker Jan Latten. Sinds 2003 was het vertrouwen niet zo laag. Toch zeggen Neder landers de komende tijd iets meer te willen kopen. Ze heb ben het gevoel dat de eigen fi nanciële situatie iets verbetert. Het werkloosheidspercentage blijft in 2012 steken op 7 pro cent. Het totale aantal werklo zen is daarmee 100.000 perso nen hoger dan begin dit jaar. Onder jongeren tot 25 jaar nam het aantal WW-uitkeringen met 13 procent bovengemiddeld toe. In 2012 was 14,9 procent van de niet-westerse allochto nen werkloos, tegenover 5,1 pro cent van de autochtonen. Al lochtonen hebben vaker een flexcontract. Werkloosheid hoger onder niet-westerse allochtonen infographic De Persdienst I bron EEB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11