Raad van State: disco hoort niet in Mollekot 18 Net een echte Rubens Provincie ziet niks in bouwplan Cadzand almanak Vuurwerk Oordeel Raad van State: Mistral geeft je dag kleur l\lu 1.099,- 7ÖDform donderdag 20 december 2012 George de Wilde bij de door hem gemaakte replica van het schilderij Maria ten hemelopneming van Rubens uit 1612. foto Mark Neelemans door Eugène Verstraeten KLOOSTERZANDE - Trots zijn ze in Kloosterzande op de nieuwste aan winst voor de Martinuskerk, het schilderij 'Maria ten hemelopne ming' van Rubens. Niet het echte kunstwerk uit 1612 natuurlijk, maar een 400 jaar jongere versie van kunstenaar George de Wilde (82). Een kopie, maar daarom niet minder fraai. De Wilde werkte er meer dan vier maanden aan en nu hangt het op een prominente plek in de Maria- hoek van de kerk. Op eerste kerst dag wordt het schilderij tijdens de dienst van 10.30 uur ingewijd. Met een droge wijwaterkwast uiter aard, want water zou het kunst werk onherstelbaar kunnen be schadigen. Leden van de parochiekerncom missie hebben met de kunstenaar het schilderij uitgezocht in een boek. „Het viel niet mee van zo'n kleine foto te werken", zegt De Wilde, die even goed tevreden is met het eindresultaat. Het schilde rij heeft voor hem ook een emotio nele waarde. Zijn vrouw vroeg hem ooit een replica van dit Ru bens-werk te maken. Ze is in 2010 overleden. De Wilde: „Ik zie het als een eerbetoon aan haar." De in Kloosterzande wonende kunste naar schildert vooral maritieme onderwerpen. door Martijn de Koning CADZAND - De provincie vindt het geen goed idee dat er nieuwbouw komt in Cadzand-Dorp. Als de ge meente Sluis de komst van 27 wo ningen toestaat, kan dat betekenen dat elders in de gemeente nieuw- bouwplannen in de ijskast moe ten, waarschuwt Gedeputeerde Staten. Projectontwikkelaar Bax wil op de hoek van de Koolsweg en de Bad huisweg de oude landbouwschuur van Kools 'herbouwen' in de vorm van tien appartementen. Er om heen komen zeventien vrije ka vels. De provincie vindt dat Sluis de toestemming daarvoor moet heroverwegen of op z'n minst be ter moet motiveren. In het provin ciale Omgevingsplan staat immers dat woningbouw in principe in 'stedelijke gebieden' of op z'n minst in de grote kernen plaats- Het is weer de tijd dat iedereen voor gelicht moet worden over zevenklap pers, gillende keukenmeiden, great balls of fire en andei- knallend, gillend en kleutrijk ongerief dat on der de verzamelnaam vuurwerk valt. Dus pakte die verslaggeefster van een provinciale krant uit Zeeland de telefoon om de ene na de andere vuurwerkverkoper te bevragen over 'Bij de vaststelling van een bestemmingsplan dient een beoordeling plaats te vinden van de ruimtelijke aanvaardbaarheid van de bestemmingen. Een derge lijke beoordeling heeft in dit geval niet plaatsgevonden. Het besluit is daardoor genomen in strijd met de te betrachten zorgvuldigheid. Het besluit dient te worden vernietigd.' De gemeente Sluis heeft woens dag een pijnlijke nederlaag gele den bij de Raad van State. Bij het verlenen van vergunningen aan discotheek The Limit is te weinig rekening gehouden met belangen van omwonenden. De toekomst van de disco staat op losse schroeven. door Martijn de Koning Lawaai, vernielingen, plas sende mensen en zelfs drugsgebruik. En dat al - jarenlang bijna elke week. De lijst bezwaren van omwonenden van discotheek The Limit in Mollekot, in de pol ders op de grens onder IJzendijke, is enorm, bleek tijdens hun juridi sche strijd tegen de aanwezigheid van de disco vlakbij hun huis. Hier hoort geen disco thuis, betogen ze. De Raad van State gaf hen woens dag grotendeels gelijk. De buren storen zich al jaren aan de uitwassen die de aanwezigheid van de The Limit met zich mee brengt. Drie jaar geleden kregen ze de kans er iets aan te doen. The Li mit kreeg toen een nieuwe vergun ning. Eigenlijk was dat een formali teit: de al bestaande vergunning werd uitgebreid met toestemming voor de komst van een terras. Voor de omwonenden was het echter dé kans te protesteren tegen de disco. Eind vorig jaar kregen ze gelijk van de rechtbank in Middelburg. Die vernietigde de vergunning, omdat de disco niet in het bestem mingsplan paste. Er waren welis waar 'horeca-activiteiten' voor zien, maar volgens de regels past een discotheek daar niet in: die valt in de 'zwaardere' categorie 3 en dat moet expliciet worden aan gegeven. Alleen het bestemmings plan wijzigen zou niet werken, waarschuwde de rechtbank alvast, want een disco past sowieso niet op die plaats. De rechter gebruikte daarbij de term 'ruimtelijke aan vaardbaarheid'. vindt. Voor woningbouw in dor pen moet een goede reden zijn. Sluis moet die reden maar eens ge ven, vinden Gedeputeerde Staten. Die wijzen er ook op dat in de he le gemeente Sluis tot 2020 waar schijnlijk niet meer dan vijftig wo ningen gebouwd mogen worden. Het precieze aantal wordt in de loop van volgend jaar bepaald. De ze 27 huizen gaan daar al vanaf waarschuwt de provincie. „Ge wenste ontwikkelingen in andere kernen kunnen daardoor worden geblokkeerd." Overigens loopt in de gemeente raad een discussie over het al dan niet gebruiken van de appartemen ten als 'tweede woning'. Die dis cussie staat los van de genoemde bezwaren van de provincie. De gemeente antwoordt in een la ter stadium op alle zienswijzen die worden ingediend, dus ook op die van de provincie. Tip? redactie@pzc.nl Zoon Rick en vader Martin Heijt in hun discotheek, archieffoto Peter Nicolai de stand van zaken. Ze vuurde een lijst van vragen door de telefoon af en kreeg, zo bleek uit haar reacties, allerlei interessante wetenswaardig heden te horen. Vol begrip hoorde ze de verhalen aan en ze had ook duide lijk een beeld bij de antwoorden, bleek wel toen ze zei: „Dus dat vuur werk moet je bij voorkeur bij de bu ren afsteken, anders blijf je vegen." Vooral dat laatste was een groot probleem voor de gemeente Sluis: het zou elk bezwaar tegeii een nieu we vergunning al bij voorbaat ge slaagd maken. Sluis stapte naar de Raad van State en voltooide onder tussen een nieuw bestemmings plan Buitengebied, waarin een dis co op de huidige plek formeel wel mogelijk werd gemaakt. Op grond daarvan kreeg The Limit onlangs een nieuwe vergunning. De Raad van State geeft de bezwaarmakers nu gelijk: het oude bestemmings plan liet géén discotheek toe op die plaats. De vergunning in 2009 had dus niet verleend mogen worden. Dat is een uitspraak die er niet zo veel meer toe doet omdat de situa tie in het nieuwe bestemmingsplan anders is. Maar ook die is niet in or de, oordeelt de Raad van State. Bij het toestaan van een disco op de huidige plek is de gemeente niet in gegaan op de eerdergenoemde 'ruimtelijke-aanvaardbaarheid', con cludeert de Raad. Ofwel: de ge meente heeft het argument van de rechtbank en omwonenden dat een discotheek simpelweg niet thuishoort op de huidige locatie, niet weerlegd. De gemeente had onder meer moe ten kijken naar de afstand tussen de disco en omliggende huizen, vindt de Raad van State. Daar zijn richtlijnen voor. Ook 'heeft er geen afweging plaatsgevonden ten aan zien van het woon- en leefklimaat van de omwonenden'. Daardoor is de bestemming, en daarmee de ver gunning, 'niet met de te betrachten zorgvuldigheid voorbereid', meent de Raad van State. Het besluit om ter plekke hore ca-activiteiten toe te staan van de categorie 3 (een disco) komt hier mee te vervallen. Alleen lichtere ho reca, zoals een café of hotel, is nog mogelijk. Bank Mistral. Deze 3-zitsbank uit de nieuwe collectie van Topform bewijst dat design niet per definitie kostbaar hoeft te zijn. De Mistral is een strakke bank met RVS pootjes. Leverbaar in meerdere maten, stofsoorten en kleuren. Van 1.299 voor 1.099. Morres Wonen Industrieweg 2 4561 GH Hulst 0416-673678

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58