18 Groen licht voor centrum Brouwersdam 'Stuk van Rederijkers écht product collectief 10% la^ERST^ Winkelen in Goes Salë mm Wijjpakk&n uit! TOT 50% Dj-marathon bij jongerencentrum Big S voor actie Serious Request Kind gewond bij eenzijdig ongeluk TrendHome Mortiere Middelburg KOOPAVONDEN KOOPZONDAG Cherry donderdag 20 december 2012 •Wi Inspiratiecentrum wordt drie meter lager door Joeri Wisse ZONNEMAIRE - Het Algemeen Be stuur (AB) van het Grevelingen- schap heeft groen licht gegeven voor de bouw van het Inspiratie centrum op de Brouwersdam. Des ondanks leeft er bij de provincies en gemeenten veel twijfel over de financiële risico's van het project. Zo bestaat het gevaar dat het Gre- velingenschap een miljoenensubsi die misloopt wanneer het project niet voor juli 2014 is afgerond. Om dit te voorkomen, stelt het be stuur als voorwaarde dat het Rijk tijdig een vergunning moet verle nen om op een waterkering te bou wen. Ook moet er van te voren ze kerheid zijn dat rechtsgang van be zwaarmakers geen opschortende werking heeft waardoor de eind datum in gevaar kan komen. Bij de gemeenten en de provincies die zitting hebben in hêt AB, be stond ook twijfel of het centrum wel genoeg bezoekers trekt en het dus rendabel kan worden geëxploi teerd. Mocht de beoogde exploi tant failliet gaan, dan zit het schap met de gebakken peren. Voor de provincie Zuid-Holland was dit risico, gecombineerd met de onzekerheid rond het halen van de subsidiedatum, reden om tegen het voorstel te stemmen. „Mede naar aanleiding van slechte ervaringen met andere bezoekers centra in Zuid-Holland vinden we dit een te groot risico", zei gedepu teerde Han Weber tijdens de AB-vergadering in Zonnemaire. Weber heeft namens zijn provin- BUGH-HAAMSTEDE - Jongerencen trum Big S uit Burgh-Haamstede steunt de actie Serious Request met een dj-marathon in het soos- gebouw. De marathon begint vrij dag 21 december om 18.00 uur en wordt maandag 24 december om 18.00 uur afgesloten. Drie deejays vullen de tijd met mu ziek van toen en nu. Een gedeelte van het geld dat door middel van Voordrachtskunst Rederijkersgezelschappen bestaan al eeuwen. Rederij kers waren amateurdichters en voordrachtkunstenaars die zich in de late middeleeuwen gingen organiseren in verenigingen. Ze spiegelden zich daarbij aan al be staande broederschappen uit Artesië. cie drie van de tien stemmen in het AB. Omdat de provincie Zee land en de gemeenten rondom het Grevelingen de risico's wel ver antwoord achtten, was een .meer derheid voor het plan. „We hebben erg geworsteld met het voorstel. We lopen risico's, maar ze zijn acceptabel", vindt wethouder Ad Verseput van de ge meente Schouwen-Duiveland. Net als zijn collega Bert Tuk van Goedereede benadrukte hij dat het Inspiratiecentrum wel past in het toekomstbeeld dat gemeenten hebben over de Brouwersdam. „Je moet in deze moeilijke tijd ook durven te investeren", zei Tuk. Hij zei ook vertrouwen te hebben in de exploitant met een vernieu wend concept komt, waardoor het Inspiratiecentrum meer en ander publiek trekt dan een gewoon 'in formatiecentrum'. Naar aanleiding van kritiek van on der meer eigenaren van vakantie woningen op Port Zélande en na tuurorganisaties is in overleg met de architect het ontwerp van het Inspiratiecentrum aangepast. De met riet gedekte toren wordt geen 26, maar 23 meter hoog. Of dat de zorgen van bezwaarma kers wegneemt, is nog maar de vraag. Het Grevelingenschap vindt echter dat er zorgvuldig met de kri tiek is omgegaan. Zo is de Rijksad viseur Landschap geraadpleegd en heeft de Welstandscommissie van Goedereede naar het plan geke ken. Beide autoriteiten vonden het plan passen bij het karakter van de Brouwersdam. KORTING op de kersfcollectie ^ÉOLLE£TIE° CN 'Watermensen'. Dat is de titel van de nieuwe voorstelling van Rederijkers Zierikzee. Januari vol gend jaar gaan de repetities van start en de leden van de theater groep staan te trappelen van on geduld om het historische vier luik gestalte te geven. door Piet «leemans Hun vuurdoop heb ben ze gehad, de Re derijkers. Nadat vo rig jaar de Stichting Historische Spelen Zierikzee ten onder ging, werd het nieuwe gezelschap geboren en in drie maanden tijd kreeg het ver haal van Jap Rap gestalte in thea ter op locatie. „Ja, dat was een bovenmenselijke prestatie", blikt voorzitter Paula Schiettekatte terug op het debuut van de Rederijkers. Productielei der Guusje Poot valt haar bij: „Als we één ding geleerd hebben van Jan Rap is dat je vroeg moet begin nen met repeteren." De Rederijkers doen alles zelf Het verhaal schrijven, decors bouwen, rekwisieten maken en niet te ver geten het sjouwwerk. Anne van Hekke en Wim van Ham tekenen voor het script van het nieuwe stuk. Paula: „En dat gaat allemaal geruisloos." Guusje: „Het is een kleine club, maar iedereen zet zijn schouders er onder." Paula: „Bij de Rederijkers gaat het echt om een collectieve prestatie. André (van Hest, regisseur, red.) denkt ook niet in hoofdrollen, maar richt zich op'de groep." Het locatietheater - een voorstel ling werd verdeeld over vier loca ties in Zierikzee - is de Rederijkers goed bevallen. „De meeste spelers vonden het improviseren en de in teractie met het publiek heel leuk. Dat gaan we volgend jaar weer doen, alleen in dit geval liggen de locaties wat dichter bij elkaar dan bij de voorstellingen van Jap Rap." Guusje: „Het wordt echt heel ver rassend. En er gaan ook dingen door elkaar héén lopen", licht zij cryptisch een tipje van de sluier op. Wat ze ook geleerd hebben van de debuutserie voorstellingen van de Rederijkers is dat als je 's 'Als we één ding geleerd hebben van Jan Rap is dat je vroeg moet beginnen met repeteren' ochtends al begint met voorstellin gen, de dag wel behoorlijk lang is voor de spelers. Daarom zijn de ochtendvoorstellingen geschrapt en komen er in plaats daarvan twee extra voorstellingen op de za terdagavond. De voorstellingen voor 2013 staan gepland voor de weekenden van 14 en 15 juni en 20 en 21 september. Vorig jaar lieten de Rederijkers zich niet alleen tijdens de voorstel lingen zien maar werd ook op an dere manieren aan de weg getim merd om naamsbekendheid te krij gen. Zo gaf een aantal spelers acte de présence tijdens festival Cent ree en waren tijdens de Dickens-dag pas geleden in het Zie- rikzeese Havenkwartier allerlei fi guren gehuld in historische kledij te zien. Paula: „Dat soort dingen blijven we doen en we blijven ook actief voor wat betreft het verhu ren van kostuums." Guusje: „En dat loopt best aardig." Het vertrek van spelers Yvonne van de Velde en Marco Reedijk en oud-voorzitter Rob Nijholt - die naar Frankrijk emigreren - wordt door Guusje omschreven als 'een aderlating voor de Rederijkers'. Paula: „Maar het leuke is dat je ziet dat er altijd weer andere talenten zijn die boven komen drijven." de marathon wordt opgehaald gaat naar Serious Request van 3FM. Serious Request wordt ook gesteund door Toerkoop reisburo Van Oeveren uit Zierikzee. Van elke boeking die bij het reisbu reau binnenkomt doneert Van Oeveren een bedrag van tien euro aan Serious Request. Inzet van de actie is dit jaar1 de bestrijding van babysterfte. Jan Rap speelde zich onder meer af bij het monumentale De Rederijkers spelen dicht op het publiek, hier bij het poortencopmplex. oude stadhuis in de Meelstraat. GOES - Een auto, met daarin twee kinderen, is woensdag aan het be gin van de middag van de dijk afge reden aan de Kattendijksedijk tus sen Goes en Kattendijke. De brandweer heeft geholpen om de twee kinderen en een volwas sen vrouw uit de auto te halen. sassasss!ESSS^^&>aassÈa<iso^^K-&:<-K-»x>i&;'B-;ssi Eén kind is met een botbreuk naar het ziekenhuis gebracht. De vrouw heeft volgens de politie door onbekende oorzaak de macht over het stuur verloren. Eerst kwam zé op het lager gelegen fiets pad terecht om daarna nog verder van de dijk af te glijden. Mortiereboulevard 40, Middelburg T (0)118 - 60 69 01 www.trendhome.nu Donderdag 20 en vrijdag 21 december 23 december 13.00 -17.00 uur i inisminmiiium-iiisiiiim 0eril6s0te markt 11.g0es www.cherrvun.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46