zeeland 121 'Je kunt geen setje nieuwe longen kopen' 7 uur BDMdnT MacBook Pro 13-inch ÉF2ÏC voor ^et 'aatste nieuws ook op: www.pzc.nl 30% KORTING donderdag 20 december 2012 KORTINGEN BIJ BOMONT OP ONZE NAJAARSCOLLECTIE Jes, Heren Kids-kledmg van o.a: Gaastra, Tommy Hilfiger, tddes Gillmore, Marco Polo, McGregor, Gont S Geisha. M.u.v. ome nieuwe collecties. Je krijgt daarnaast één Mac training t.w.v. 79,- gratis bij aanschaf van een Mac bij Amac. Zo lang duurt het volgens Indigo on geveer voor vijf glazen alcohol weer uit je lichaam zijn verdwenen. sssfs>zzi2z&2cts0se>!ifi^-ssa8si&f£&a& Doet meer dan óóit. Sneller dan ooit. door Rob Paardekam De feestdagen vormen een periode waarin veel kinderen voor het eerst alcohol drinken. Een glaasje champagne tijdens de jaarwisse ling of het laatste beetje bier uit va ders glas met kerst. Juist daarom trekt Indigo Preventie deze week langs scholen op Zuid-Beveland en Tholen om kinderen te wijzen op de gevaren van alcohol. Gisterochtend stond de gele Ame rikaanse schoolbus van Indigo op het schoolplein van de Koningin Julianaschool in 's-Gravenpolder. Aan de hand van vragen werden de leerlingen van groep 7 en 8 ge test op hun kennis over onder meer alcohol. Kun je ziek worden van-alcohol? Die vraag werd door alle kinderen met ja beantwoord, al was het een stuk moeilijker om op te noemen welke schadelijke gevolgen alcohol dan kan hebben. „Veel drinken kan schadelijk zijn voor de herse nen", legde Stefan Koeman van In digo uit „Zeker als je jong bent. Door veel te drinken breken de verbindingen in de hersenen af en wordt de groei van de hersenen af geremd. Eigenlijk wordt je dus een beetje dommer." Overigens bleken veel kinderen wel eens alcohol te hebben gedron ken. „Er gingen best veel handen de lucht in", stelde de leraar van de betreffende klas. „Ik schrok daar best een beetje van." Niet alleen alcohol kwam aan bod. Ook de onder jongeren razend po pulaire energiedrankjes werden be sproken. „Ze geven je even het ge voel dat je meer energie krijgt, maar aan het eind van het verhaal heb je juist minder energie", hield Koeman de kinderen voor. Toen al le nadelen van de energiedrankjes de revue waren gepasseerd (ze be vatten ladingen cafeïne en suiker) leek zelfs de leerkracht een beetje geschrokken. „En dat is vrij ver krijgbaar voor kinderen?", vroeg hij zich af. Ten slotte ging het ook nog even over roken. Ja, dat sigaretten nicoti ne bevatten, wisten de meeste scholieren wel. Maar dat er ook teer in zit, was voor veel kinderen niet bekend. Toen Koeman vertel de dat dit-het spul is waar ze ook wegen mee asfalteren, schrokken de meeste jongens en meisjes wel een beetje. „Dat wil je echt niet in je longen hebben", stelde één van hen koeltjes vast Buiten werd nog een kleine test ge daan met de zogeheten rookrobot. Dit houten mannetje kreeg een si garet in zijn mond, die met be hulp van een pompje werd opge rookt. Daar tussenin stopte Koe man een papiertje. Dat ging er maagdelijk wit in, maar kwam er zwaar vergeeld uit. „Getver!", rie pen de meeste kinderen. „Dit ge beurt er dus met je longen als je rookt", stelde Koeman. „Ik hoop dat jullie hier aan terug denken als je ooit in de verleiding komt om een sigaret op te steken. Dit papier tje vervang ik zometeen door een niéuwe, maar je kunt geen setje nieuwe longen bestellen." Indigo trekt deze week langs basis scholen in onder meer Goes, Ka- pelle, Sint-Annaland en Hans- weert Ook middelbare scholen en het ROC worden bezocht. Daar wordt een minder schoolse aan pak gehanteerd. Leeftijdsgenoten worden ingezet om met leerlingen het gesprek aan te gaan over de ge varen van onder meer alcohol. De leeftijd waarop jongeren in de winkel of in een café alcohol kunn- ne kopen wordt binnenkort opge hoogd naar achttien jaar. Dat staat in het regeerakkoord Rutte II. Volgens het Trimbos Instituut is dat een effectief middel om de schadelijke effecten van alcohol tegen te gaan. O Nu wordt nog onderscheid ge maakt tussen, licht-alcoholische drank (16 jaar) en sterke drank (18 jaar). Dat verandert dus. OP KERSTARTIKELEN foto Mechteld Jansen Alcohol en jeugd Amac Dé Apple expert bij jou in de buurt. www.a-mac.nl 0900 - 1588 Bergen op Zoom Breda Middelburg Roosendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5