Havenbedrijf slaat in 2012 iets minder over Wonderkamers bieden nieuwe blik op collectie 221 zeeland Minder geld motorrijtuigenbelasting Vroegere PSD-schepen onderweg naar de sloop Werkt in je voordeel Woncler kamers donderdag 20 december 2012 Directeur Hans van der Hart van Zeeland Seaports legt functie neer Het Zeeuwse havenbedrijf Zee land Seaports heeft het dit jaar iets minder goed gedaan dan in 2011Maar er was wel sprake van een erg goed vierde kwar taal dat nog veel goed heeft ge maakt, zo viel gisteren te beluis teren. door René Schrier NIEUWDORP - Het Zeeuwse haven bedrijf heeft in 2012 drie procent minder goederen overgeslagen dan het jaar er voor. Halverwege het jaar stond de teller nog op min acht procent, maar in het derde kwartaal van dit jaar trok dat'al aan tot min zes procent. Vervol gens kwam er een erg goed vierde kwartaal overheen, waardoor het uitéindelijke resultaat op min drie procent terecht kwam. Directeur Hans van der Hart van Zeeland Seaports toonde zich er gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers in Nieuwdorp niet onte vreden over. In totaal is in de zeeoverslag in de havens van Terneuzen en Vlissin- gen 34,2 miljoen ton aan goederen overgeslagen en in de binnenvaart 35 miljoen ton. Vooral in deze laat ste categorie is dat een absoluut re- "cord. Bij elkaar opgeteld is dat bijna 70 miljoen ton aan goederen. Van der Hart: „Nog nooit hebben we zoveel tonnen in onze havens overgeslagen, ondanks een stagna tie in de economie." Hij had ook wel een verklaring voor de goede cijfers van vorig jaar. Daar was onder meer het lek in de pijpleiding van Zeeland Refi- nary debet aan, waardoor in 2011 meer olie per schip is aangevoerd. Verder was er meer export naar Rusland van onder meer aardappe len en in dat jaar konden ook de overslagactiviteiten van Zalco nog meegeteld worden. Havendirecteur Van der Hart kon- DEN HAAG - Door de opkomst van zuinige auto's verwachten Neder landse provincies volgend jaar min der inkomsten uit motorrijtuigen belasting te innen. Er wordt uitge gaan van 1451 miljoen euro aan op centen, 5 miljoen minder dan dit jaar werd binnengehaald, meldde het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) woensdag. De provin cie Zeeland moet rekening hou den met ongeveer één procent minder inkomsten uit de motorrij tuigenbelasting. Het bedrag dat de provincies uit de hoofdsom van motorrijtuigen- I telfort.nl I 08001707 Telfort winkels f 3f%-ZEF.UWS MUSEUM j digde verder in de eindejaarsbij- eenkomst zijn vertrek aan per 1 ok tober 2013. Het is zijn eigen besluit om zijn functie met ingang van die datum neer te léggen. Hij blijft op verzoek van de raad van Com missarissen nog wel aan als advi-. seur van het bestuur. In een persconferentie vooraf gaand aan de bijeenkomst sprak Van der hart de verwachting uit dat er in de loop van 2013 met Ver- brugge of met een andere partner concrete stappen worden gezet als het gaat om een containertermi- nal. Overigens zijn er op dit mo ment geen andere partners voegde hij daar aan toe. Wel zijn er ver schillende terreinen binnen de ha ven die voor een containertermi- nal in aanmerking komen, gaf hij aan. Hij merkte verder op dat verschil lende Zeeuwse transportonderne mingen momenteel profiteren van de enorme .opslag van aluminium in Vlissingen-oost. door Rolf Bosboom belasting ontvangen, is afhankelijk van het wagenpark. Voor zeer zuinige auto's is momen teel geen motorrijtuigenbelasting verschuldigd. In Noord-Holland daalt de ver wachte opbrengst uit opcenten met 7 procent het meest. De fans van de Egypti sche mummie - en dat zijn er veel - kunnen ge rust zijn: die is niet ver bannen naar het depot en blijft dus permanent zichtbaar voor de bezoekers van het Zeeuws Mu seum. Maar voor de rest worden de Wonderkamers, waar de mum mie de afgelopen jaren zijn dagen voornamelijk sleet, compleet op nieuw ingericht. Het werd, eerlijk gezegd, ook wel een beetje tijd. Sinds de herope ning van het Zeeuws Museum, in juni 2007, onderging de inrichting van de drie grote kisten op de zol derverdieping - vol met bijzondere objecten uit de collectie - geen in grijpende wijzigingen. Caroline van Santen, conservator etnografica bij het Zeeuws Mu seum, is verantwoordelijk voor de nieuwe inrichting. „In 2007 was de collectie van het Zeeuwsch Ge nootschap het uitgangspunt en kwamen we tot de thema's West, Oost en Zeeland. Nadat was beslo ten de indeling volledig te verande ren, ben ik gaan grasduinen in de etnograficacollectie, om te zien welke thema's ik daarin kon vin den. Zo ben ik tot een andere inde ling gekomen." De nieuwe thema's worden met stempelachtige stickers op de kis ten - die daardoor meer het uiter lijk van reiskoffers hebben gekre gen - zichtbaar gemaakt: Huis Handel, Leven Dood en Macht Pracht. „Ik had in totaal bijna 900 objecten geselecteerd", zegt Van Santen. „Daarvan komen er uitein delijk rond 700 in de Wonderka mers. Ik heb geprobeerd een dwarsdoorsnede van de collectie te maken." Er is, op die luttele vierkante me ters, dus veel te zien. Topstukken en kleinoden, Zeeuws en uit den Lappendeken van driehoeken. MIDDELBURG - Het einde van de voormalige veerboten Prinses Christina en Prins Willem-Alexan- der is nabij. De schepen die tot de ingebruikname van de Wester- scheldetunnel op de dienst Kruin- gen-Perkpolder voeren, worden vanuit zuid-Italië naar de sloop- werf van Aliaga aan de Turkse westkust gesleept. Daar arriveren ze eind deze week. De Christina en de Willëm- Alexander zijn tien jaar geleden sa men met de Prinses Juliana aan de Italiaanse reder Matacena ver kocht. Die voorzag ze van de na men Ladies Matacena, Athos Mata cena en Amedeo Matacena en was van plan ze in Straat van Messina tussen de teen van de Italiaanse laars en Sicilië in te zetten. Dat is met de Amedeo Matacena korte tijd het geval geweest; de andere twee zijn op hun nieuwe bestem ming nooit in de vaart gekomen. De Christina (1968) en de Willem- Alexander (1970) zijn de oudste van de vijf veerboten van de Pro vinciale Stoombootdiensten (PSD) die door de Westerscheldetunnel overbodig werden. De twee nieuw ste, de Koningin Beatrix en de Prins lohan Friso, varen respectie velijk als de Tremestieri en de Acciarello wel als veerboot tussen Sicilië en het Italiaanse vasteland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56