'Je kunt geen setje nieuwe longen kopen' 7 uur zeel 21 D66: eens per maand winkelen op zondag BGMdnT Serie inbraken in auto's in Axel 30% KORTIM© MacBook Pro 13-inch donderdag 20 december 2012 Zo lang duurt het volgens Indigo on geveer voor vijf glazen alcohol uit je lichaam zijn verdwenen. door Rob Paardekam De feestdagen vormen een periode waarin veel kinderen voor het eerst alcohol drinken. Een glaasje champagne tijdens de jaarwisse ling of het laatste beetje bier uit va ders glas met kerst. Juist daarom trekt Indigo Preventie deze week langs scholen op Zuid-Beveland en Tholen om kinderen te wijzen op de gevaren van alcohol. Gisterochtend stond de gele Ame rikaanse schoolbus van Indigo op het schoolplein van de Koningin Julianaschool in 's-Gravenpolder. Aan de hand van vragen werden de leerlingen van groep 7 en 8 ge test op hun kennis over onder meer alcohol. Kun je ziek worden van alcohol? Die vraag werd door alle kinderen met ja beantwoord, al was het een stuk moeilijker om op te noemen welke schadelijke gevolgen alcohol dan kan hebben. „Veel drinken kan schadelijk zijn voor de herse- n nen", legde Stefan Koeman van In digo uit. „Zeker als je jong bent. Door veel te drinken breken de verbindingen in de hersenen af en wordt de groei van de hersenen af geremd. Eigenlijk wordt je dus een beetje dommer." Overigens bleken veel kinderen wel eens alcohol te hebben gedron ken. „Er gingen best veel handen de lucht in", stelde de leraar van de betreffende klas. „Ik schrok daar best een beetje van." Niet alleen alcohol kwam aan bod. Ook de onder jongeren razend po pulaire energiedrankjes werden be sproken. „Ze geven je even het ge voel dat je meer energie krijgt, maar aan het eind van het verhaal heb je juist minder energie", hield Koeman de kinderen voor. Toen al le nadelen van de energiedrankjes de revue waren gepasseerd (ze be vatten ladingen cafeïne en suiker) leek zelfs de leerkracht een beetje geschrokken. „En dat is vrij ver krijgbaar voorkinderen?", vroeg hij zich af. Ten slotte ging het ook nog even over roken. Ja, dat sigaretten nicoti ne bevatten, wisten de meeste scholieren wel. Maar dat er ook teer in zit, was voor veel kinderen niet bekend. Toen Koeman vertel de dat dit het spul is waar ze ook wegen mee asfalteren, schrokken de meeste jongens en meisjes wel een beetje. „Dat wil je echt niet in je longen hebben", stelde één van hen koeltjes vast. Buiten werd nog een kleine test ge daan met de zogeheten rookrobot. Dit houten mannetje kreeg een si garet in zijn mond, die met be hulp van een pompje werd opge rookt. Daar tussenin stopte Koe man een papiertje. Dat ging er maagdelijk wit in, maar kwam er zwaar vergeeld uit. „Getver!", rie pen de meeste kinderen. „Dit ge beurt er dus met je longen als je rookt", stejde Koeman. „Ik hoop dat jullie hier aan terug denken als je ooit in de verleiding komt om een sigaret op te steken. Dit papier tje vervang ik.zometeen door een nieuwe, maar je kunt geen setje nieuwe longen bestellen." Indigo trekt deze week langs basis scholen in onder meer Goes, Ka- pelle, Sint-Annaland en Hans- weert. Ook middelbare scholen en het ROC worden bezocht. Daar wordt een minder schoolse aan pak gehanteerd. Leeftijdsgenoten worden ingezet om met leerlingen het gesprek aan te gaan over de ge varen van onder meer alcohol. Kijk voor het laatste nieuws ook op: jjg www.pzc.nl GOES - D66 wil de Goese politiek vanavond dwingen tot een uit spraak over de uitbreiding varï het aantal koopzondagen. De fractie dient daarvoor een motie in. Voor een ruimere zondagsopen stelling is een meerderheid in de gemeenteraad (WD, PvdA, D66 en GroenLinks), maar de coalitie partijen hebben afgesproken deze periode geen uitbreidingen toe te staan. Coalitiepartner CDA is er geen voorstander van. D66 heeft in november ook al eens voorgesteld het aantal koop zondagen in Goes uit te breiden. Toen bleek dat de coalitiepartijen niet op hun afspraak wilden terug komen, heeft D66 het voorstel toen teruggetrokken. Nu het college alle supermarkten toestaat om op zondag open te gaan, vooruitlopend op de wijzi ging van de winkeltijdenwet, vindt D66 het eerlijk om de ande re winkels ook die mogelijkheid te geven. De fractie wil één koopzon dag per maand. AXEL - In Axel is de afgelopen tien dagen ingebroken in drié a vier au to's. Een medewerkster van de po litie heeft dit desgevraagd uitge zocht. In één geval is voor 3500 eu ro aan navigatiespullen gestolen. De politie maakt op basis van lan delijke regels niet meer standaard melding van auto-inbraken. Bom ont So.x.onc Cadeaubon Verkryghoar vansfetk bedrag OP KERSTARTIKELEN Doet meer dan ooit. Sneller dan ooit. Je krijgt daarnaast één Mac training t.w.v. 79,- gratis bij aanschaf van een Mac bij Amac.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49