101 2 io| samenleving 14 70 73 58 «73 Nederland maakt de balans op van 2012. Een cijferbrij van het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Sociaal Cultureel Planbureau typeert Nederland anno nu. Antillianen zijn echt Nederlands Tweede generatie doet het beter Niveau opleiding neemt toe Sociaal gaat het iets beter Vertrouwen in de politie groeit Gezonder leven, toch te zwaar Minder armoede na pensionering vrijdag 21 december 2012 door Paul Bots en Freke Remmers beeld De Persdienst positief Antillianen van de tweede gene ratie zijn volledig aangepast aan de Nederlandse samenleving ('geassimileerd'). Iraniërs heb ben een streepje voor op andere vluchtelingengroepen. Ze zijn vaak hoogopgeleid, werken en gaan veel om met autochtone Nederlanders. De 101.000 Polen daarentegen zijn erg op zichzelf. Ze hebben moeite met de taal en hebben vooral Poolse vrien den. Ze keren dan ook al snel te rug naar hun eigen land. De zogenoemde tweede genera tieallochtoon doet het in bijna alle opzichten beter dan zijn ouders. Ze hebben vaker een baan en gaan om met autochto nen. Ze zijn daardoor ook meer betrokken bij Nederland. Dit geldt niet voor veel Marokka nen. Die waarderen Nederland juist relatief laag. Dat Marok kaanse en Turkse jongeren van de tweede generatie vaker ver dacht worden van een misdrijf, is een vreemde eend in de bijt. Veel jongeren kozen de voorbije jaren voor een vervolgopleiding omdat er op de arbeidsmarkt geen plek was. Dat betaalt zich nu uit in een aanzienlijk beter geschoold Nederland. Was in het jaar 2000 nog 9 procent van de jongeren universitair ge schoold, in 2011 lag dat percenta ge op 14 bij vrouwen en 12 bij mannen. Meer dan de helft van de jongeren tussen 18 en 25 jaar heeft nu minimaal een MBO-op- leiding afgerond. Crisis, financiële problemen en werkloosheid hebben geen in vloed op het sociaal samenleven in de buurt. Dit tot vreugde van staatssecretaris Jetta Klijnsma (Sociale Zaken) die gisteren on derzoeksresultaten in ontvangst nam. Ruim 70 procent van de Nederlanders zegt dat buurtge noten prettig met elkaar om gaan. Ook het onveiligheidsge- voel nam af, net als het aantal mensen dat zegt respectloos te zijn behandeld. De politie is steeds meer je bes te vriend, zo lijken de CBS-cij- fers duidelijk te maken. Had in 2002 nog 62 procent van de Ne derlanders vertrouwen in de po litie, in 2010 was dat 73 procent. Opvallend is dat vooral jonge ren in de leeftijd van 15 tot 25 jaar veel minder vertrouwen (62 procent) hebben in 'oom agent' dan anderen. Beter opgeleiden hebben het meeste vertrouwen: 84,1 procent tegen 64,8 procent bij mensen met alleen VMBO. Het aantal rokers in Nederland neemt gestaag af. Het percenta ge mannelijke rokers nam sinds 2001 in tien jaar tijd af van 37 naar 29. Ook komen Nederlan ders meer in beweging. Afgelo pen jaar voldeed 58 procent aan de normen voor 'gezond bewe gen'. Dat is zes procentpunt meer dan in 2001. Ondanks de extra beweging en het minder roken, neemt het aantal men sen met overgewicht toe, vooral onder laagopgeleiden. In de laatste jaren voor het pen sioen is het risico op een laag in komen groot.Wie zonder kleer scheuren de 65-jarige leeftijd haalt, vervalt dankzij het ge spaarde pensioen zelden in ar moede. 65-plussers zagen tus sen 2008 en 2011 hun vermogen met 27 procent groeien, terwijl dat bij mensen in de categorie 25-45 jaar met 73 procent af nam. Reden: de waarde van hui zen daalt, maar blijft bij "oude ren boven de aanschafprijs. Kans op armoede fors lager vanaf 65-jarige leeftijd 25 30 35 40 45 50 55 60 65 70 75 80 85 Leeftijd hoofdkostwinner infographic De Persdienst I bron CBS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10