17 donderdag 20 december 2012 Van het atelier naar de kust De expositie Van het atelier naar de kust is een ode aan het leven aan de rand van de zee, met strandtaferelen, beelden van vissers, maar ook indrukken van de badplaatsen en het achterland. Impressionistisch getint kijkgenot met 250 werken van 100 kunstenaars. Dat allemaal dankzij de opkomst van Knokke- Heist, oorspronkelijk twee kustdorpen en twee polderdorpen. Net als in Dom burg ontstond er eind 19e eeuw een mondaine badplaats met in het kielzog van de beau monde de kunstenaars die er een gretig publiek vonden. Curieus is dat men daar aan de kust ook het licht roemde, zoals in Domburg het Zeeuwse Licht een artistieke trekpleister was. Hoofdmoot van de tentoonstelling zijn de doeken van grote kunstenaars, zo als Félicien Rops, Theo Van Rysselberghe, Constant Permeke en Floris Jespers. Maar er is ook veel appetijtelijks van kleinere meesters. De titel verwijst naar de toenemende neiging van kunstenaars om niet alleen de kust op te zoeken, maar daar ook in de buitenlucht te schilderen. En waar het atelier toch nodig was, bijvoorbeeld voor grote figuurstukken, is het onderwerp toch het buiten leven. Alle aspecten passeren de revue, ook de bewoners en bezoekers: van markante visserskoppen tot elegante freules, het kan niet op. Een heerlijk kerstuitje naar een fraai verleden. T/m 13/1. Cultuurcentrum Scharpoord, Meerlaan 32, Knokke-Heist Dagelijks 10.00-19.00 uur. Ook op kerst/nieuwjaarsdag. Op 24 en 31/12 tot 16.00 uur. Kerstcircussen Zeeland heeft dit jaar-de luxe van twee kerstcir cussen. Het circus in Vlissingen heeft de oudste rechten, dat slaat voor de vierde keer zijn ver warmde tent op het parkeerterrein aan de Scheldestraat op-. Met wilde dieren, dat kan nog net dit jaar. De voorstellingen zijn te zien van 22 december 2012 tot en met 2 januari 2013, dagelijks om 13.00 en 16.15 uur. Vrijdag 21 december 2013 galavoorstelling om 20.00 uur. Goes heeft dit jaar voor het eerst een eigen In ternationaal Kerstcircus. Dat staat van 21 de cember 2012 tot en met 6 januari 2013 op de parkeerplaats bij de Zeelandhallen. Acrobaten, clowns en paarden nemen de belangrijkste pro grammaonderdelen voor hun rekening. De shows beginnen dagelijks om 14.00 en 17.30 uur. Wonderlijke lichtwezens in Terra Maris Van zaterdag 22 december 2012 tot en met zondag 13 januari 2013 is in biologisch museum Terra Maris tussen Oostkapelle en Domburg een tentoonstelling met wonderlijke lichtwezens te zien. De aquariumzaal wordt voor deze tentoonstelling extra verduis terd. Op die manier vormen de aanwezige zeeaquaria met de licht wezens een sprookjesachtige wereld, waarin jong en oud kunnen onderduiken. „Je komt in een onderwaterwereld waarin fantasie en werkelijkheid in eikaars verlengde liggen", voorspelt het museum. De lichtwezens zijn gemaakt door kunstenaar Jürgen Reichert. Hij maakt de objecten van siliconen en pigment, laag voor laag en bol letje voor bolletje. De kunstenaar probeert zijn objecten zoveel mo gelijk op bestaande organismen - kwallen, zeeanemonen - te laten lijken. Het uiteindelijke resultaat is wel uniek, de kunstvoorwerpen zijn volledig verzonnen. Reichert creëert nieuwe soorten die hij ook nog wetenschappelijke namen geeft. Het museum is in de kerstperiode (22 december tot en met 6 ja nuari) dagelijks geopend van 12.00 tot 17.00 uur, gesloten op 25 december en 1 januari. Domburg 5che!pweg, Strandpaviljoen Noordduine Aanvang; 14.00 uur www.nïeuwjaarsduikdomburg nl Westenschouwen Strandopgang De Rotonde Aanvang; 15.00 uur wvw.nieuwjaarsduikwestenschauwen.nl Vlissingen Boulevard Bankert/Evertsen Aanvang: 13.30 uur www.duikteamzeeland.nl/evenementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 37