700 Burgemeesters kijven achter gesloten deuren Filmmaakster krijgt subsidie Mediafonds 23 brieven donderdag 20 december 2012 De vernieuwde Wonderkamers van het Zeeuws Museum bevatten in totaal zo'n zevenhonderd objecten uit de collectie, verdeeld over drie thema's: 'Leven Sc Dood', 'Huis Sc Handel' en 'Macht Sc Pracht'. Caroline van Santen van het Zeeuws Museum bezig met de inrichting van de Wonderkamers. foto Lex de Meester vreemde. De Wonderkamers nodi gen uit tot blijven kijken. Neem de afdeling Leven Dood, die ook Lief Leed had kunnen heten: van hu welijkscadeaus tot rouwkleding, van objecten uit de collectie van Hans Warren tot een doopjurk van schortebont. En de mummie uiteraard. „De collega's vonden dat het niet zonder kan." Bij alle objecten horen verhalen, die het Zeeuws Museum ook graag vertelt. Daarom wordt de ko mende maanden gewerkt aan toe lichtingen, zegt Van Santen. „Dat laten we langzaam groeien." De vernieuwde Wonderkamers gaan za terdag open voor publiek. Vrijdag 28 december en donderdag 3 januari zijn er speciale rondleidingen, zowel om 14.00 als om 14.45 uur. Aanmelden via rondleidingen@zeeuwsmuseum.nl. Bekijk de video op www.pzc.nl Leren jurk van Zwartvoet-lndiaanse vrouw. Beeld van Jetayu, de mythische reuzengier. MIDDELBURG - De Middelburgse filmmaakster Fifi Visser krijgt sub sidie van het Mediafonds voor het maken van een documentaire over de gehandicapte Marianne Schip- aanboord uit 's-Gravenpolder. Dat maakte de filmmaakster woensdag bekend. Ze gaat nu aan de slag en hoopt de documentaire september 2013 te presenteren tij dens het festival Film by the Sea in Vlissingen. Om welk subsidiebe drag het gaat mag in opdracht van de producent niet bekend worden gemaakt. Het Mediafonds verstrekt subsidie voor radio- en televisieprogram ma's van landelijke en regionale publieke omroepen. Omroep Zee land heeft voor Fifi Visser de subsi dieaanvraag ingediend en zal de film ook uitzenden. Marianne Schipaanboord, hoofd persoon in de documentaire, is 47 jaar en doofstom en spastisch. Ze uit zich via tekeningen en schilde ringen. Ze werkt onder meer in ga lerie De Kaai in Goes. Haar kunst werken krijgen internationale aan dacht. Fifi Visser wil de binnen- en bui tenwereld van de gehandicapte vrouw in beeld brengen. Dat bete kent dat er niet of nauwelijks in de film zal worden gesproken. De werktitel is Paradijs Glaswater. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Discriminatie Juist terug van een verplichte UWV-workshop 'passend werk aanbod', is er frustratie. Goed dat Staatssecretaris Jette Kleinsma in de media oproept arbeidsdiscrimi- natie aan haar te melden. Zij be doelt als allochtoon, dat weet ik, maar wat blijkt? Nagenoeg alle 50-plussers in de workshop erva De Zeeuwse burgemeesters hakken vandaag een knoop door over de financiering van de Veiligheidsregio, een heet hangijzer in deze tijd van bezuinigingen. Burgemeesters zijn verga dertijgers. Ze worden ver ondersteld de vergaderin gen van hun gemeentera den en hun colleges van B en W doelmatig en vreedzaam te leiden. Des te opmerkelijker is het dat sa menkomsten van burgemeesters onderling nogal eens met gerede twist en besluiteloosheid gepaard gaan. Dat was vroeger het geval in de kringbesturen van de rampen bestrijdingsorganisatie Bescher ming Bevolking, in het regionaal college van de politie en in het al gemeen bestuur van de regionale brandweer. Nu speelt weer een conflict: de der tien burgemeesters in het alge meen bestuur van de Veiligheidsre gio Zeeland moeten het eens zien te worden over een nieuwe ver deelsleutel voor de kosten van de ze organisatie die zich bezighoudt met brandweerzorg, rampenbe heersing, crisisbeheersing, genees kundige hulpverlening bij ongeval len en rampen en handhaving van de openbare orde en veiligheid. Bij het vaststellen van een andere verdeelsleutel is het onvermijdelijk dat de een meer gaat betalen als een ander met een lagere bijdrage kan volstaan. De onenigheid daar over kwam de afgelopen weken al aan het licht in gemeenteraden. Borsele moppert al lang over de kosten die deze gemeente kwijt is voor de inzet van haar brandweer bij incidenten in de Westerschelde- tunnel, die nu eenmaal een verbin ding met een bovenregionale func tie is. Nu de bezuinigingen steeds zwaarder drukken op de gemeente begrotingen zitten de andere ge meenten niet te springen om een deel van de lasten van Borsele over te nemen. Er is dan ook veel door Ben Jansen geld in het geding: de brandweer zorg in Zeeland kost gemiddeld 76,50 euro per inwoner. De Veiligheidsregio is een orgaan dat op de Wet gemeenschappelij ke regelingen is gestoeld. Besluiten worden genomen bij meerderheid van stemmen. Dat betekent dat een burgemeester hoog of laag kan springen wanneer een voorgelegde verdeelsleutel hem niet bevalt, als zijn collega's die zienswijze niet de len, wordt het voorstel toch mooi van kracht. En dan heeft die burge meester natuurlijk wel wat uit te leggen aan zijn gemeenteraad. Daarom passen de burgemeesters een oude truc toe om de schermut selingen binnen de Veiligheidsre gio te verhullen. Het voorstel voor de nieuwe verdeelsleutel wordt vanmorgen in een besloten verga dering gepresenteerd en bespro ken. De Wet gemeenschappelijke regelingen staat dat toe, als beslui ten maar in openbaarheid worden genomen. Dat is ook de bedoeling: de deuren gaan weer open op het moment dat een besluit wordt be krachtigd. Formeel correct, dat kun je wel aan de Zeeuwse burge meesters overlaten. Het nadeel is evenwel dat de Zeeuwse samenleving verstoken blijft van de argumenten die de burgemeesters in hun beraadsla gingen wisselen. Dat is een gemis te kans. De kosten van brandweer zorg, rampenbeheersing en crisis- aanpak zijn hoog; in Zeeland met zijn bijzondere geografische situa tie en de risico's vanwege de druk ke scheepvaart op de Westerschel- de, de industrie en de kerncentrale Borssele aanzienlijk hoger dan in andere plattelandsgebieden. Hoe de verdeling ervan tot stand komt, hoort inzichtelijk te zijn. ren leeftijdsdiscriminatie. Nee, het wordt niet gezegd bij de afwijzing maar successen blijven collectief achterwege. Het UWV staat met haar rug tegen de muur en kan geen drempels slechten. Wrang is dat (Zeeuwse) overheden hun eigen toko bescher men en alleen insidérs laten sollici teren; er geen toegang is voor diege nen die jarenlang de semi-over- heid dienden en dan de provincie die ook nog eens 57-plussers 'dropt' op de toch al bedroevende arbeidsmarkt. Wat staat HBO-ers in Zeeland te doen na 12 maanden werkloosheid: de plicht onge schoolde arbeid te aanvaarden en dagelijks meer dan drie uur reizen. Is dat fair? Anco Luteijn Nazareth 65, Wolphaartsdijk Sluizencomplex Wat een geweldig idee. Maar maak geen sluizencomplex maar een ke ring in de vorm van een ruit met in totaal 16 kilometer kade. De overgang van zeetransport naar binnenvaart en transport over de weg vindt zijn bottleneck op dat ei land waar 16 vierkante kilometer industrie wacht op investeerders. Welk een uitdaging voor Zeeland Seaports, de Antwerpse baronnen en Verbrugge. Dit plan kan een ommekeer zijn in de malaise en de eerste Europese haven is een feit. Met steun uit Brussel kan het een impuls zijn voor een ieder met ka pitaal. Nee, tegen kleinschalig den ken, groots aanpakken deze kans. Abko Paauwe 's-h-Hendrikskinderenstraat 63, Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7